V Brně vystavují poklad Inků. Ve vitrínách odolných jako trezory

Zlatý poklad z říše Inků je možné si prohlédnout na brněnském výstavišti, spolu s dalšími originálními cennostmi, které se dochovaly po kolonizaci Jižní Ameriky. Šperky a rituální předměty mají hodnotu desítek milionů dolarů. Vzácné výtvory předkolumbovských civilizací jsou vypůjčené z muzea v Peru. Část exponátů zapůjčily také Národní muzeum nebo Moravské zemské muzeum v Brně.

Ve vitrínách, odolných podle organizátorů jako trezory, se odráží například koruny, náhrdelníky nebo náušnice, které před dvěma tisíci lety zdobily vládnoucí Inky. „Je to jako kdybychom předváděli nejméně patery české korunovační klenoty,“ upozorňuje mluvčí Květa Havelková z pořádající JVS Group.

Nasazení koruny nebylo pro Inky jen symbolem moci. „Věřili tomu, že tak komunikují se svými předky, možná dokonce se samotnými slunečními bohy,“ vysvětluje mluvčí. Božstvům přinášeli často lidské oběti, obřadními noži, které jsou také součástí výstavy, stejně jako posmrtné masky, jež naopak slibovaly naději v nový začátek. 

„Pokládala se na tvář mrtvému vládci, má podobu dávného boha Nyalampa, který se po své smrti změnil v ptáka a odletěl. Věřili tomu, že i vládce skrytý pod zlatou maskou možná odletí do nějakého příštího života,“ popisuje Havelková jeden z vystavených pokladů.

2 minuty
V Brně vystavují poklad Inků
Zdroj: ČT24

Hluboký duchovní význam měly pro civilizaci Inků i další předměty, které brněnské výstaviště představuje. Například zlatý vak ve tvaru kočkovité šelmy, zřejmě pumy, sloužil k ukládání lístků koky při náboženských obřadech. Puma je totiž symbol ohnivé energie a společné žvýkání koky dodnes výrazem přátelství.

Vzácné šperky s drahokamy a další cennosti z peruánských hor se podařilo před španělskými kolonizátory ukrýt jen v chrámech nebo hrobkách. Zbytek pokladu dobyvatelé podle organizátorů roztavili a na lodích odvezli do Evropy.

Poutavou historii Inků a dalších jihoamerických civilizací vypráví výstava do konce ledna příštího roku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Vězněných autorů je stále více, ukazuje index amerického PEN klubu

Lze zaznamenat jasný a trvalý nárůst počtu uvězněných autorů po celém světě, upozorňuje americký PEN klub. Vychází z analýzy indexu svobody psaní, který letos v dubnu zveřejnil už pošesté. Loni bylo vězněno nejméně 375 autorů oproti 238 zadrženým literátům a jiným píšícím tvůrcům v roce 2019.
05:30Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Začalo Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začal tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujala Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
11. 5. 2025

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025
Načítání...