Diamantová sútra byla napsána 11. května 868

Peking/Praha - Klenotem buddhistického kánonu bývá označována Diamantová sútra, jejíž svitek nalezl v roce 1907 britský archeolog sir Mark Aurel Stein v severozápadní Číně. Podle dostupných zdrojů jde o nejstarší dochovanou ručně tištěnou knihu světa. Od jejího prvního vydání v roce 868 uplyne 11. května 1140 let. Literární památku nesmírné hodnoty uchovává ve svých sbírkách Britská knihovna v Londýně.

Samotná Diamantová sútra čítá pouhých 18 stránek a její přečtení netrvá déle než 45 minut. Podle japonských a čínských buddhistů ale představuje jeden z nejtěžších buddhistických textů vůbec. Patří k nejstarším mahájánovým textům a je součástí kánonu pradžňá páramitá (dokonalá moudrost), z něhož je společně se Sútrou srdce nejvíce ceněná. Veliké oblibě se těší zejména na Dálném východě, zvláště u vyznavačů zenového buddhismu. Podle legendy byly pradžňá páramitové sútry vyjeveny samotným Buddhou na Supím vrchu v Rádžagrze na severu Indie.

Doslovný překlad jejího názvu zní: Sútra nejvyšší moudrosti ostré jako diamant (v sanskrtu Vadžraččhédiká pradžňápáramitá sútra). I když vznikla přibližně 500 let po smrti historického Buddhy, je psána jakoby za jeho života formou rozhovoru Mistra a bódhisattvy (ten, který usiluje o probuzení) Subhútiho. Dvě hlavní postavy si vzájemně pokládají otázky a hledají na ně odpovědi. V jedné pasáži například Mistr Subhútimu vykládá, jakým způsobem má svou mysl tříbit ten, kdo se vydal Buddhovou cestou.

Podobně jako mnoho buddhistických textů začíná sútra slovy: „Jednou jsem slyšel…“. A končí: „Konec rozpravy o završené moudrosti, jež je svatá a jež je hodná uctívání a jež je ostrá a řeže jako diamant.“ Někdy se místo diamantu v překladech používá příměr blesku nebo hromu. Diamant symbolizuje nejvyšší pravdu, stejnost všeho a vesmírnou prázdnotu, která je stejně nezničitelná jako nejtvrdší známý přírodní minerál.

Jejím studiem a recitováním dospělo mnoho mnichů ke konečnému probuzení. Nicota (v sanskrtu šúnjatá) tu zůstává oproti Sútře srdce jenom tušená. „Na tento svět jevů je dobré dívat se jako na hvězdu, jako na mámení oka, jako na svit lampy, jako na přelud, jako na rosu, jako na pěnu na vodě, jako na sen, jako na světlo blesku, jako na oblak.“

Text překypuje paradoxními obraty, které navozují pocit protismyslnosti, nesmyslnosti až pomíjivosti: nejvyšší završenost je ve skutečnosti ne-završenost; dharma osvíceného je ne-dharma osvíceného, a právě proto se nazývá dharma osvíceného.

Diamantová sútra uložená v Britské knihovně je napsána čínsky. Informace na konci téměř pět metrů dlouhého svitku udávají, že jej zhotovil jistý Wang Ťie 11. května 868. Jde o nejstarší dochovanou ručně tištěnou (z dřevěných matric) knihu světa s uvedeným datem vzniku.

O její objevení se zasloužil Brit maďarské národnosti, sir Mark Aurel Stein. Sútru spolu s dalšími 40.000 buddhistických svitků nalezl v jeskyních Muo-kao v severozápadní čínské provincii Kan-su v roce 1907. Takzvaná jeskyně tisíců Buddhů v sobě kromě posvátných textů skrývala ohromující nástěnné malby s buddhistickými výjevy a unikátní sbírku náboženských artefaktů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlatou palmu získal v Cannes Džafar Panahí, který svůj film natočil tajně

