Moravský Krumlov si na Slovanskou epopej počká, než dokončí rekonstrukci výstavních prostor

Zapůjčení Slovanské epopeje do zámku v Moravském Krumlově se odkládá, rozhodli v pondělí pražští radní. Důvodem je prodloužení rekonstrukce zámeckých výstavních prostor. Původně měla být hotova na konci června, termín se však prodloužil do konce roku. Obrazy byly v Krumlově vystaveny od padesátých let až do roku 2011, kdy je tehdejší vedení hlavního města odvezlo.

Slavný cyklus tvoří dvacet velkých pláten, která Alfons Mucha maloval od roku 1910 dalších osmnáct let. Na základě malířovy závěti je vlastní Praha, nyní jsou uloženy v depozitáři Galerie hlavního města Prahy. Od roku 2010 je epopej kulturní památkou.

Zapůjčení obrazů zpět do Moravského Krumlova schválili pražští zastupitelé loni v říjnu. Zápůjčka má trvat pět let, pražský magistrát by měl v tomto období připravit vlastní prostory pro vystavení pláten. Nyní vybírá z několika vyhlédnutých míst ta nejvhodnější.

Umístění v prostorách vybudovaných městem bylo autorovou podmínkou pro jejich odkázání Praze. S odkazem na její nesplnění město zažaloval malířův příbuzný Jiří Mucha. Soudy žalobu řeší už několik let.

Starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09) nyní uvedl, že galerijní části budou na zámku hotové nejpozději v polovině listopadu. „Poté zahájíme zkušební provoz a doufám, že v únoru, nebo březnu tady epopej budeme mít. O rozhodnutí radních jsem nevěděl, ale nevnímám jej negativně. Je to jen administrativní úkon. V případě potřeby jsem na jednání zastupitelstva připravený přijet,“ podotkl.

Opravy dalších částí zámku potrvají až do příštího roku. Podle Třetiny ale stavební práce výstavu neomezí.