Zlatá Praha: Balet v urychlovači částic a Bubeníčci v podsvětí

Rozhovor s Tomášem Motlem (zdroj: ČT24)

Jaké jsou novinky v hudebních, tanečních anebo divadelních pořadech? Přehled o všech získají od 28. září návštěvníci mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha, pořádaného Českou televizí. 53. ročník zahájí poslední taneční představení bratří Bubeníčků, které zároveň uvede také ČT art. Art odvysílá také 1. října závěrečný ceremoniál a vítězný pořad. Festivalový program návštěvníky opět i aktivně zapojí – tancem s hvězdami StarDance nebo při večerech na Nákladovém nádraží Žižkov.

Hlavním dějištěm soutěžní přehlídky je Nová scéna Národního divadla v Praze. Zde mohou zájemci zhlédnout tuzemské i zahraniční televizní novinky z oblasti  klasiky, současné hudby, jazzu a world music či televizní zpracovaní oper, divadelních či baletních představení. 

Do soutěže se zapojilo 84 snímků z 18 zemí. Mezi nimi například portréty Leonarda Bernsteina, mimo jiné autora slavného muzikálu West Side Story, či dirigenta Zubina Mehty, či záznam Pucciniho opery Gianni Schicchi v hlavní roli s Plácidem Domingem a v režii Woodyho Allena.

Diváci také mohou vidět silný příběh syrsko-palestinského pianisty, který hraje na klavír přímo na ulici v ruinách zničeného Damašku, nebo balet natáčený v CERNu, v největším urychlovači částic na světě.

Doprovodné akce zahrnují spoustu tance, mimo jiné společnou choreografii poslední den festivalu. Nacvičit si ji zájemci mohou podle videa níže: 

Více o programu prozradil v rozhovoru ředitel festivalu Zlatá Praha a výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl.

Rozhovor s Tomášem Motlem

Co můžeme čekat v programu 53. ročníku?

Program je skutečně bohatý. Lidé se mohou podívat na soutěžní filmy, setkat se se spoustou zajímavých lidí. Každý večer je připravený na Nové scéně nějaký zajímavý program. Doprovodný program jak na piazzettě Národního divadla, tak i třeba na Nákladovém nádraží Žižkov pak umožní lidem strávit čas velmi aktivně – tancem.

Rozhodli jsme se, že budeme Zlatou Prahu otevírat lidem. Už to není festival, který je uzavřený jen v komunitě pořadů o klasické hudbě nebo baletu, ale chceme prostřednictvím doprovodných akcí upozorňovat na tento žánr, a tím dávat i jistou informaci o tom, co vysílá ČT art.

Jednou z tanečních příležitostí je Den s hvězdami StarDance. Kdy a jak se s nimi lidé mohou setkat?

Den s hvězdami StarDance se koná hned na úvod 28. října. Představí hvězdy, které tančily v minulých letech, celým programem provede Jan Onder. Lucie Hunčárová, Kateřina Baďurová či Dana Batulková budou učit zájemce taneční kroky, účastní se i hvězdy, které budou ve StarDance účinkovat letos.

Lidé si také mohou zatančit latinu. 

Ano, na Nákladovém nádraží Žižkov jsme připravili taneční parket, kde se páteční večer ponese v rytmu latinskoamerických tanců, v sobotu zase v rytmu swingu. Program stírá rozdíly mezi profesionálním a amatérským tancem, protože tanec je jen jeden, a kdo chce přijít, může. Festival je zdarma, vstup volný.

Jaké snímky letos soutěží?

Soutěž ukazuje, jak je Zlatá Praha etablovaná v rámci evropských vysílatelů, protože každý rok je velký zájem o přihlášení. Pokud chce člověk zjistit, co všechno zajímavého se za poslední rok v oblasti hudby, tance a divadla natočilo, má v podstatě jedinou příležitost na Zlaté Praze. Letos může zhlédnout téměř devadesát soutěžních filmů. Zlatá Praha má navíc tu výhodu, že na rozdíl od jiných filmových festivalů, kdy pořadatel určuje čas projekcí, tady je pořadatelem divák sám, protože ve foyer Nové scény jsou připraveny videoboxy, kde si může vybrat jakýkoli pořad a přehrát si ho.

Kdo patří k hlavním hvězdám festivalu?

Bratři Bubeníčkovi při loučení se svou kariérou připravili na září inscenaci Orfeus, představení nebylo mnoho a my jsme rádi, že se nám podařilo Orfea přinést i na Novou scénu Národního divadla a zahájit jím Zlatou Prahu. Skvělé je, že ho uvidí nejen diváci v sále, ale v přímém přenosu i diváci na ČT art.

obrázek
Zdroj: ČT24

Bratři Bubeníčkové jsou asi tou největší hvězdou letošního festivalu, druhý den budeme, opět za jejich osobní účasti, o nich také představovat dokument. Přijedou ale i další zajímaví hosté: v pátek například jeden z našich nejlepších klavíristů Ivo Kahánek, který uvede druhou řadu cyklu o klasické hudbě Můj pokus o mistrovský opus. Hned po něm dorazí primabalerína Daria Klimentová. Kvůli festivalu přiletí z Londýna a představí cyklus Taneční příběhy Darii Klimentové, v nichž je velmi zajímavou průvodkyní baletem. Návštěvníci ji zároveň poznají jako fotografku, protože výstava jejích fotografií bude celou dobu k vidění ve foyer Národního divadla.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Návrat vnuka. Americký umělec oživuje českou rodinnou historii

Jeho předci uprchli do Spojených států, když museli za druhé světové války čelit nacistické perzekuci. Teď se americký grafik a výtvarník Noah Breuer do Česka vydává na návštěvu a při své tvorbě vychází právě z rodinné historie. „Tohle je vlastně návrat jejich vnuka s uměleckými díly, která odkazují k Česku a k Vídni,“ podotkl umělec v Událostech, komentářích.
před 1 hhodinou

Režisér seriálu Bylo nás pět Karel Smyczek dostane Českého lva za přínos ve filmu

Českého lva za mimořádný přínos kinematografii dostanou dvě osobnosti. In memoriam dirigent Mario Klemens: pod jeho taktovkou byla nahrána hudba k více než sto padesáti filmům a seriálům. Druhou oceněnou osobností je režisér a herec Karel Smyczek. Ceny bude Česká filmová akademie předávat začátkem března.
před 14 hhodinami

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
20. 1. 2025

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
20. 1. 2025

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025
Načítání...