Na jihu Moravy znovu otevírají a utěsňují staré vrty. Hrozil únik ropy a plynu

2 minuty
Likvidace starých vrtů na jihu Moravy
Zdroj: ČT24

Dělníci na jihu Moravy začali s likvidací starých těžebních vrtů na ropu a zemní plyn. Bez současných sanačních zásahů by u vrtů, které byly uzavřeny už před desítkami let, hrozil únik ropných látek nebo výbušných plynů. Stát za likvidaci nepoužívaných vrtů zaplatí téměř 580 milionů korun.

Na místě vrtu z roku 1951 u Moravského Žižkova na Břeclavsku ční opět vrtná věž, i když se zde už nikdo těžit nechystá. „Vrtná sonda slouží sice normálně k vrtání nových vrtů, ale v tomto případě děláme opakovanou likvidaci starého vrtu,“ vysvětlil vedoucí hodonínského střediska společnosti Palivový kombinát Ústí Marek Vybíral.

Dva kilometry hluboká sonda pro těžbu ropy a zemního plynu byla zlikvidována už tři roky po zavedení. Po více než šedesáti letech od zakonzervování vrtu je ale nutné nahradit stárnoucí technologie novými, aby nedošlo k ohrožení místních obyvatel a přírody. „Utěsňujeme sondy, které vykazují vysokou míru rizika, že by tam v budoucnu mohlo docházet k úniku ropných látek, ložiskových vod nebo plynů, což je výbušný metan,“ vysvětluje Igor Němec z Palivového kombinátu Ústí.

Provrtat, vyčistit, zabetonovat

„Nejdřív musíme celý vrt vyčistit a provrtat tak, abychom celých dvě stě metrů dokázali utěsnit. Budeme cementovat nejen uvnitř vrtu, ale i části otevřené do okolního horninového prostředí,“ doplňuje Marek Vybíral.

Zabezpečení starých vrtů se nedočkají jen v Moravském Žižkově. Těžaři busou sanovat téměř pět desítek sond na území okresů Břeclav a Hodonín.

Likvidace starých vrtů
Zdroj: ČT24

Na místě vrtu může vyrůst třeba vinice

Od začátku těžby za první republiky vyvrtali dělníci na jihu Moravy stovky dnes už často nepoužívaných sond. Ještě před patnácti lety se čerpalo z vrtů tři sta tisíc tun ropy ročně. Používala se na výrobu léků, plastů nebo hnojiv. Od té doby produkce klesá a stát se soustředí na zabezpečení vrtů, kde už těžba skončila. Například v Mikulčicích v místě, kde ještě v květnu stála vrtná souprava, roste nově vysázená vinná réva. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
před 44 mminutami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 1 hhodinou

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
13:03Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
13:22Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
před 8 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 10 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 13 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 15 hhodinami
Načítání...