Podzim ve zpravodajství ČT - analytické speciály i větší kontakt s diváky

PrahaZměny ve vysílacím schématu hlavních zpravodajských relací, nový miniseriál inspirativních příběhů konkrétních podnikatelů, těsnější propojení s diváky prostřednictvím internetových sítí, přehled dění v regionech i o víkendech a několik zpravodajsko-vzpomínkových speciálů - takový je výčet jen několika z hlavních inovací a projektů v podzimním zpravodajském servisu České televize (ČT). Od 31. srpna také dostane ve večerním vysílání větší prostor rozšířené sportovní zpravodajství nebo komplexnější přehled počasí v evropských letoviscích.

ČT hodlá diváky více zapojit do volebního dění a v rámci již tradičních předvolebních speciálů Otázek Václava Moravce nabídne nové služby s využitím populárních internetových sítí. Prostřednictvím vznikajících stránek na Youtube budou mít zájemci možnost v přímém přenosu zaslat dotazy jednotlivým kandidátům v daných regionech. Příspěvek bude zveřejněn přímo ve studiu a umožní tak divákům podílet se na předvolebních debatách ve vysílání ČT. V současnosti již naplno funguje zasílání dotazů prostřednictvím stránek Václava Moravce a jeho nedělních Otázek na Facebooku. „ČT musí reflektovat mediální vývoj a nové platformy. Jen interaktivní televize má budoucnost, jen médium, které využije otevřené platformy na internetu, vtáhne do svého programu aktivního občana, diváka, především pak mladé lidi,“ vysvětluje ředitel zpravodajství ČT Milan Fridrich.

V podzimním vysílání ČT24 se kromě pokračování projektu Dvacet let svobody, mapujícího významné události roku 1989, dostane také na speciál k parlamentním volbám s prezentováním všech kandidujícího stran či výročí vzniku Čínské lidové republiky. Nejbližším tematickým projektem bude připomenutí osobnosti Nicolase Wintona. Česká televize prostřednictvím svého reportéra umožní divákům sledovat živé vstupy a reportáže ze vzpomínkové cesty speciálníhu vlaku po trase Hlavní nádraží-Londýn. Zásadní událostí bude návštěva papeže Benedikta XVI. v ČR. Ředitel zpravodajství slibuje stejně podrobný servis přímých přenosů, analýz i komentářů jako při návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy.

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

Právě díky diváckým připomínkám se od září změní časové rozvržení hlavních zpravodajských pořadů. Více prostoru dostane sportovních servis v podobě prodloužených Branek, bodů, vteřin. Dostanou se tím oproti předchozí jedenáctiminutové stopáži ke 14 minutám. Večerní meteorologické Počasí nabídne taktéž širší agendu, obohacenou o údaje z přímořských destinací. Rozšíření těchto relací bude kompenzovat nepatrně kratší vysílání Událostí. "Reagujeme na trend, kdy diváci ČT dostávají díky zpravodajskému programu ČT24 kdykoliv chtějí zprávy, živé vstupy a komentáře. Události by tak měly být přehledem toho hlavního, ne vyčerpávající zpravodajskou relací na úkor jiného programu," doplňuje Fridrich.

Na obrazovkách se objeví každodenní ekonomické příběhy

Zcela nový pořad připravila ekonomická redakce. Od pondělí získá ve vysílání přehledu finančních aktualit stálé místo miniseriál Ekonomika plus. Třikrát denně představí zkušenosti, osobní příběhy, rady a originální řešení v každodenním životě podnikatelů i manažerů. Podle zástupkyně šéfredaktora zpravodajství ČT Pavlíny Kvapilové si nová relace klade za cíl ukázat ekonomické problémy v praxi a na konkrétních příbězích z celé republiky.

Milan Fridrich:

0„Makroekonomika, státní rozpočet, vývoj akcií na burze nebo prodej státního majetku jsou věci, které se lidského života dotýkají, ale jsou z totální nadstavby. Právě tento cyklus by to měl vzít odspoda, představit, jak se konkrétní člověk ve svém ekonomickém prostředí pohybuje. Je to o příbězích lidí.“

V prvním zářijovém týdnu začíná ČT24 vysílat Události v regionech nově i o víkendu, v tradičním čase od 18:00. Tým regionálních reportérů každý týden zmapuje jak volnočasové a kulturní dění, tak důležité události. „Byl bych rád, abychom dokázali postavit pořad, který bude reprezentativní a ponese nějakou závažnou informaci. Nebude to pouze přehlídka jarmarků a poutí,“ vysvětluje Fridrich.

Značných změn dozná také kulturní redakce. S příchodem novinářů Petra Fischera a Petra Viziny slibuje obsáhlejší koncept kulturních trendů i iniciativu veřejných debat o české a zahraniční kultuře.

Studio OVM
Studio OVM
Více fotek
  • Studio OVM autor: Jaroslav Hodík, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/823/82266.jpg
  • Přehled tematických okruhů pořadu Ekonomika Plus autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1074/107399.jpg
  • Milan Fridrich autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/718/71746.jpg