Zemřela herečka Eva Klepáčová

Praha - Ve věku 79 let zemřela 18. června po dlouhé nemoci herečka a moderátorka Eva Klepáčová. O její smrti informoval manžel, herec a zpěvák Josef Zíma. Klepáčová působila 34 let v Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého na Smíchově, v dnešním Švandově divadle. Věnovala se také dabingu. Její nejznámější filmovou rolí byla postava Káči v adaptaci Drdovy pohádkové divadelní hry Hrátky s čertem režiséra Josefa Macha.

Eva Klepáčová zahájila svou hereckou kariéru v polovině 50. let v Severočeském divadle v Liberci, poté se v roce 1957 stala členkou Realistického divadla Zdeňka Nejedlého. Právě zde během svého čtyřiatřicetiletého angažmá ztvárnila mnoho postav různých typů a všech věkových kategorií; od něžných dívek (Sen noci svatojánské), přes výřečné a jadrné hrdinky (Strakonický dudák či Bratři Karamazovi), šlechtičny (Don Carlos) až po starší ženy (Hodina mezi psem a vlkem či Maryša).

Její filmová kariéra vyvrcholila v roce 1956 ústřední postavou kurážné Káči v Hrátkách s čertem. Představila se také v rolí sanitářky Vlasty z Kachyňova válečného dramatu Tenkrát o vánocích a dělnice Heleny Pokorné z komedie Bořivoje Zemana Slečna od vody.

V 60. letech se na filmovém plátně téměř neobjevila, k drobnějším rolím se vrátila v 80. a 90. letech, například ve filmech Kolja a Jak básníkům chutná život. V roce 2001 naposledy hrála v rodinné komedii Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko.

Eva Klepáčová se často uplatňovala v dabingu, v roce 2007 jí za dlouholetou práci udělilo prezidium herecké asociace cenu za celoživotní mistrovství v tomto oboru. Mezi její nejznámější dabované postavy patří Nastěnka z ruské filmové pohádky Mrazík.

V začátcích televizního vysílání vystupovala i jako konferenciérka. Za normalizace ji však postihl zákaz působení v televizi i v rozhlase. Točila proto anonymně reklamy a komentáře k naučným filmům, později učila herectví na pražské konzervatoři. S manželem Josefem Zímou napsala vzpomínkovou knihu Princ a Káča, která vyšla v roce 2001.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Nákaza, monstra, ocenění. Vrací se seriál The Last of Us

Seriál The Last of Us ze světa pohlceného ničivou pandemií se vrací v druhé řadě. Příběh ověnčený osmi televizními cenami Emmy vznikl na motivy oceňované videohry. O pokračování ČT mluvila přímo s tvůrci. V herní předloze i v seriálu čelí hrdinové nákaze, která lidi proměňuje v nemrtvá monstra. Základ má přitom ve skutečném světě. Houba kordyceps reálně běžně parazituje na drobném hmyzu.
před 9 hhodinami

Na pražském Comic-Conu soutěžili cosplayeři

PragoCosplay je kostýmová soutěž na Comic-Conu v Praze. V prvním on-line kole kostýmy ohodnotila odborná porota a vybrala 12 nejlepších do druhého kola. V něm výtvory nejdřív neveřejně hodnotila zahraniční porota. Večer byl pak věnovaný show pro diváky, kde se hodnotilo nejen provedení kostýmu, ale také roleplay, který ke cosplayi patří.
12. 4. 2025

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
12. 4. 2025

Nejhorší, okomentoval Trump portrét od britské malířky. Ten od Putina ho dojal

Americký prezident Donald Trump v nedávné době ohodnotil dva své portréty a jeho názory na umění se neobešly bez konfrontace. Zatímco obraz od britské malířky Sarah A. Boardmanové označil za „nejhorší ze všech“, jiná podobizna, namalovaná z podnětu ruského vůdce Vladimira Putina, mu připadala jako „laskavý“ dar.
12. 4. 2025

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
11. 4. 2025

Jak Josef Čapek zemřel, už nezjistíme, obává se odbornice

Před osmdesáti lety zemřel malíř a spisovatel Josef Čapek. Podle některých zdrojů se tak stalo 10. dubna 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Čapkovo tělo se nikdy nenašlo. Za jakých okolností přesně zemřel, už možné zjistit není, obává se předsedkyně Spolku přátel Památníku Karla Čapka Kristina Váňová, která o Josefu Čapkovi mluvila s Martinem Řezníčkem v Událostech, komentářích.
11. 4. 2025

Velký Gatsby přestal před sto lety věřit americkému snu

Velký Gatsby odhaluje zvrácenou podobu amerického snu, redukujícího lásku a úspěch jen na bohatství. Vrcholné dílo amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda vyšlo poprvé před sto lety, 10. dubna 1925.
10. 4. 2025

Nejvýznamnější řecký režisér nemůže točit v Akropoli. Vadí mrtvoly

Zřejmě nejznámější současný řecký režisér Yorgos Lanthimos chtěl natočit svůj příští film částečně v Akropoli. Ale nenatočí. Ministerstvo kultury žádost zamítlo s vysvětlením, že scény chystané sci-fi komedie jsou neslučitelné se symbolikou této památky starověkých Athén.
10. 4. 2025
Načítání...