Národní muzeum už neplejtvá časem. Pod dohledem plejtváka rekonstruuje

Během několika dnů se historická budova Národního muzea dočká začátku první důkladné rekonstrukce za století a čtvrt své existence. Po ročních průtazích spojených s tendrem dnes předalo muzeum klíč od Pantheonu vítězům výběrového řízení. Památková obnova samotné stavby i jejích interiérů má trvat do podzimu roku 2018. Podívejte se, co se uvnitř během rekonstrukce změní.

Historickou budovu předalo muzeum stavbařům za účasti premiéra Bohuslava Sobotky a ministra kultury Daniela Hermana. Pro veřejnost byla uzavřena už v roce 2011. Za čtyřroční prodlevou od zaklapnutí dveří po první kopnutí vězí podle ředitele Národního muzea Michala Lukeše hned několik okolností.

„Zaprvé v roce 2011, kdy už byl hotový projekt a zahájili jsme přípravy ke státnímu povolení, se ministerstvo kultury trošku zamyslelo a uložilo nám projekt redukovat. Ztratili jsme několik měsíců, než jsme ho přepracovali. Potom vládám docela dlouho trvalo, než se shodly na výběrových podmínkách, a za posledním zdržením pak byla bitva jednotlivých firem, které se zakázku snažili získat. Během tendru jsme řešili čtyři správní řízení, všechny pro nás nakonec dopadly dobře a daly nám za pravdu, ale pochopitelně opět naskočilo zpoždění,“ vysvětlil.

Národní muzeum
Zdroj: Alexandr Janovský/ČTK

Při zahájení rekonstrukce řekli…

Michal Lukeš, ředitel Národního muzea: Jedná se bezpochyby o jeden z nejvýznamnějších momentů v téměř dvousetleté historii naší instituce. Pevně doufám, že všichni účastníci k této zakázce přistupují s maximální odpovědností, uvědomují si, že se nejedná o jednu z mnoha staveb, ale zcela symbolickou a jedinečnou záležitost, která bude pod bedlivým dozorem nejen nás z Národního muzea, ale i celé veřejnosti.

Bohuslav Sobotka, předseda vlády: Jsem rád, že se podařilo dotáhnout do konce smělý plán na celkovou rekonstrukci Národního muzea. Jsem přesvědčen o tom, že si tuto rekonstrukci zaslouží nejen Národní muzeum, ale i celá naše kultura.

Daniel Herman, ministr kultury: Na této novorenesanční budově v centru Prahy můžeme číst naše dějiny, co všechno se v ní a kolem ní odehrálo. Ale ona zůstala, má dobře postavené základy. Chci poděkovat všem, kteří přiložili kamínek do mozaiky tohoto společného díla, a pevně věřím, že v roce dvoustého založení Národního muzea bude možné tuto budovu v obnovené kráse předat veřejnosti.

Petr Zábský, sdružení M-P-I Národní muzeum: Čeká nás 42 měsíců náročné práce, abychom této budově mohli vrátit původní lesk a aby mohla dobře sloužit všem komplexům Národního muzea.

Vítěz tendru - sdružení M-P-I Národní muzeum - měl začít pracovat už loni. Výběrové řízení ale neúspěšně napadlo Sdružení Václavské náměstí 68, jehož vedoucím účastníkem je společnost Strabag. Sdružení poté, co bylo ze soutěže vyloučeno kvůli nesplnění podmínek při zpracování nabídkové ceny, nejprve podalo námitku a pak podnět k antimonopolnímu úřadu, aby přezkoumal oprávněnost vyřazení.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže námitky zamítl, rozhodnutí je pravomocné. Přestalo platit i předběžné opatření, které bránilo muzeu uzavřít s vítězem smlouvu. Tu muzeum se zástupci firem Metrostav, Průmstav a IMOS Brno, tedy sdružením M-P-I Národní muzeum, uzavřelo minulý týden.

