Bar na Ještědu se má letos vrátit do původní podoby ze 70. let

Liberec – Liberecké sdružení Ještěd 73 připravuje další renovaci interiérů známého horského hotelu a vysílače Ještěd. Po salonku, který se dočkal obnovy loni, by se tentokrát měl vrátit do původní podoby ze 70. let sousední bar. Obnova interiéru ale bude stát zhruba 800 tisíc korun, které musí sdružení sehnat. Se žádostí o příspěvek už se obrátilo na kraj, město i České radiokomunikace – stejně jako loni ale může přispět i veřejnost.

„Zachoval se jen bar, který je připevněný k podlaze, barové židle, stolečky a křesílka však bude nutné nechat vyrobit znovu podle původních návrhů, které jsme dostali od jejich autora - architekta Otakara Binara,“ řekla předsedkyně sdružení Ještěd 73 Milena Lánská. Binar prý připravil i technickou dokumentaci pro výrobu nábytku, aby se podle ní daly vyrobit repliky.

Hotel a vysílač Ještěd patří k nejoriginálnějším architektonickým dílům v Česku, Liberecký kraj usiluje o jeho zapsání na seznam památek UNESCO. Loni dal kraj na obnovu salonku 100 tisíc korun, o letošním příspěvku budou krajští radní rozhodovat v srpnu. „Diskutovali jsme také o tom, že by určitě bylo dobré dát té podpoře určitou pravidelnost,“ řekla náměstkyně hejtmana pro kulturu Hana Maierová (Starostové pro Liberecký kraj).

Do obnovy interiérů chce spolek zapojit i veřejnost, také proto plánuje sbírkovou akci na zářijové oslavy Ještědu. „Chceme umožnit přispět lidem, pro které je Ještěd srdeční záležitostí a rádi by věnovali nějakou menší částku,“ uvedl Petr Šmaus ze společnosti Ještěd, jež hotel a restauraci provozuje. Sbírka bude pojata netradičně. „Přispět budou moci jen jediný den, a to přímo na Ještědu. Za to jim dáme jako poděkování unikátní fotografii, která se již nedá nikdy zopakovat. Budou na ní vyfotografováni s ještědskými rekvizitami,“ nastínila Lánská.  

Vybírat se bude také 30 tisíc korun na obnovu populárních zavěšených křesílek. „Vajíčka jsou tři a pořád jsou středem zájmu těch, kteří se do hotelové haly dostanou. Akorát dnes už nevypadají tak jak původně,“ dodává Lánská. 

Loni se do původní podoby vrátil salonek

Minulý rok oslavil Ještěd 40. výročí, při té příležitosti se dočkal obnovy salonku, jehož interiér se vrátil do původní podoby. I tam se většina nábytku musela vyrábět znovu jako repliky, z původního vybavení se totiž zachovala jen jedna židle a jeden stůl. Také na této rekonstrukci se podílel architekt Binar.

Toho oslovili radiokomunikace jako vlastník historického hotelu a vysílače: „My jsme vstoupili do jednání s panem architektem Binarem, protože chceme, aby se Ještěd posunul v čase. Slíbil nám zpracovat návrh, jak by mohl být Ještěd vybaven pro budoucnost, protože původní nábytek už samozřejmě morálně zastaral, byť je to stále unikátní záležitost,“ uvedl loni Ladislav Štekrt z Českých radiokomunikací.

5 minut
Podrobnosti k rekonstrukci má Milena Jánská ze sdružení Ještěd 73
Zdroj: ČT24

Tato společnost už do obnovy hotelu investovala asi 50 milionů korun. V posledních letech se Ještěd mimo jiné dočkal napojení na městskou kanalizaci, opraven byl laminátový plášť v místech, kde jsou vysílače. Obnovou postupně procházejí i hotelové pokoje, které se provozovatel - společnost Ještěd, snaží postupně vrátit do podoby odpovídající té původní.

