Audit: Smlouva s jiným dopravcem je pro liberecký DP výhodná

Liberec – Za výhodnou pro Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) označili auditoři smlouvu s firmou Busline, která pro městský podnik zajišťuje 40 procent objednaných výkonů v liberecké městské hromadné dopravě. Smlouvu kritizovala liberecká městská opozice, poukazovala, že za deset let zaplatí dopravní podnik společnosti Busline 370 milionů korun. Audit ale uvádí, že kdyby provoz zajišťoval dopravní podnik sám, byly by jeho náklady ještě vyšší, mimo jiné by musel za 225 milionů korun nakoupit nové autobusy a zaměstnat další řidiče. Závěry auditorů ale opozice odmítla.

V roce 2009 získal podíl v libereckém dopravním podniku také Jablonec nad Nisou a firma získala smlouvu na provozování městské hromadné dopravy i v tomto městě. Současně ale dopravní podnik uzavřel smlouvu s ČSAD Jablonec nad Nisou, která dosud MHD v Jablonci provozovala. Zajistila, že autobusy ČSAD fakticky město brázdily i nadále a navíc ČSAD začala provozovat 39 procent výkonů MHD v Liberci. ČSAD Jablonec se pak s počátkem roku 2010 změnila v Busline, jednoho z největších autobusových dopravců v Česku.

Do desetiletého kontraktu DPMLJ a Busline se brzy pustila liberecká opozice. Cena 370 milionů korun je podle ní příliš vysoká. Zastupitel Josef Šedlbauer (Změna pro Liberec) spočítal, že Busline dostává od dopravního podniku v průměru 45,76 koruny za kilometr, zatímco DPMLJ provozuje své komerční linky k libereckým obchodním centrům za 33,20 koruny. Opozici se také nelíbilo, že Busline (resp. ČSAD Jablonec) získala zakázku bez veřejné soutěže.

Smlouvu však již prozkoumal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který nenašel žádné pochybení, a nyní ji za výhodnou pro dopravní podnik označil i audit společnosti Finaudit. Opoziční výpočty zpochybnil. „Kdyby chtěl dopravní podnik zajistit službu sám, náklady by se pohybovaly kolem 54 korun na kilometr,“ řekl auditor Jakub Šteinfeld. Dvacetikorunový rozdíl mezi odhadem opozice a auditorů zdůvodnil tím, že kdyby dopravní podnik jezdil na všech libereckých linkách, musel by k tomu nakoupit nové autobusy a zaměstnat další řidiče. To by stálo 225 milionů korun.

Josef Šedlbaruer ale závěr auditu zpochybnil – je přesvědčen, že náklady dopravního podniku by byly nižší. „Čím více naježděných kilometrů, tím jsou náklady nižší, protože část nákladů je stejná bez ohledu na kilometry – budovy, garáže, opravy, manažeři,“ uvedl. Není také přesvědčen, že by pro libereckou MHD neměl dopravní podnik dost autobusů – odkázal na třináct vozidel, která teď jezdí v Jablonci. Podle ředitele dopravního podniku Luboše Wejnara to však není dost, ve městě nyní jezdí 30 vozů Busline.

Liberecký dopravní podnik je největší společností ve vlastnictví Liberce, od podzimu 2009 je menšinovým vlastníkem sousední Jablonec nad Nisou. Podnik s půlmiliardovým obratem zajišťuje městskou dopravu ve stotisícovém krajském městě i sousedním Jablonci. Cestující vozí 135 autobusů a 67 tramvají, které loni přepravily 32,5 milionu pasažérů. Liberec letos za provoz MHD zaplatí 190 milionů korun, sousední Jablonec na ni dá 42 milionů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Silničáři začali s opravami dalšího úseku D5 na Tachovsku ve směru na Plzeň

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) opravuje další úsek dálnice D5 na Tachovsku. Jde o levou polovinu dálnice se dvěma pruhy ve směru na Plzeň mezi kilometry 139,6 až 129,9. Stavba za 576 milionů korun navázala na právě dokončenou opravu více než sedmi kilometrů za 420 milionů korun. Stavbaři od čtvrtka pracují za provozu. Kompletní zprovoznění úseku je plánované na 15. října.
před 12 hhodinami

Muž souzený za napadení dvou Ukrajinek na pouti dostal podmínku

Půlroční podmínku se zkušební lhůtou 18 měsíců vyměřil v pátek soud v Plzni Zdeňku Holzknechtovi, obžalovanému z předloňského napadení dvou žen z Ukrajiny na pouti v Plasích. Souzený majitel pouťových atrakcí čelil obžalobě z ublížení na zdraví, výtržnictví a z násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci. Hrozilo mu až pětileté vězení. Soud ho uznal vinným pouze z výtržnictví. Dospěl k závěru, že nebylo možné bez pochybností odsoudit muže i za způsobení zranění jedné z žen, neprokázalo se ani, že by se dopustil násilí vůči cizinkám kvůli jejich ukrajinské národnosti.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Praha a Středočeský kraj mají nejvíc případů žloutenky A

Hygienici varují před prudkým nárůstem počtu nakažených žloutenkou typu A. Nejvíc nemocných je za první pololetí v Praze, následuje kraj Středočeský a po něm Moravskoslezský. V Praze za prvních šest měsíců evidují přes 240 případů, to je šestkrát víc než za celý loňský rok. Třetinu nakažených tvoří lidé bez domova.
před 23 hhodinami

Hřensko zpřístupní Edmundovu soutěsku

Zastupitelé Hřenska na Děčínsku schválili otevření Edmundovy soutěsky, a tedy i obnovu provozu plavby na loďkách. Jeden z hlavních turistických cílů v národním parku České Švýcarsko je z bezpečnostních důvodů uzavřený od obřího požáru v roce 2022. Otevření je naplánované na příští týden, provoz bude zatím v omezeném režimu. Na lodičky se dostane denně maximálně padesát lidí.
10. 7. 2025Aktualizováno10. 7. 2025

Nemocnice Nymburk se vzpamatovává z kyberútoku

Lékaři z nymburské nemocnice po rozsáhlém kybernetickém útoku, který zařízení zasáhl minulý týden, postupně znovu získávají přístup do informačního systému a s tím i databáze pacientů. Z 250 počítačů zatím technici zprovoznili zhruba třetinu, aspoň jeden na každém oddělení. Většina lékařských přístrojů je již funkčních, třeba magnetickou rezonanci ale zdravotníci otestovali ve čtvrtek poprvé. Žádanky a dokumenty musí doktoři stále vyplňovat ručně, péče o pacienty však omezená není. Veškeré systémy a počítače chce mít nemocnice naplno zprovozněné do konce příštího týdne.
10. 7. 2025

Soud nepravomocně potrestal posledního z obžalovaných v kauze Stoka II

Městský soud v Brně v korupční kauze Stoka II potrestal posledního z obžalovaných. Podnikateli Lubomíru Smolkovi uložil dvanáct měsíců podmíněně odložených na dva roky, peněžitý trest 350 tisíc korun a zákaz činnosti ve statutárních orgánech na čtyři roky. Soud jej trestal za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a účastenství ve formě pomoci. Podnikatel prohlásil vinu. Rozhodnutí není pravomocné, obhajoba i žalobce si ponechali lhůtu pro možné odvolání. Muži hrozilo až osm let vězení.
10. 7. 2025

Taxikářů přibývá. Pro ty zahraniční platí nová pravidla

V tuzemsku za posledních deset let výrazně vzrostl počet taxikářů. Jen v Praze jich podle odhadů v současnosti jezdí až šestnáct tisíc. Podstatný vliv na to mají alternativní služby, s nimiž narůstá počet zahraničních řidičů. I proto hlavní město iniciovalo úpravu zákona o silniční dopravě, která od začátku července pro zahraniční řidiče zpřísnila pravidla. Řadu dalších podmínek ale musí dlouhodobě splňovat i čeští taxikáři. Jaké to jsou a jak je to s maximální cenou za kilometr?
10. 7. 2025

Soud snížil šéfredaktorovi Legalizace trest za šíření toxikomanie

Krajský soud v Ostravě znovu uložil za šíření toxikomanie šéfredaktorovi magazínu Legalizace Robertu Veverkovi i časopisu peněžité tresty. Veverkovi ho ale ze sto tisíc korun zmírnil na osmdesát tisíc korun a časopisu ze 150 tisíc na 130 tisíc korun. Soud se případem musel opětovně zabývat poté, co Veverkově stížnosti vyhověl Ústavní soud (ÚS). Středeční rozsudek je opět pravomocný, lze proti němu podat znovu jen dovolání k Nejvyššímu soudu.
9. 7. 2025
Načítání...