Pražská koalice je v krizi. TOP 09 vyvolala smírčí řízení

Praha - Pražská koalice ODS a TOP 09 po dvou týdnech dohodovacího řízení nevyřešila žádný ze sporných bodů. Šéf klubu TOP 09 Jiří Vávra prohlásil, že koalice se ocitla v krizi. TOP 09 proto vyvolala smírčí řízení. V průběhu smírčího řízení přitom může být kdykoli změněna nebo vypovězena koaliční smlouva. Podle předsedy klubu ODS Ondřeje Pechy je takový krok předčasný. Chce o tom s TOP 09 v pondělí diskutovat na pravidelném koaličním jednání.

„Vzhledem k tomu, že se zastupitelský klub TOP 09 domnívá, že smluvní strana nejeví dostatečný zájem o nalezení řešení v souladu s koaliční smlouvou, bylo zastupitelským klubem TOP 09 v souladu s koaliční smlouvou rozhodnuto o vyvolání smírčího řízení,“ uvedl Vávra v dopise adresovaném ODS.

„O tom nic nevím, to si musíme říct v pondělí na koaličním jednání,“ reagoval na dopis Pecha. Teprve v pondělí totiž podle něj skončí lhůta dohodovacího řízení. Problematické body by se tak měly znovu otevřít. „Všechny dohodovací skupiny ale běží a běží standardním způsobem, takže si myslím, že tento dopis je předčasný.“ Smírčí jednání by nastalo v případě, že by bylo třeba řešit případný rozpor v koaliční smlouvě, který zatím podle Pechy nenastal.

Koalice se nedokáže shodnout na čtyřech problematických bodech:

  • otázky dostavby a financování tunelu Blanka, které jsou podle Vávry nejzávažnější,
  • dále jde o odkup podílu v Pražské plynárenské,
  • financování dopravního podniku
  • a objednávky právních služeb souvisejících s několikamiliardovou emisí dluhopisů.

K jednotlivým tématům se v průběhu dohodovacího řízení konala jednání, která vedli vždy tři zástupci z každé strany. Podle Vávry tyto týmy k žádnému řešení nedospěly. Pecha však tvrdí, že v pondělí půjde na koalici s návrhem na další postup ohledně dostavby tunelu Blanka.

Dokud nebudou jednotlivé problémy vyřešeny, nesmějí orgány města schvalovat žádné návrhy či materiály, které se spornou záležitostí souvisí.