V Blance se začaly měnit kabely, je jich 56 kilometrů

V tunelu Blanka bude potřeba vyměnit více poškozených kabelů, než se předpokládalo. Na začátku května úředníci společně s dodavateli rozhodli, že namísto původních 80 kusů v délce asi 15 kilometrů je potřeba vyměnit asi 300 kabelů v délce zhruba 56 kilometrů. Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) nicméně potvrdil, že po odkladech se v pondělí začalo s výměnou kabelů.
Poničené kabely v tunelu Blanka
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal
Video Výměna kabelů v Blance začala
video

Výměna kabelů v Blance začala

Zprovoznění tunelu Blanka je zatím naplánováno na 15. září a vedení města na tento termín trvá. Montáž kabelů, kterých je nakonec zhruba třikrát více, než se předpokládalo, by měla trvat zhruba 50 dnů. Poté je bude muset firma ČKD Praha DIZ ještě otestovat.

Vedení města množství kabelů, které je třeba vyměnit, blíže nekomentuje. „Ať vymění takové množství kabelů, jaké považují za vhodné, hlavně když dodrží harmonogram. Město nebude nic navíc platit,“ řekl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Ten v pondělí večer nicméně potvrdil, že pracovníci ČKD Praha DIZ už začali pracovat na výměně kabelů v Blance.

Uplynulo ale 69 dní od toho, co se město s firmou ČDK Praha DIZ dohodlo, že budou společně usilovat o co nejrychlejší zahájení zkušebního provozu a podepsali společné memorandum. Odklad výměny kabelů mělo způsobit to, že včas nebyla vytipovaná místa vyčištěna a připravena k montáži, což měla Praha zajistit prostřednictvím Metrostavu. „ČKD Praha DIZ se bude snažit skluz, který nezavinila, minimalizovat,“ zní ve vyjádření firmy.

V rámci dostavby tunelu se nyní město u rozhodčího soudu dohaduje s firmou Inženýring dopravních staveb (IDS), která stavbu dozoruje, o vyplacení asi 300 milionů korun, které město dosud nezaplatilo. Konečný verdikt ve sporu vynese Rozhodčí soud 31. července. Soud rozhodoval v minulém roce i ve sporu mezi Prahou a stavební firmou Metrostav, kdy městu přikázal firmě dlužné peníze zaplatit.

Tunel Blanka v průběhu let: