Tip z iVysílání: Zlaté věže aneb Jak propašovat milion liber v Eiffelovce

Dobrým nápadem začíná a velkými problémy pokračuje britská krimikomedie Zlaté věže z roku 1951. Filmové studio tehdy prý dokonce požádalo britskou centrální banku, aby mu pomohla vymyslet scénář. Oscarem oceněný příběh bankovního úředníka, který se rozhodne ukrást milion liber ve zlatě, diváky v iVysílání pobaví jen do 30. května.

Pokud byste si chtěli pustit všechna videa v iVysílání, potřebovali byste si na jejich sledování vyhradit 3918 dní. Zorientovat se v takovém množství může být náročné. Web ČT24 proto pravidelně zveřejňuje tip na jeden záznam, který by bylo škoda si v programu uplynulého týdne nechat ujít.

Herec Alec Guinness je zřejmě nejznámější jako Obi-Wan Kenobi z Hvězdných válek nebo zásadový zajatec z Mostu před řeku Kwai. Za druhou ze zmíněných rolí obdržel Oscara, nominován na něj byl ale poprvé už o něco dříve – díky komedii Zlaté věže (The Lavender Hill Mob).

Zahrál si v ní solidního bankovního úředníka Hollanda, který se rozhodne propašovat zlaté cihly z Anglie do Francie originálním způsobem. Přetaví je do suvenýrů v podobě Eiffelovek. Jenže geniálně prostý plán ztroskotá a nejdražší těžítka na světě se dostanou do ruky policie. Lupiči podniknou všechno možné, aby je dostali zpět. 

Zpočátku realisticky působící příběh se pomalu přemění v absurdní frašku. Holland okrádá banku, v níž pracuje, a vodí za nos celý Scotland Yard, ale dělá to s vlídnou zdvořilostí anglického gentlemana.

Zlaté věže (1951, režie: Charles Crichton)
Zdroj: ČT

Z dalšího hereckého obsazení stojí za to zmínit Audrey Hepburnovou, která si ve Zlatých věžích odbyla svůj debut v celovečerním filmu. Před kamerou se ale objevila už o tři roky dříve v pořadu Nizozemština v sedmi lekcích.

Při udílení Oscarů si pro sošku došel scenárista T. E. B. Clarke, v případě Alece Guinnesse zůstalo jen u nominace. Film režíroval Charles Crichton, který se nominace na prestižní ocenění dočkal až v roce 1988 za svůj poslední snímek Ryba jménem Wanda. I v této komedii, k níž scénář napsal „Monty Python“ John Cleese, jde o vyloupení banky. Akademici ale Chrichtonovi sošku neudělili, upřednostnili Rain Mana

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Ve věku 76 let zemřel rockový průkopník Ozzy Osbourne

Ve věku 76 let zemřela rocková legenda, zpěvák Ozzy Osbourne, informoval server BBC. Trpěl Parkinsonovou chorobou a nádorem na páteři. Kariéra „prince temnoty“ trvala přes padesát let a vynesla mu desítky ocenění. Nastartoval ji se skupinou Black Sabbath, v osmdesátých letech se dal na sólovou dráhu.
20:20Aktualizovánopřed 25 mminutami

USA opustí UNESCO

Americký prezident Donald Trump rozhodl, že Spojené státy vystoupí z Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO). S odvoláním na zástupkyni mluvčí Bílého domu Annu Kellyovou o tom informuje list New York Post. Představitelé Trumpovy administrativy mají výhrady k opatřením UNESCO v oblasti rozmanitosti, rovnosti a začleňování (DEI) a k jeho údajné propalestinské a pročínské zaujatosti, sdělila listu Kellyová.
12:28Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Nejen scéna ze sci-fi. AI může generovat celé filmy, míní odbornice

Argentinské sci-fi Eternaut se stalo prvním původním seriálem z produkce společnosti Netflix, ve kterém se tento streamovací gigant přiznal k vytvoření vizuálních efektů generativní umělou inteligenci. Fiktivní budova se díky zapojení AI zřítila rychleji a levněji. A přispěla do diskuse, jestli se hroutí i budoucnost filmového průmyslu, jak ho dosud známe. V Argentině navíc seriál otevřel historické rány – autor předlohy za vojenské diktatury zmizel a zůstává pohřešovaný on i část jeho rodiny.
před 6 hhodinami

Opravu domu autora české hymny si kraj rozmyslel. Byla by prý příliš drahá

Dům autora české hymny Františka Škroupa v Osicích vlastník, Královéhradecký kraj, neopraví. Hejtmanství na budoucnost objektu změnilo názor. I přesto, že za tři miliony připravilo projekt, má stavební povolení a schválilo smlouvu s obcí o společném postupu při opravě.
včeraAktualizovánovčera v 19:43

Putinův přítel Gergijev v Itálii nezahraje. Dirigentovo vystoupení zrušili

Organizátoři hudebního festivalu na zámku v italské Casertě oznámili, že ruší vystoupení ruského dirigenta Valerije Gergijeva. Mělo se konat 27. července. Gergijev je osobním přítelem ruského vládce Vladimira Putina, informace o jeho vystoupení tak vyvolala kritiku. Organizátoři festivalu Un'Estate da Re (Prožít léto královsky) nicméně v prohlášení důvod zrušení vystoupení nesdělili, napsala agentura AFP.
včeraAktualizovánovčera v 17:06

Chtěl ochutnat banán za miliony. Slavné Cattelanovo dílo opět někdo snědl

Banán s milionovou hodnotou, který je součástí umělecké instalace italského autora Maurizia Cattelana, opět někdo snědl. Tentokrát se to stalo v muzeu Centre Pompidou v Métách, které se nachází poblíž hranic s Lucemburskem a je pobočkou pařížského Centre Pompidou. Banán připevněný stříbrnou lepící páskou ke zdi je součástí tamní umělecké instalace od 8. května, informoval regionální deník Le Republicain Lorrain.
včera v 13:37

Ruský útok zničil byt výtvarníka, jehož dílo znalo každé sovětské dítě

V jednom z kyjevských bytů po nedávném ruském útoku shořely originály, podle kterých vznikla slavná animovaná sága o kozácích výtvarníka Eduarda Kiriče. Na jeho pohádkách vyrostlo každé sovětské dítě – jak ruské, tak ukrajinské. S umělcem natáčela zpravodajka ČT Darja Stomatová.
20. 7. 2025

Bude výsledek horor? Kvíz pro fanoušky Stephena Kinga

Americký spisovatel Stephen King patří k produktivním autorům. Vydal už desítky knih. A nespočet jeho napínavých, často až hororových příběhů se dočkalo zfilmování. Nejnověji má seriálovou verzi román Ústav o unášených dětech s nadpřirozenými schopnostmi. Ověřte si v kvízu, jak Kingovy romány a povídky, převedené na plátno či obrazovku, znáte.
20. 7. 2025
Načítání...