Unikátní stavba, za kterou dostal architekt Karel Hubáček prestižní mezinárodní Perretovu cenu, je od roku 2006 národní kulturní památkou a lidé ji zvolili českou stavbou století. Když se ale před 50 lety konala výstava architektonických návrhů, většina návštěvníků Hubáčkův návrh kritizovala či rovnou odmítala. Dokládá to návštěvní kniha, kterou se podařilo objevit při přípravě výstavy ke 40 letům Ještědu. Dnes je stavba dominantou Liberce i celého kraje, bez níž si kopec už nikdo neumí představit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Herkules přemůže Otáčivé hlediště

Výpravná hudební inscenace Herkules bude letošní premiérou na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově. Poprvé před diváky předstoupí mytický silák 12. července. Představení souboru Malého divadla doplňují písně Davida Hlaváče a spolupráce se studenty DAMU.
před 45 mminutami

Téměř tisícovka řopíků už změnila majitele i účel

Přes devět stovek takzvaných řopíků, které měly chránit Československo v době před druhou světovou válkou, má nové majitele. Bývalé bunkry slouží novým majitelům nejen k rekreaci, u Vratěnína na Znojemsku stojí na řopíku útulna pro turisty, na několika místech vznikla muzea. V červenci armáda vypsala další výběrové řízení na prodej nepotřebných pozemků a bunkrů.
před 1 hhodinou

Silničáři začali s opravami dalšího úseku D5 na Tachovsku ve směru na Plzeň

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) opravuje další úsek dálnice D5 na Tachovsku. Jde o levou polovinu dálnice se dvěma pruhy ve směru na Plzeň mezi kilometry 139,6 až 129,9. Stavba za 576 milionů korun navázala na právě dokončenou opravu více než sedmi kilometrů za 420 milionů korun. Stavbaři od čtvrtka pracují za provozu. Kompletní zprovoznění úseku je plánované na 15. října.
před 16 hhodinami

Muž souzený za napadení dvou Ukrajinek na pouti dostal podmínku

Půlroční podmínku se zkušební lhůtou 18 měsíců vyměřil v pátek soud v Plzni Zdeňku Holzknechtovi, obžalovanému z předloňského napadení dvou žen z Ukrajiny na pouti v Plasích. Souzený majitel pouťových atrakcí čelil obžalobě z ublížení na zdraví, výtržnictví a z násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci. Hrozilo mu až pětileté vězení. Soud ho uznal vinným pouze z výtržnictví. Dospěl k závěru, že nebylo možné bez pochybností odsoudit muže i za způsobení zranění jedné z žen, neprokázalo se ani, že by se dopustil násilí vůči cizinkám kvůli jejich ukrajinské národnosti.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Praha a Středočeský kraj mají nejvíc případů žloutenky A

Hygienici varují před prudkým nárůstem počtu nakažených žloutenkou typu A. Nejvíc nemocných je za první pololetí v Praze, následuje kraj Středočeský a po něm Moravskoslezský. V Praze za prvních šest měsíců evidují přes 240 případů, to je šestkrát víc než za celý loňský rok. Třetinu nakažených tvoří lidé bez domova.
včera v 05:35

Hřensko zpřístupní Edmundovu soutěsku

Zastupitelé Hřenska na Děčínsku schválili otevření Edmundovy soutěsky, a tedy i obnovu provozu plavby na loďkách. Jeden z hlavních turistických cílů v národním parku České Švýcarsko je z bezpečnostních důvodů uzavřený od obřího požáru v roce 2022. Otevření je naplánované na příští týden, provoz bude zatím v omezeném režimu. Na lodičky se dostane denně maximálně padesát lidí.
10. 7. 2025Aktualizováno10. 7. 2025

Nemocnice Nymburk se vzpamatovává z kyberútoku

Lékaři z nymburské nemocnice po rozsáhlém kybernetickém útoku, který zařízení zasáhl minulý týden, postupně znovu získávají přístup do informačního systému a s tím i databáze pacientů. Z 250 počítačů zatím technici zprovoznili zhruba třetinu, aspoň jeden na každém oddělení. Většina lékařských přístrojů je již funkčních, třeba magnetickou rezonanci ale zdravotníci otestovali ve čtvrtek poprvé. Žádanky a dokumenty musí doktoři stále vyplňovat ručně, péče o pacienty však omezená není. Veškeré systémy a počítače chce mít nemocnice naplno zprovozněné do konce příštího týdne.
10. 7. 2025

Soud nepravomocně potrestal posledního z obžalovaných v kauze Stoka II

Městský soud v Brně v korupční kauze Stoka II potrestal posledního z obžalovaných. Podnikateli Lubomíru Smolkovi uložil dvanáct měsíců podmíněně odložených na dva roky, peněžitý trest 350 tisíc korun a zákaz činnosti ve statutárních orgánech na čtyři roky. Soud jej trestal za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a účastenství ve formě pomoci. Podnikatel prohlásil vinu. Rozhodnutí není pravomocné, obhajoba i žalobce si ponechali lhůtu pro možné odvolání. Muži hrozilo až osm let vězení.
10. 7. 2025
Načítání...