Krnáčová zvažuje ochranku, bojí se kvůli zkoumání velkých projektů

Praha - Adriana Krnáčová (ANO) je primátorkou hlavního města teprve jeden den a už promluvila o tom, že požádá ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) o přidělení ochranky. Má obavy, že v případě zkoumání velkých projektů by mohla být v ohrožení. Krnáčová je nyní i Chovancovou náměstkyní, ve funkci ale k 30. listopadu skončí. Od 1. prosince ji na vnitru nahradí Jana Vildumetzová.

Podle Chovance ovšem nespadá rozhodnutí o ochrance do jeho pravomocí, ale do působnosti policie. „Musí podat standardní žádost a doplnit ji důkazním břemenem o tom, kde spatřuje své ohrožení. Policie tyto informace vyhodnotí a případně krátkodobou ochranu přidělí,“ řekl České televizi.

Předsedkyně pražského klubu ODS Alexandra Udženija se nad požadavkem Krnáčové pozastavila: „Paní Krnáčová ještě vůbec nic nepředvedla, tak nevím, na co potřebuje ochranku. Ten, kdo jí tento marketingový tah doporučil, tak tomu bych určitě nepoděkovala, protože je to spíše groteska.“

Udženija ale připomněla, že Bohuslavu Svobodovi (ODS) v době jeho působení v čele magistrátu někdo skutečně vyhrožoval a propíchal mu i gumy u auta. Svoboda proto ochranku měl. „Mně bylo také více než měsíc vyhrožováno přes smsky a měla jsem pádný důvod požádat si o ochranku, protože do toho byli zapojováni i členové mojí rodiny… Spolupracovala jsem s policií, která mi ochranku nabídla, ale nepovažovala jsem to za tak zásadní, abych ji musela mít,“ řekla ČT s tím, že se Svobodou také prověřovali nevýhodné smlouvy. „Až to začne paní Krnáčová dělat a někdo jí bude skutečně vyhrožovat, tak se o tom můžeme bavit,“ dodala.

Krnáčová také později uvedla, že nyní není otázka ochranky aktuální. „S ministrem vnitra Milanem Chovancem jsme takovou otázku pouze probírali… Shodli jsme se na tom, že v těchto dnech ale toto téma není aktuální. Kdyby se situace změnila a já se při své práci cítila v ohrožení, budu policii a ministerstvo vnitra informovat,“ sdělila v tiskové zprávě.

Radní čeká zveřejnění majetku

Praha už má od středy vedle nové primátorky také jedenáctičlennou radu. První schůzka proběhla krátce po půlnoci a trvala jen dvacet minut. Nový tým stihl jen schválit kompetence a změnu jednacího řádu. Další kroky by ale podle primátorky měly brzy následovat. Bude například chtít, aby všichni radní zveřejnili svůj majetek. Rada by se měla znovu sejít v pátek v poledne. Krnáčová už dříve uvedla, že mezi prvními chce vyřešit jeden z dlouhodobých problémů magistrátu, který nemá řádně vybraného ředitele.

Video Události: Nové vedení města převzalo kanceláře
video

Události: Nové vedení města převzalo kanceláře

Události: Nové vedení města převzalo kanceláře

U 27.11.14

Udženija: Krnáčová ještě nic neukázala, žádat ochranku je směšné