Od traktoru k legendárnímu Porsche. Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně vystavuje návrhy designéra Kuhnerta

Uměleckoprůmyslové muzeum představuje dílo brněnského designéra Jiřího Kuhnerta. Ten se z pozice technologa brněnského Zetoru dostal až k návrhům pro automobilku Porsche. Na výstavě je k vidění stovka originálních návrhů sportovních vozů, kompletní model Porsche 928 i dobové fotografie.

Silueta sportovního vozu se do povědomí veřejnosti dostala nejen svým účinkováním v mnoha filmech. Teď stojí Porsche 928 jako ústřední motiv nové výstavy pod střechou Uměleckoprůmyslového muzea. 

Jiří Kuhnert v Brně absolvoval průmyslovku, fascinovala ho závodní auta. Po okupaci v roce 1968 ale emigroval do Německa, kde nastoupil do konstrukčního oddělení firmy Porsche ve Stuttgartu. 

Model Porche 928 byl senzací autosalonu

Jeho kreslířského talentu a dalších schopností si brzy všimnul šéfdesignér Anatole Lapin, který ho vzal do svého týmu. Jiří Kuhnert tak začal spolupracovat na návrzích Porsche 928. Model se poté stal senzací autosalonu v Ženevě. „Kuhnertovým autorským dílem je například tvarování ikonické zadní části, která dává tomu vozu esprit,“ popsal kurátor výstavy Rostislav Koryčánek.

„My jsme chtěli s kolegy připravit jakýsi ateliér, kde Jiří Kunert navrhoval tyto legendární auta Porsche 928. Řešil nejen technické detaily, ale i o estetiku zadní partie auta. Navrhoval také legendární kola, takzvané telefony,“ vysvětluje designér Michal Froněk ze studia Olgoj Chorchoj, které stojí za architektonickým návrhem expozice. 

Signované skicy s návrhy detailů jsou jako umělecká díla

Na výstavě lidé uvidí Kuhnertem signované skicy s návrhy detailů. Podle Koryčánka mají nejen technickou a dokumentační hodnotu, ale také vysokou uměleckou úroveň. Galerie využila také dobové fotografie z archivu Kuhnertovy rodiny. „To byla analogová doba, nepoužívaly se počítače, používaly se kresby, hliněné modely a rýsovalo se to na rýsovacích prknech. Zásadní je to, že Porsche muzeum už neuchovává ty originální kresby, má je pouze naskenované. Ale my tady vidíme ty originály,“ řekl Michal Froněk.

Po konfliktech s Lapinem se Kuhnert rozhodl odejít do automobilky BMW, avšak brzy poté zemřel. Pro české odborníky nebyl neznámou osobností. Teprve teď je ale jeho příběh komplexněji zpracovaný, podobně rozsáhlá výstava dosud nevznikla. 

Výstava končí 13. ledna příštího roku. Potom se muzeum kvůli rekonstrukci pro návštěvníky uzavře až do dubna 2020. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Životickou tragédii připomíná výstava, hejtman čelí kritice

Končí lhůta pro posílání připomínek k plánované stavbě obchvatu Havířova. Vést má i přes městskou část Životice, kde nacisté během druhé světové války postříleli 36 mužů – mstili se za přestřelku mezi gestapem a partyzány. Událostem se nyní věnuje i výstava v Senátu. Spolupořádá ji poslanec a hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO), ale čelí přitom kritice pozůstalých, že dlouhodobě vystupuje proti důstojnému uchování památky. Výstava je přístupná veřejnosti, ale jen v pondělí, v určitý čas a po domluvě v infocentru.
před 55 mminutami

Hackeři útočili na pražskou Správu služeb. Ta se potýká s následky

Správa služeb hlavního města Prahy čelila kyberútoku a potýká se s následky – hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Informoval o tom server iROZHLAS, kterému útok potvrdila příspěvková organizace města. Podrobnosti k případu ale sdělovat nechce. Věcí se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.
před 1 hhodinou

Státní památky nabízí na Velký pátek mimořádný program

Na Velký pátek letos připadl Mezinárodní den památek a sídel. Mnohé státní hrady a zámky při této příležitosti připravily mimořádný program. Nejde jen o prohlídky, ale také o výtvarnou soutěž nebo o výpravu s indiciemi, sdělila mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Blanka Černá.
07:46Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Za týrání psa udělil soud muži trest dvou roků vězení

Okresní soud v Uherském Hradišti vyměřil kvůli týrání psa Martinu Tomaštíkovi trest dvou roků vězení, na pět let má zákaz chování zvířat. Verdikt je zatím nepravomocný. Muž nechal zvíře dlouhodobě o hladu a bez vody v prázdném bytě. Pes z posledních sil vyskočil na okno opuštěného bytu, kde si ho všimli sousedé. Nyní je v péči chovatelky.
před 12 hhodinami

Před 80 lety se v Plzni rozpoutalo válečné inferno. Město zasáhlo ničivé bombardování

Před osmdesáti lety zažila Plzeň rozsáhlé bombardování. Britské Královské letectvo chtělo zničit především seřaďovací nádraží, ale silně poškozené byly i okolní části Plzně. Obětí byly stovky. Šlo o nejmohutnější a nejtragičtější nálet za celou druhou světovou válku v západočeské metropoli.
před 13 hhodinami

Plísně, prošlé potraviny či nepořádek, vytýká hygiena školním jídelnám

Hygienici pravidelně kontrolují školní jídelny a kuchyně a pravidelně nacházejí stejná pochybení. Nejčastěji dávají pokuty za špatné postupy, nepořádek, plísně nebo nedostatečnou osobní hygienu zaměstnanců. Stále se opakujícím problémem jsou také přesolená jídla.
před 17 hhodinami

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
před 23 hhodinami

Praha bude kvůli žloutence očkovat sociální pracovníky i více dezinfikovat MHD

Případů žloutenky typu A dál přibývá. Hygienici od začátku roku evidují 392 případů. Loni touhle dobou to byly jen desítky. Podle Státního zdravotního ústavu jde ale jen o špičku ledovce, devadesát procent lidí je bezpříznakových. Nejvíc případů je v Moravskoslezském a Středočeském kraji a v Praze. Právě v hlavním městě hygienici připravují očkování vybraných skupin. Dopravní podnik opět, jako za covidu, důkladněji dezinfikuje vozy.
včera v 05:30
Načítání...