Zlatou palmu na sobotním zakončení festivalu v Cannes získal íránský režisér Džafar Panahí za film It Was Just an Accident (Byla to jen náhoda). Cenu za nejlepší mužský herecký výkon si odnáší brazilský herec Wagner Moura, nejlepší herečkou je Francouzka Nadia Mellitiová. Během neděle se ještě uskuteční projekce filmů, které se neodehrály kvůli sobotnímu masivnímu výpadku elektřiny. Ten postihl vedle Cannes i zbytek jihovýchodní Francie.
před 17 hhodinami

Cannes hlásí obnovení dodávek elektřiny

Francouzské město Cannes, kde právě probíhá filmový festival, oznámilo obnovení dodávek elektřiny po rozsáhlém výpadku. Departement Alpes-Maritimes se s výpadkem potýkal od sobotního rána a desítky tisíc domácností zůstaly bez proudu. Úřady pracují s možností, že blackout zapříčinil úmysl.
24. 5. 2025Aktualizováno24. 5. 2025

Mercury měl utajenou dceru, tvrdí nová biografie

Zpěvák Freddie Mercury z britské kapely Queen měl utajenou dceru, kterou zplodil v devětadvaceti letech s manželkou svého známého. V nové biografii o zpěvákovi s názvem Love, Freddie (S láskou, Freddie) to tvrdí žena, která jako důkaz poskytla deníky svého údajného otce. Napsal to v sobotu web listu The Guardian. Žena pracující jako lékařka si před veřejností přeje zůstat utajena.
24. 5. 2025

Springsteen versus Trump. Střetly se rozdílné idoly amerických dělníků

Americký prezident Donald Trump a rocková hvězda Bruce Springsteen jsou oba sedmdesátníci a sousedé z New Jersey, oba oslovují bílou dělnickou třídu, a přesto je dělí vzájemná averze. Muzikant Trumpovu vládu nedávno onačil za zkorumpovanou a neschopnou, vrcholný politik zase rockera zesměšnil videem, v němž ho srazí k zemi golfovým míčkem.
23. 5. 2025

Kasárna Karlín znovu otevřou

Pražské volnočasové centrum Kasárna Karlín po roce znovu otevře. Provoz startuje v úterý 27. května, sdělil ČT24 provozovatel prostoru Matěj Velek. Zatím půjde o provizorní režim se stany s občerstvením a toaletami na nádvoří, v plánu je ale plnohodnotné fungování. To zakázal stavební odbor Prahy 8, protože bylo v rozporu se zákonem. Provoz neodpovídal územnímu plánu, ten však město loni v prosinci změnilo. Centrum slibuje větší ohled na sousedy, co se hluku týče.
23. 5. 2025

Premiéra Karavanu vrátila po třiceti letech český film do soutěže Cannes

Čeští tvůrci po letech vstoupili do soutěže filmového festivalu v Cannes. Režisérka Zuzana Kirchnerová na prestižní přehlídce uvedla ve čtvrtek světovou premiéru snímku Karavan s Annou Geislerovou v hlavní roli. Snímek vznikl v česko-slovenské koprodukci i za přispění České televize.
23. 5. 2025

Památky hyzdí nechtěná mementa. Turisté sprejují penisy či ryjí jména

Peruánské město Chan Chan ze seznamu památek UNESCO navštíví měsíčně tisíce lidí. Mezi nimi byl i neznámý vandal, který v polovině května na několik set let starou zeď nasprejoval penis. Nutkání smrtelníků přidat ke kulturnímu dědictví i svou nepatrnou stopu musí čas od času odolávat snad každá světoznámá památka.
23. 5. 2025

Cruise účtuje s Mission: Impossible. Ta první skončila v Praze ostudou

Umělá inteligence se rozhodla ovládnout svět, ale naštěstí je tu ještě Ethan Hunt. V osmém a údajně závěrečném filmu ze série Mission: Impossible se i v českých kinech od 22. května pustí do Posledního zúčtování. Účty si v hlavní roli opět přišel vyřídit Tom Cruise, který se do „nemožné mise“ poprvé pustil před třiceti lety při natáčení v Praze. Ale nejspíš na něj nevzpomíná rád.
22. 5. 2025
Načítání...