Sochu Oplakávání Krista tvoří 70 dílů. Podívejte se, jak pracoval restaurátor

Olomouc – Po třech letech restaurování se do kláštera na Svatém Kopečku v Olomouci vrátilo dřevěné sousoší Oplakávání Krista od významného představitele moravského i evropského baroka Jiřího Antonína Heinze. Socha je složená z asi 70 dílů. Restaurátor ji musel částečně rozebrat a zase složit. Pieta datovaná kolem roku 1735, zbavená nátěrů a důkladně restaurována včetně rekonstrukce původní polychromie, bude právě na Velikonoce umístěna na vrcholu tamních Svatých schodů. Jsou kopií schodů v Římě, po kterých prý kráčel Kristus.

Sousoší v životní velikosti o váze 160 kilogramů představuje Pannu Marii, která na svém klíně drží Krista sejmutého z kříže. Nad Kristem stojí také plačící svatý Jan. Socha, která má asi 280 let, je z lipového dřeva a čas se na ní silně podepsal. „Tak velké stromy, ze kterých by bylo možné takové sousoší vyřezat, nejsou. Skládá se proto z mnoha dílů, zhruba ze sedmdesáti, které umělec k sobě čepoval. Ty spoje však praskají, sesychají, rozestupují se. Bylo nutné částečně sochu rozebrat,“ uvedl restaurátor Radomír Surma.

V průběhu staletí byla socha také mnohokrát natřena. Naposledy ve 20. století dostala nejprve šedý nátěr a poté ještě několik vrstev bílé syntetické barvy. „Předtím byla také důkladně omyta a máčena ve vodě. Dělal jsem laboratorní průzkum polychromie dřeva, abych zjistil, jaké pigmenty a techniky umělec použil,“ vysvětloval Surma. Výsledek by měl co nejvíce odpovídat původní barevnosti barokního díla.

Lístečky s modlitbami a stovky stop po svíčkách

Při restaurování udělal Radomír Surma mnohé zajímavé objevy. V jedné dutině našel lístky s modlitbami věřících, které pocházejí z 19. a 20. století. „Lístečků bylo do záhybů sochy ukládáno v minulosti jistě tisíce. Těch několik se dochovalo díky tomu, že zapadly do vnitřní dutiny,“ řekl Surma. A zjistil, že lidé psali své modlitby i přímo na sochu. Za neuvěřitelný zázrak považuje to, že socha i s klášterem neshořela, protože ji věřící v minulosti používali jako svícen. „Na soše jsou stovky stop po hořících svíčkách. Kristus přišel ohořením o celkem pět svých prstů,“ líčil restaurátor.

Výjimečný je objev autorovy signatury, což je u dřevěných soch velmi nezvyklé. „Byl to velký umělec a musel mít i velké sebevědomí, když se po vzoru Michelangella podepsal přímo pod nohu Krista,“ míní Surma.

Jiří Antonín Heinz, který byl tovaryšem velkého mistra Matyáše Brauna, působil v Uničově, Znojmě a právě Olomouci. Oplakávání vytvořil přímo pro premonstrátský klášter na Svatém Kopečku. „Toto sousoší patří mezi špičková díla olomouckého baroka i středoevropského sochařství,“ uvedla kurátorka Muzea umění Olomouc Helena Zápalková.

Premonstráti jsou rádi, že se sousoší podařilo zrenovovat do Velikonoc. „Odpovídá to tomu, co církev liturgicky právě prožívá,“ uvedl tamní farář páter Bernard Slaboch. Veřejnost si může zrestaurované Oplakávání Krista prohlédnout poprvé na velikonoční pondělí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Hukvaldy přišly o turisty kvůli opatřením proti slintavce

Už měsíc je zavřený hrad Hukvaldy, jde přitom o jedno z nejnavštěvovanějších míst Moravy. Kvůli opatřením zavedeným ve snaze zabránit nákaze slintavkou a kulhavkou byla uzavřena obora, uprostřed které památka stojí. Jenže právě skrz ni vede jediná přístupová cesta k hradu. Do ztráty se tak propadají i místní restaurace a hotely. Jak dlouho ještě bude obora i s hradem uzavřená, zatím není jasné. Záležet bude na vývoji situace kolem nemocí.
před 4 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 13 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
včera v 09:00

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
včera v 07:00

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
26. 4. 2025

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
26. 4. 2025

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
26. 4. 2025Aktualizováno26. 4. 2025
Načítání...