Nova a Delpharmea dostaly od RRTV statisícové pokuty

Praha - Rada pro rozhlasové a televizní vysílání opět udělila televizi Nova tři pokuty za některé díly její reality show Big Brother, tentokrát v celkové výši 850 000 korun. Rada zároveň udělila dvě pokuty v souhrnné výši 1,75 milionu společnosti Delpharmea Nutraceuticals za to, že podle rady porušila zákon o reklamě.

Nova dostala za Big Brothera pokuty už dříve

Nova vysílala Big Brothera na podzim 2005 a za část dílů dostala od rady řadu rekordních pokut převyšující celkem 40 milionů korun. Nova se proti pokutám začala bránit u soudu, který část pokut zrušil, část potvrdil. Nova i RRTV proto začaly podávat i kasační stížnosti k Nejvyššímu soudu. Soudní spory trvají dodnes a řešil je dokonce Ústavní soud. 

Rada tento týden udělila Nově pokuty 200 000, 250 000 a 400 000 korun za díly Big Brothera odvysílané od 28. srpna do 1. září, 26. a 28. září 2005. Podle rady Nova porušila zákon tím, že nedodržela povinnost nezařazovat do vysílání mezi 06:00 a 22:00 pořady, které by mohly ohrozit psychický, fyzický nebo mravní vývoj dětí a mladistvých. Nova aktuální pokuty nekomentovala. „Počkáme na písemné vyrozumění rady a pak se budeme moci vyjádřit,“ řekla mluvčí Novy Michaela Fričová.

Pokuta padla i za reklamní spoty

Rada zároveň udělila pokuty společnosti Delpharmea Nutraceuticals ve výši 1,12 milionu a 630 000 za údajné porušení zákona o reklamě, konkrétně paragrafu, který říká, že „reklama na doplněk stravy musí obsahovat zřetelný, v případě tištěné reklamy dobře čitelný text, doplněk stravy“. Toho se firma dopustila v reklamních spotech na přípravek Cortisil. 

Rada již dříve za tyto reklamní spoty společnost pokutovala, ta se však obrátila k soudu, který pokutu od rady zrušil a věc vrátil radě k dalšímu jednání. Nyní rada rozhodla o pokutách znovu.