Devět bran vede do Šanghaje, kam před nacismem uprchly tisíce Židů

Festival česko-německo-židovské kultury Devět bran v letošním ročníku připomíná nepříliš známou kapitolu druhé světové války. Věnuje se osudům těch, kterým se před nacismem podařilo uprchnout do Šanghaje. Útočiště v Číně našlo ve 30. letech na 30 tisíc evropských Židů, z toho 450 z Československa.

Cestu do Číny umožnila uprchlíkům tehdejší bezvízová politika, Šanghaj byla za války jediný přístav, který utečence přijímal. Jedna cesta vedla přes Suezský průplav, druhá vlakem přes Transsibiřskou magistrálu. „Dostali pas, s nímž do Šanghaje přijeli jako českoslovenští občané, a protože v Šanghaji bylo mezinárodní území, mohli se tam usadit,“ upřesnil historik Jiří Kuděla.

Pasy, které záchranu umožnily, vydával čínský konzul ve Vídni. O příběhu neznámého čínského Schindlera vznikl nedávno v čínsko-české koprodukci seriál Poslední vízum, natáčel se mimo jiné v Praze.

5 minut
Devět bran připomíná židovské uprchlíky v Číně
Zdroj: ČT24

Příchozí, obvykle z dobře situovaných rodin, vytvořili v Šanghaji největší válečnou diasporu českých Židů na světě. „Žili tam v podstatě spokojeně až do války Japonska s Amerikou. Hned druhý den po útoku na Pearl Harbor Japonci obsadili i mezinárodní území v Šanghaji a všechny je donutili přestěhovat se do jedné čtvrti, kterou můžeme nazývat i ghettem. Zde museli žít všichni evropští uprchlíci, kteří přišli po roce 1937 do Šanghaje, až do konce války,“ popisuje další osudy československých Židů Kuděla. Všem se podařilo přežít.

Poválečný paradox

Jejich příběhy pokračovaly i po skončení války. Většina z nich se chtěla vrátit, návrat ale zkomplikovaly takzvané Benešovy dekrety. „Řada Židů československého původu se v roce 1930 přihlásila jako Němci, protože mluvili německy, a to byl problém, protože Němci měli z Československa naopak odejít. Museli tedy dokazovat svoji bezúhonnost, byť byli Židé a uprchlíci, museli žádat o dobrozdání své domovské úřady a tak dále. To dlouho trvalo, mnoho lidí to znechutilo, takže se do Československa nevrátili,“ vysvětlil historik.

Méně známou část historie československých Židů připomene festival Devět bran na pražském nádraží Bubny přednáškou i filmovými projekcemi. Na nástupišti, odkud během druhé světové války odjely tisíce pražských Židů do koncentračních táborů, zastavil opět také Vlak Lustig. Popáté se stane dějištěm divadelního představení podle novely Arnošta Lustiga Modlitba za Kateřinu Horovitzovou. Mimochodem do Číny se chtěla vystěhovat i rodina tohoto spisovatele, bohužel se jí to ale nepodařilo.

Tématu se věnuje do poloviny září také výstava Trosečníky v Šanghaji: Ghetto Hongkew očima uprchlíků a objektivem Arthura Rothsteina v Židovském muzeu v Praze, které také poskytlo záběry do reportáže.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 7 hhodinami

Kvíz: Vyznáte se v českých soutěžících Eurovize?

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize vybírá vítěze šedesátého devátého ročníku. První semifinále se ve švýcarské Basileji koná 13. května, zástupce Česka Adam Pavlovčin alias ADONXS se pokusí miliony posluchačů po celém světě přesvědčit o dva dny později. Finále odvysílá v sobotu i Česká televize. Ověřte si v kvízu, co o českých úspěších a neúspěších na Eurovizi vlastně víte.
před 8 hhodinami

Gérard Depardieu dostal podmínku za sexuální napadení dvou žen

Pařížský soud uznal Gérarda Depardieua vinným v případu sexuálního napadení dvou žen při natáčení v roce 2021. Uložil mu osmnáctiměsíční podmíněný trest. Francouzský herec se u soudu k nevhodnému chování přiznal, ale opakovaně popřel, že by se dopustil sexuálního násilí. Proti rozsudku se odvolá. Francouzská média rozsudek označují za zásadní moment kampaně proti sexuálnímu zneužívání žen vlivnými muži. Depardieu je podle nich dosud nejznámějším odsouzeným provinilcem ve Francii.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
před 15 hhodinami

Festival v Cannes ocení De Nira a uvede český Karavan

Filmaři, herecké hvězdy a profesionálové z filmové branže přijíždějí opět po roce do Cannes, kde začíná sedmdesátý osmý ročník festivalu. O Zlatou palmu usilují dvě desítky snímků, tu čestnou převezme herec Robert De Niro. Českou kinematografii zastoupí po letech ve vedlejší sekci celovečerní Karavan.
před 17 hhodinami

Vězněných autorů je stále více, ukazuje index amerického PEN klubu

Lze zaznamenat jasný a trvalý nárůst počtu uvězněných autorů po celém světě, upozorňuje americký PEN klub. Vychází z analýzy indexu svobody psaní, který letos v dubnu zveřejnil už pošesté. Loni bylo vězněno nejméně 375 autorů oproti 238 zadrženým literátům a jiným píšícím tvůrcům v roce 2019.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Začalo Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začal tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujala Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
11. 5. 2025
Načítání...