Českému rozhlasu bude šéfovat Richard Medek

Praha - Generálním ředitelem Českého rozhlasu (ČRo) se stal Richard Medek. Zvolila ho Rada ČRo šesti hlasy z osmi. Medek rozhlas řídil dočasně po červencovém odvolání Václava Kasíka. Nový ředitel uvedl, že chce snížit počet zaměstnanců přibližně o deset procent. To se má dotknout i vedení rozhlasu. „Myslím, že ČRo má příliš mnoho divizí a ředitelů a je potřeba provést restrukturalizaci ředitelských postů,“ řekl. Medek chce rovněž usilovat o zdražení koncesionářských poplatků, a to o tři koruny, což by přineslo přibližně 120 milionů ročně do rozpočtu ČRo.

Hlavní prioritou nového šéfa rozhlasu je udržení vyrovnaného rozpočtu. V průběhu následujících šesti let chce uspořit přibližně miliardu korun. Medek také oznámil záměr spustit čtyřiadvacetihodinové vysílání na stanici vyhrazené pouze mluvenému slovu, tematicky zaměřenému na publicistiku a zpravodajství. Rovněž je podle něj třeba vyprofilovat obsah celoplošných stanic rozhlasu.

Medek ve druhém kole volby porazil Petera Duhana, který vedl Český rozhlas 6 a dosud byl po Medkovi přechodným programovým ředitelem. Do druhého kola postoupili tito dva uchazeči se shodným počtem čtyř hlasů. Třetí kandidát, někdejší ředitel ČRo Jiří Mejstřík, nezískal od radních žádný hlas a do druhého kola se nedostal.

Medek se o funkci generálního ředitele ČRo ucházel již v roce 2005, tehdy zvítězil Kasík. V minulosti také několikrát kandidoval na generálního ředitele České televize.

V souvislosti s hodnocením Radia Wave vzbudil Medek koncem loňského roku velkou pozornost svým výrokem; tehdejší programový ředitel řekl, že stanice by měla být zaměřena na posluchače středního proudu, a nikoli na alternativně zaměřenou mládež; „tato menšinová skupina podle mého názoru není budoucností tohoto národa, anebo jen velice ojediněle,“ uvedl tehdy Medek, který ale tento výrok později vzal zpět.

Předchozího generálního ředitele Kasíka radní odvolali po deseti letech ve funkci kvůli sérii údajných pochybení. Rada vytýkala Kasíkovi například předražení rekonstrukce historické budovy rozhlasu ve Vinohradské ulici v Praze, údajné porušení povinností při sepsání mandatorních smluv s právníkem nebo zaměstnávání vedoucího sekretariátu, který neměl lustrační osvědčení.

Zasedání Rady Českého rozhlasu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24