Ubal a zmiz, radí česká gangsterská komedie. Odkazuje k filmům Guye Ritchieho

3 minuty
Adam Hobzik natáčí gangsterskou komedii
Zdroj: ČT24

Režisér a scenárista Adam Hobzik dotočil svůj celovečerní debut s názvem Ubal a zmiz. Černá komedie se inspiruje stylem britských gangsterek, odehrává se ale v Praze. V příběhu odehrávajícím se během jedné noci hrají například Matouš Ruml, Marek Lambora nebo Karel Dobrý.

Gangsterská komedie není v Česku mezi filmaři dvakrát vyhledávaným žánrem. Blízko k němu měl zatím jediný Hobzikův větší filmařský projekt – internetový seriál Pizza Boy, který také točil i psal.

Pěstírna trávy, stárnoucí rocker i vyhořelý policista

„Pro mě jako pro herce je to velmi atraktivní, protože je to dramatické. Myslím, že to bude velká jízda,“ odhaduje herec Matouš Ruml. Hraje jednoho ze dvou kamarádů (tím druhým je Janek Gregor), kteří dostanou příležitost uzavřít kšeft roku, pokud se jim ovšem během pár hodin podaří zjistit, kdo sklidil jejich pěstírnu marihuany. 

Do cesty se jim připlete také frontman rockové kapely Kranken Wagen (Tomáš Matonoha) nebo zpěvák André (Marek Lambora), jehož největším problémem do doby, než si na letišti splete kufr, bylo to, jak natočit popové album pro teenagery.

Mafiány na plátně zastupují Predrag Bjelac a Karel Dobrý, stranu zákona pak dva suspendovaní policisté Martin Hofmann a Leoš Noha, z nichž jeden se chová jako psychopat a druhý je vyhořelý.

Matouš Ruml, Janek Gregor, Lukáš Duy Anh Tran při natáčení filmu Ubal a zmiz
Zdroj: Vojtěch Resler/CinemArt

Ve snímku hraje i Duy Anh Tran, přezdívaný Lukáš, který má hereckou zkušenost s nelegální pěstírnou ze svého loňského debutu ve filmu Jiřího Mádla Na střeše. „Kývl jsem na ni prakticky hned,“ říká o snímku Ubal a zmiz. „Je to ulítlý projekt volně inspirovaný Guyem Ritchiem,“ dodává, že nápadná podobnost názvu s komedií Sbal prachy a vypadni není náhodná.

Raději film než práva

Celovečerní debut, v němž jde o velké peníze, sekání malíčků a touhu žít podle vlastních pravidel, připravoval Adam Hobzik pět let. „Zjistil jsem, že je velký rozdíl mezi mými představami, jak by to mělo vypadat na plátně, a možnostmi českých produkcí,“ přiznává. „Nastala samozřejmě spousta škrtů a to byl moment, kdy jsem si říkal, jestli má vůbec smysl tady ten film natáčet,“ připouští. 

Hobzik je absolventem FAMU, zároveň vystudoval i práva. Filmovým scénářům dal ale nakonec přednost. „Ráno se probudím a už o filmu přemýšlím, jdu spát – a přemýšlím o filmu. Díky tomu můžu uspět, to by se mi v právu nepodařilo, aspoň ne tak, aby mě to bavilo furt. Film má svoje velké kouzlo a člověk tomu snadno propadne,“ říká nadějný filmař. 

Jestli i diváci propadnou jeho celovečernímu debutu, zjistí příští rok v březnu, kdy by měl mít film Ubal a zmiz premiéru. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 15 hhodinami

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
před 17 hhodinami

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
včera v 10:10

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025
Načítání...