Pozor na nový virus, snaží se dostat do internetového bankovnictví

Praha - Počítačoví piráti nacházejí stále nové a nové cesty, jak vysát lidem peníze z účtů. Častěji se také zaměřují na chytré telefony, jejichž obliba a používání roste. Nejnovější virus vyzývá v podvrženém internetovém bankovnictví uživatele k instalaci programu, který je podle nich nutný ke správě účtu v mobilních zařízeních. Snaží se tak dostat k ověřovací SMS zprávě, která je nutná pro operaci s účtem. Česká spořitelna své klienty varuje, aby si nikdy neinstalovali do svých mobilních zařízení aplikace z neznámých zdrojů. 

Video Nový virus se snaží dostat do internetového bankovnictví
video

Nový virus se snaží dostat do internetového bankovnictví

Nový virus se snaží dostat do internetového bankovnictví

Milan Chromý, expert na IT zabezpečení

Reportáž: Virus napadající internetové bankovnictví

„Pokud se vám při práci v internetovém bankovnictví objeví na monitoru neznámé okno a bude vás vybízet k instalaci bezpečnostní aplikace, nikdy na to nereagujte!“ varuje banka. Svým klientům zároveň doporučuje, aby se obrátili na bezplatnou informační linku 800 207 207, pokud se setkají s nestandardním chováním internetového bankovnictví. „Útoky na smartphony jsou na vzestupu, pro Android se počet aplikací, které obsahují malware – nebezpečné kódy – zvýšil meziročně čtyřsetnásobně,“ uvedl expert na IT zabezpečení Milan Chromý.

Chromý radí dodržovat jednoduchá pravidla: nereagovat na e-maily, které vyzývají k zadání přihlašovacích údajů. „To banky nedělají,“ podotýká expert. Také bychom neměli instalovat aplikace, které nepocházejí z důvěryhodných zdrojů. Pirátům nahrává ale i fakt, že lidé na bezpečnost svých chytrých telefonů příliš nehledí. Chromý proto doporučuje nainstalovat si antivirus i do svého mobilního zařízení. 

Obdoba tohoto viru se objevila už loni. Hrozba se tehdy týkala více bankovních institucí. Stejný druh podvodů byl zachycen také v zahraničí. 

S e-mailovými útoky se potýká i Česká pošta. Podvodné e-maily, který přicházejí z adresy info@czposta.info se vydávají za informace o zásilce, ve kterých najde klient údaje o nedodání zásilky a upozornění na možné sankce. Pokud uživatel klikne na odkaz ve zprávě, je přesměrovaný na podvodné webové stránky a do počítače se mu může stáhnout škodlivý kód, případně může dojít i k zneužití dat klienta, včetně osobních a přístupových údajů.

Jestliže uživatel takový e-mail obdrží, měl by jej přeposlat na adresu info@cpost.cz. „Těmto formám útoku se dá velmi těžko předcházet a ke zneužití může být hackery využit jakýkoliv subjekt státní, veřejné nebo komerční sféry. Proto urychleně informujeme veřejnost, aby si na podobné e-maily lidé dávali dobrý pozor,“ uvedla mluvčí pošty Marta Selicharová.

Podobné útoky se šířily v několika vlnách v minulém roce. Pošta kvůli nim podala trestní oznámení na neznámého pachatele.