Ztracenka a Mottl jedno jest…

Praha - Pražský tramping objevili obyčejní kluci z továren, chudí studenti, kteří už před první světovou válkou začali vyrážet proti proudu řek do divokých zákoutí jižním a západním směrem od Prahy. Jedním z pověstných míst je trampská osada Ztracená naděje, která vznikla na jaře 1918 totiž u Svatojánských proudů. Na Ztracenku, která se stala vzorem pro založení dalších trampských osad, se sjíždělo mnoho známých osobností z řad hudebníků, herců a sportovců, z nichž tu někteří zakotvili navždy. Nejznámějším osadníkem byl nejpopulárnější trampský textař a skladatel Jarka Mottl - muž vpravdě renesančního rozsahu.

Pronikl ze všech možných stran i do českého filmu - psal filmovou hudbu, mnohokrát byl autorem námětu a ještě častěji je podepsán pod slavnými filmy jako scénárista. Ve filmu Sňatková kancelář si Jarka Mottl zahrál i menší roli hokejového diváka.

A potomci Jarky Mottla jezdí na Ztracenou naději dodnes. A pořád do stejného srubu, do kterého jezdil on. Na Ztracence čerpal veškerou inspiraci, napsal tady většinu z mnoha set písniček…   

Mottl, vyučený kuchař, se v roce 1919 uvedl textem písně V záři červánků na melodii Rudolfa Piskáčka, který je považován za začátek trampských písní v tehdejším Československu. Jeho Ztracenkáři (Mottlova parta) nahráli desítky vlastních písní a spolupracovali s Osvobozeným divadlem a orchestrem Jaroslava Ježka, který také jezdil jako host na osadu Ztracená naděje. V roce 1969 vydala firma Supraphon dlouhohrající desku Ztracenka si zpívá s Mottlovými písněmi interpretovanými různými skupinami a zpěváky (Settleři, Kamarádi táborových ohňů, Eva Olmerová a další).

Jeden z prvních českých trampů zemřel 31. března 1986 sice odstrčen, ale rozhodně ne osamocen. 

Video Tramp Jarka Mottl
video

Tramp Jarka Mottl

Ztracenka si zpívá, nad kaňónem stoupá dým. Vlajka drahá všem, splývá s obzorem, táborák když dohořívá. Radost z našich tváří nikdo nám nemůže vzít, protože dokud slunce září, romantika bude žít. (Jarka Motttl, Ztracenka si zpívá)