V kostelích znovu znějí roráty. Nikde v Evropě nemají staročeské adventní zpěvy obdoby

2 minuty
Rorátní mše
Zdroj: ČT24

V předvánočním období znovu rozeznívají kostely staročeské adventní mše, roráty. Bohoslužby začínají v šest hodin ráno a opakují se po celý advent kromě nedělí. Typické české liturgické zpěvy, které rorátní mši doprovázejí, nemají v evropské kultuře obdobu.

V pět ráno vstávají, před šestou už jsou v kostele, a tak to obyvatelé Šitbořic dodržují po celý advent. Brzké ranní mše jsou přitažlivé i pro místní děti, rády si přivstanou, aby mohly jít s lucerničkou do kostela. „Někdy mi rodiče říkají: ,Pane faráři, už aby byl konec,‘ že už i oni si chtějí trošičku pospat, že ty děti je burcují a chtějí, aby s nimi rodiče na roráty šli,“ popsal farář Jiří Topenčík.

Přivstat si na roráty v Šitbořicích něco znamená. Místní se rádi pochlubí, když ani jednou nevynechají. „Vždycky býval ten zvyk, že mše svatá je ráno v šest hodin. Vstávání je sice náročné, ale je to jeden měsíc v roce a všichni se na to těšíme,“ řekl farář.

Roráty jsou liturgicko–hudební formou ranní mariánské mše svaté, která se koná v adventní době. Název je odvozen od vstupního zpěvu (Introitus) čtvrté neděle adventní, jenž začíná slovy: „Rorate coeli desuper“ (Rosu dejte shůry). Původ rorátů sahá až do doby vlády Karla IV. K těmto mším se připojila tradice liturgického zpěvu, která svého vrcholu dosáhla v 16. století.

(zdroj: www.cirkev.cz) 

Roráty v Šitbořicích
Zdroj: ČT24

Marii Kaňové je osmdesát a na roráty chodila v Šitbořicích už jako dítě. „Tenkrát nebyly žádné asfaltové silnice ani dlážděné, my jsme chodili v blátě, nosili jsme na nohách meltonky (pozn. zimní boty nad kotníky ze speciální tkaniny, s postranním zapínáním na knoflíčky), ale chodili jsme rádi,“ zavzpomínala obyvatelka Šitbořic Marie Kaňová. Tehdy býval kostel tak plný, že sedět v lavicích mohla jen starší generace.

Pro dnešní děti byly po mši připravené perníčky a také stébla slámy. „Házíme je do betléma, aby byl plný a mohli tam na té slámě spát,“ popsal školák Samuel Němeček. Kromě slámy dávají děti za Šitbořic při každé rorátní mši do betléma ještě jednu figurku. Až bude betlém plný, budou Vánoce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Za týrání psa udělil soud muži trest dvou roků vězení

Okresní soud v Uherském Hradišti vyměřil kvůli týrání psa Martinu Tomaštíkovi trest dvou roků vězení, na pět let má zákaz chování zvířat. Verdikt je zatím nepravomocný. Muž nechal zvíře dlouhodobě o hladu a bez vody v prázdném bytě. Pes z posledních sil vyskočil na okno opuštěného bytu, kde si ho všimli sousedé. Nyní je v péči chovatelky.
před 1 hhodinou

Před 80 lety se v Plzni rozpoutalo válečné inferno. Město zasáhlo ničivé bombardování

Před osmdesáti lety zažila Plzeň rozsáhlé bombardování. Britské Královské letectvo chtělo zničit především seřaďovací nádraží, ale silně poškozené byly i okolní části Plzně. Obětí byly stovky. Šlo o nejmohutnější a nejtragičtější nálet za celou druhou světovou válku v západočeské metropoli.
před 1 hhodinou

Plísně, prošlé potraviny či nepořádek, vytýká hygiena školním jídelnám

Hygienici pravidelně kontrolují školní jídelny a kuchyně a pravidelně nacházejí stejná pochybení. Nejčastěji dávají pokuty za špatné postupy, nepořádek, plísně nebo nedostatečnou osobní hygienu zaměstnanců. Stále se opakujícím problémem jsou také přesolená jídla.
před 6 hhodinami

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
před 11 hhodinami

Praha bude kvůli žloutence očkovat sociální pracovníky i více dezinfikovat MHD

Případů žloutenky typu A dál přibývá. Hygienici od začátku roku evidují 392 případů. Loni touhle dobou to byly jen desítky. Podle Státního zdravotního ústavu jde ale jen o špičku ledovce, devadesát procent lidí je bezpříznakových. Nejvíc případů je v Moravskoslezském a Středočeském kraji a v Praze. Právě v hlavním městě hygienici připravují očkování vybraných skupin. Dopravní podnik opět, jako za covidu, důkladněji dezinfikuje vozy.
před 17 hhodinami

Ve Šternberku na Olomoucku se tvoří mnohakilometrové kolony kvůli opravě silnice

Ve Šternberku na Olomoucku se kvůli opravě silnice první třídy tvoří několikakilometrové kolony, řidiči nabírají i více než hodinové zpoždění. Ředitelství silnic a dálnic trasu nechává opravit kvůli poškozenému asfaltu. Nepříjemnosti tak řeší i některé místní firmy a stovky jejich zaměstnanců. Městu zatím chybí obchvat, který by se měl začít stavět za rok.
včera v 20:51

Dohra po požáru. Za nelegální zahrádku v Mostě padla pokuta 20 tisíc, píše MfD

Za nepovolenou restaurační zahrádku v Mostě, kde si lednový požár vyžádal sedm obětí, padla pokuta dvacet tisíc korun. Sankce za černou stavbu přitom mohla být až milion, přestupek je ale po šestnácti letech, kdy přístřešek u restaurace stál, promlčený, napsala středeční Mladá fronta DNES (MfD). Stavební úřad v prohlášení uvedl, že pokuta je za užívání stavby bez kolaudačního rozhodnutí.
včeraAktualizovánovčera v 12:45

Soud odmítl dvě dohody o vině a trestu v kauze Dozimetr

Obvodní soud pro Prahu 9 neschválil dohody o vině a trestu uzavřené mezi státním zástupcem a podnikateli Pavlem Dovhomiljou a Zakaríou Nemrahem viněnými v kauze Dozimetr. U prvního z mužů považoval trestní senát vedený soudcem Jakubem Krieblem navrhovaný peněžitý trest ve výši milion korun za příliš mírný, dohodu s druhým zamítl z formálních důvodů. Navrhovaný třímilionový trest u Nemraha je podle něj přiměřený. Oba podnikatelé se k trestné činnosti v kauze přiznali.
včeraAktualizovánovčera v 12:34
Načítání...