Radnice v Náchodě chce prodat 100 % akcií tamního pivovaru

Náchod - Radnice v Náchodě vyhlásila státní tendr. Za pivovar, který je třináctým největším v zemi, chce minimálně 150 milionů korun. Opozice ovšem o nutnosti prodeje není přesvědčená. Starosta města Oldřich Čtvrtečka (ODS) vše odůvodnil tím, že Náchod by musel v příštích letech finančně pomáhat pivovaru, což je prý nemožné.

Ředitel Pivovaru Náchod Josef Hlavatý chce podle svých slov partnera, který bude umět dělat rychlá rozhodnutí a v případě krize poskytnout finanční pomoc. Soutěž město vyhlásilo poté, co opoziční sociální demokraté kritizovali původní postup radních. Ti v létě souhlasili s prodejem akcií liberecké firmě LIF za 90 milionů korun a to bez soutěže.

Zastupitel Náchoda Mirek Brát (ČSSD) sdělil, že město upozornil na nekoncepčnost a unáhlenost takového kroku. Oldřich Čtvrtečka však namítá, že jde o regulérní postup prodeje. Kdo se teď podle radních může o pivovar ucházet? Zájemce musí mít nejméně pětiletou zkušenost s podnikáním na trhu s pivem. Minimálně pět let musí zachovat značku Primátor. Opozici to nepřesvědčilo.

Na konečné rozhodnutí zastupitelů netrpělivě čeká vedení pivovaru. "Ta nejistota ohledně čekání je nepříjemná," nechal se slyšet Josef Hlavatý. Nejbližší termín, kdy by zastupitelé mohli o prodeji pivovaru rozhodnout, je podle starosty únor.