  • Projděte si opuštěné Národní muzeum, čekající na rekonstrukci:

11 000 metrů čtverečních za 1,6 miliardy korun

Rekonstrukce by po dnešním předání měla začít do několika dnů. „Cena se pohybuje něco málo nad 1,6 miliardy korun včetně DPH,“ prozradil Lukeš, na kolik obnova historické budovy přijde. Ta je v havarijním stavu, od roku 1891, kdy byla postavena, žádnou zásadní rekonstrukcí neprošla. Prodělala jen tři opravy většího rozsahu - po zásahu bomby na konci druhé světové války, poté, kdy v srpnu 1968 průčelí poškodily kulky za samopalů vojsk Varšavské smlouvy, a v 70. letech, tehdy narušily statiku severovýchodního křídla odstřely při budování metra.

„Z projektové dokumentace víme, co nás čeká, ale u budovy s památkovou ochranou a národní kulturní památky pochopitelně nevíme, co nás během prací překvapí. Začneme pasportem budovy (dokumentace stavby) a ochranou uměleckých prvků,“ naznačil první kroky po podpisu smlouvy zástupce Metrostavu Petr Zábský. Je ředitelem divize 9, která se specializuje na rekonstrukce památkových objektů. V poslední době například Klementina.

  • Jak bude Národní muzeum vypadat v roce 2018? Podívejte se:
Vizualizace: Jak bude vypadat Národní muzeum po rekonstrukci? (zdroj: ČT24)

„Architekt Šulc postavil budovu pro muzejní účely podle mého názoru velice dobře, ale přesto ji měníme pro návštěvníky 21. století. Viditelnými změnani bude zastřešení obou dvou nádvoří, které se změní v dvorany pro akce a výstavy, zpřístupníme kopuli; samozřejmě standardem bude vybavení, jako jsou kongresový sál, kavárna, restaurace. Především ale bude tato budova propojena podzemím s naší novou budovou,“ popsal Lukeš. Vznikne muzejní celek o výstavní ploše 11 tisíc metrů.

Na opravy dohlédne plejtvák, Palackého mozek musí pryč

Němými svědky rekonstrukce budou kostra plejtváka myšoka, zabalená a zavěšená pod stropem velkého sálu, jejíž demontáž experti nedoporučili, a vycpaniny slona afrického a žirafy Rothschildovy. V muzeu byly sestaveny a z budovy se dveřmi nedostanou. Opravu přečkají v bednách s čidly pro kontrolu klimatických podmínek. Za některými ze zvířecích exponátů se ale zájemci budou moci vypravit od 6. května do nové budovy, kde zabydlí expozici Noemova archa.

Stěhování čeká ještě jeden návštěvníkům nezpřístupněný exponát - mozek historika a politika Františka Palackého, který je uložen v nádobě s fixační tekutinou ve stěně Pantheonu. Před rekonstrukcí ho muzeum přemístí na důstojnější místo, nejspíše do památníku v Palackého ulici.

Michal Lukeš: Budujeme muzeum pro návštěvníka 21. století (zdroj: ČT24)

Samotná rekonstrukce potrvá tři a půl roku - stavba má být předána k 15. říjnu 2018, tedy k dvoustému výročí založení Národního muzea. Zatím bez expozic, architektonickou soutěž na jejich vytvoření by chtělo Národní muzeum uzavřít ještě v tomto roce. Na moderní expozice má vyhrazeno zhruba 480 milionů korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Režisér seriálu Bylo nás pět Karel Smyczek dostane Českého lva za přínos ve filmu

Českého lva za mimořádný přínos kinematografii dostanou dvě osobnosti. In memoriam dirigent Mario Klemens: pod jeho taktovkou byla nahrána hudba k více než sto padesáti filmům a seriálům. Druhou oceněnou osobností je režisér a herec Karel Smyczek. Ceny bude Česká filmová akademie předávat začátkem března.
před 13 hhodinami

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
20. 1. 2025

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
20. 1. 2025

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025
Načítání...