U labutě v Liberci byl zjištěn nový subtyp ptačí chřipky. Rizikem pro člověka není

U uhynulé labutě z liberecké zoo veterináři potvrdili nový subtyp viru ptačí chřipky H5N5, který byl před časem zachycen v Německu. Dosud se v Česku vyskytoval typ H5N8. Pro člověka ale riziko přenosu ani u tohoto druhu viru není, řekl ČTK mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

„Laboratorní výsledky vyšetření uhynulé labutě ze ZOO Liberec potvrdily nový subtyp ptačí chřipky H5N5, který byl před časem zachycen v Německu,“ uvedl mluvčí veterinární správy Pejchal. Veterináři chorobu u labutě, jež patřila liberecké zoo, ohlásili v pátek, šlo o třetí ohnisko nemoci v Libereckém kraji. Poprvé se tak nemoc objevila u ptáků v české zoologické zahradě.

Veterináři ve spolupráci s personálem zoo zpřísnili dohled nad zdravotním stavem ostatních ptáků v zoo. Zoologická zahrada zůstala pro veřejnost otevřena, řekl minulý týden krajský ředitel veterinární správy Roman Šebesta. Odborníci z liberecké zoo před několika dny přesunuli ze tří venkovních míst do vnitřních prostor druhy, které jsou k ptačí chřipce náchylné.

V Česku už jsou skoro tři desítky ohnisek

Dva subtypy nemoci na území České republiky dosud nebyly. Veterináři navíc o víkendu potvrdili 28. ohnisko ptačí chřipky v Česku. Bylo na území jihočeského kraje na Strakonicku ve Volyni, kde během dneška utratí sto kusů vodní a hrabavé drůbeže.

Kvůli ptačí chřipce bylo již v Česku usmrceno od začátku roku více než 58 tisíc ptáků, nemoc byla prokázána u padesáti volně žijících ptáků z 12 krajů. Zejména šlo o labutě, ale také o kachny, husy nebo volavky.

Ministerstvo zemědělství zatím eviduje 830 žádostí o odškodnění za zlikvidované ptáky. „Dá se celkem s jistotou usoudit, že dosud alokovaných 31,3 milionu na řešení náhrad z titulu veterinárního zákona pro rok 2017 nebude stačit,“ řekla ČTK mluvčí resortu Markéta Ježková.

Zatím nebyl zaznamenán přenos viru H5N8 na člověka. Ptačí chřipka se v České republice objevila na začátku letošního roku zhruba po deseti letech.