Tisíc a jednu noc vypráví v Minoru tancem a hudbou

Praha - Tisíc a jedna noc jako mozaika plná tance a hudby je nové představení v divadle Minor. Inscenaci pro děti i dospělé, jejímž autorem a zároveň režisérem je Jiří Adámek, uvedlo v neděli v premiéře. Známé arabské pohádky se na prknech divadla Minor odehrávají za zvuků orientálních strunných nástrojů, flétny i bubnů. Autoři chtěli atmosféru arabského světa přiblížit co nejvěrněji.

Vycházeli proto z původních textů. „Vybrali jsme určitý typ motivů. Fantaskních, barvitých, tajemných, záhadných, plných touhy a lásky,“ prozradil Jiří Adámek, jak postupovali tvůrci při zpracování originálu Tisíce a jedné noci, který má více než pět tisíc stran v pěti svazcích.

Hlavní hrdinou je hoch jménem Hasan, kterého osud přiměje ke zvláštnímu putování v exotickém světě. Kvůli vidině bohatství a radovánek opouští dobře známé prostředí tržnice. Cesta ho dovede až k šejchu Násirovi, králi všeho ptactva.

„Spatřil tam krásy vzácné a nevídané, i vykřikl úžasem a jeho srdce utkvělo v síti lásky. Tu dívku, po které toužíš, nalezneš na démantovém hradu Tákmí! A tak se stalo, že se Hasan vydal na podivuhodnou cestu magickým světem příběhů Tisíce a jedné noci,“ uvádí diváky do exotického představení divadlo Minor.

„Něco je řečené hudbou, něco tancem, něco krátkým ostrým dialogem. I v češtině jsme si hráli s prudkým živelným jazykem arabštiny,“ uvedla Kristýna Täubelová, která je autorkou kostýmů a výpravy. V Minoru se uvedla inscenací Z knihy džunglí, za niž před dvěma lety obdržela cenu Alfréda Radoka. „Scéna se snaží být minimalistická, nepopisná, neilustrativní, kostýmy naopak určují demografii příběhu,“ doplnila ještě.

Pohádky Tisíce a jedné noci se dočkaly mnoha adaptací po celém světě. Nejen na divadle, ale i v literatuře, filmu a hudbě. První český překlad se objevil v roce 1860.

Tisíc a jedna noc; nejbližší představení: 23. dubna; scénář a režie: Jiří Adámek, výprava: Kristýna Täubelová; hudba: Jan Matásek a Jan Burian; autor básní: Petr Borkovec; hrají: Kristýna Franková, Ilona Semrádová, Kateřina Tichá, Gustav Hašek, Hynek Chmelař, Petr Stach, Pavol Smolárik

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Herec by o sobě měl umět dát vědět, říká castingová režisérka

Vedle režisérů, kameramanů, scenáristů a producentů má na úspěchu filmu velký podíl také castingový režisér. Jeho úkolem je například najít takové herce, kteří budou zářit i v malých rolích. „Patří k herecké profesi, aby herec o sobě uměl dát vědět,“ říká v rozhovoru s Jolkou Krásnou castingová režisérka Kateřina Oujezdská, stojící za databází profesionálních herců Actorsmap.
před 9 hhodinami

„Naši chlapci“ vyvolávají v Polsku debaty. Za války sloužili u Němců

Rozruch v Polsku vyvolala první výstava o Polácích a Kašubech z okolí Gdaňska, kteří byli za druhé světové války donuceni sloužit v německé armádě a válečném námořnictvu. Výstavu nazvanou Naši chlapci zkritizoval prezident i ministr obrany. Muzeum Gdaňska, které expozici pořádá, se ohradilo proti nespravedlivým a povrchním soudům, uvedl list Gazeta Wyborcza.
před 11 hhodinami

Nový Potter dostal čarodějnickou uniformu

Začalo natáčení seriálu Harry Potter, který má fanouškům přinést podrobnější adaptaci bestselleru J. K. Rowlingové. Produkce při té příležitosti zveřejnila první fotografii Dominica McLaughlina, tedy seriálového čarodějnického učně, v kostýmu.
před 13 hhodinami

Kdy začali Češi jezdit do Chorvatska? Kniha líčí začátky moderního turismu

Historik Jan Pezda v nové knize popsal rozvoj moderního turismu od 18. do 20. století. V publikaci Slunce, voda, vzduch například zjišťuje, kdy se lidé přestali bát vysokých hor nebo kdy začali Češi v létě jezdit do Chorvatska.
před 15 hhodinami

Tři umělkyně z Mysova Hornu si hrají s významy i s diváky

Za výstavou s možná zvláštním názvem Mysův Horn, již nabízí Galerie Středočeského kraje (GASK), se skrývají tři dámy zvučných jmen: Veronika Bromová, Markéta Othová a Kateřina Vincourová. Všechny se na domácí scéně etablovaly v devadesátých letech, expozice tak, i díky svému pojetí, nabízí zajímavé srovnání.
před 18 hhodinami

Ohlédnutí za Vary: Kachna pro Douglase i vzpomínky na Bartošku

K hlavním hvězdám padesátého devátého ročníku filmového festivalu v Karlových Varech, který se konal od 4. do 12. července, patřil Michael Douglas či Stellan Skarsgard. Vzpomínalo se na letos zesnulého festivalového prezidenta Jiřího Bartošku. Nejvýraznější momenty přehlídky shrnuje sestřih Událostí v kultuře.
14. 7. 2025

Filmy z festivalu ve Varech donesou ozvěny do Prahy a do Brna

Filmový festival v Karlových Varech skončil, začínají ale oficiální ozvěny Šary Vary. Vybrané snímky z programu letošního ročníku se od 14. do 20. července promítají v pražských a brněnských kinech. Konkrétní filmy ozvěn představil v rozhovoru s Jolkou Krásnou umělecký ředitel festivalu Karel Och.
14. 7. 2025

Ani turisti v šortkách, ani nahé celebrity. Dress code zpřísnili v La Scale i Cannes

Milánskému divadlu La Scala došla trpělivost s návštěvníky, kteří na operu chodí jako doma k televizi. Oznámilo, že diváky v šortkách či žabkách na představení nepustí. Dress code nedávno zpřísnil také filmový festival v Cannes, aby na červeném koberci zamezil celebritám v přílišném odhalování.
14. 7. 2025
Načítání...