Bar na Ještědu se má letos vrátit do původní podoby ze 70. let

Liberec – Liberecké sdružení Ještěd 73 připravuje další renovaci interiérů známého horského hotelu a vysílače Ještěd. Po salonku, který se dočkal obnovy loni, by se tentokrát měl vrátit do původní podoby ze 70. let sousední bar. Obnova interiéru ale bude stát zhruba 800 tisíc korun, které musí sdružení sehnat. Se žádostí o příspěvek už se obrátilo na kraj, město i České radiokomunikace – stejně jako loni ale může přispět i veřejnost.   

„Zachoval se jen bar, který je připevněný k podlaze, barové židle, stolečky a křesílka však bude nutné nechat vyrobit znovu podle původních návrhů, které jsme dostali od jejich autora - architekta Otakara Binara,“ řekla předsedkyně sdružení Ještěd 73 Milena Lánská. Binar prý připravil i technickou dokumentaci pro výrobu nábytku, aby se podle ní daly vyrobit repliky.

Hotel a vysílač Ještěd patří k nejoriginálnějším architektonickým dílům v Česku, Liberecký kraj usiluje o jeho zapsání na seznam památek UNESCO. Loni dal kraj na obnovu salonku 100 tisíc korun, o letošním příspěvku budou krajští radní rozhodovat v srpnu. „Diskutovali jsme také o tom, že by určitě bylo dobré dát té podpoře určitou pravidelnost,“ řekla náměstkyně hejtmana pro kulturu Hana Maierová (Starostové pro Liberecký kraj).

Do obnovy interiérů chce spolek zapojit i veřejnost, také proto plánuje sbírkovou akci na zářijové oslavy Ještědu. „Chceme umožnit přispět lidem, pro které je Ještěd srdeční záležitostí a rádi by věnovali nějakou menší částku,“ uvedl Petr Šmaus ze společnosti Ještěd, jež hotel a restauraci provozuje. Sbírka bude pojata netradičně. „Přispět budou moci jen jediný den, a to přímo na Ještědu. Za to jim dáme jako poděkování unikátní fotografii, která se již nedá nikdy zopakovat. Budou na ní vyfotografováni s ještědskými rekvizitami,“ nastínila Lánská.  

Vybírat se bude také 30 tisíc korun na obnovu populárních zavěšených křesílek. „Vajíčka jsou tři a pořád jsou středem zájmu těch, kteří se do hotelové haly dostanou. Akorát dnes už nevypadají tak jak původně,“ dodává Lánská. 

Loni se do původní podoby vrátil salonek

Minulý rok oslavil Ještěd 40. výročí, při té příležitosti se dočkal obnovy salonku, jehož interiér se vrátil do původní podoby. I tam se většina nábytku musela vyrábět znovu jako repliky, z původního vybavení se totiž zachovala jen jedna židle a jeden stůl. Také na této rekonstrukci se podílel architekt Binar.

Toho oslovili radiokomunikace jako vlastník historického hotelu a vysílače: „My jsme vstoupili do jednání s panem architektem Binarem, protože chceme, aby se Ještěd posunul v čase. Slíbil nám zpracovat návrh, jak by mohl být Ještěd vybaven pro budoucnost, protože původní nábytek už samozřejmě morálně zastaral, byť je to stále unikátní záležitost,“ uvedl loni Ladislav Štekrt z Českých radiokomunikací.

Video Podrobnosti k rekonstrukci má Milena Jánská ze sdružení Ještěd 73
video

Podrobnosti k rekonstrukci má Milena Jánská ze sdružení Ještěd 73

Tato společnost už do obnovy hotelu investovala asi 50 milionů korun. V posledních letech se Ještěd mimo jiné dočkal napojení na městskou kanalizaci, opraven byl laminátový plášť v místech, kde jsou vysílače. Obnovou postupně procházejí i hotelové pokoje, které se provozovatel - společnost Ještěd, snaží postupně vrátit do podoby odpovídající té původní.

Unikátní stavba, za kterou dostal architekt Karel Hubáček prestižní mezinárodní Perretovu cenu, je od roku 2006 národní kulturní památkou a lidé ji zvolili českou stavbou století. Když se ale před 50 lety konala výstava architektonických návrhů, většina návštěvníků Hubáčkův návrh kritizovala či rovnou odmítala. Dokládá to návštěvní kniha, kterou se podařilo objevit při přípravě výstavy ke 40 letům Ještědu. Dnes je stavba dominantou Liberce i celého kraje, bez níž si kopec už nikdo neumí představit.