Z okna v Le Gras je vidět velký třesk fotografie

Mannheim - V německém Mannheimu byla vystavena nejstarší dochovaná fotografie světa. V Evropě je k vidění poprvé po více než 50 letech. Snímek Pohled z okna v Le Gras vytvořil v roce 1826 francouzský vynálezce fotografie Nicéphore Niépce. Mannheimská výstava zahrnuje 250 fotografií od prvních daguerrotypů po snímky Roberta Capy či Henriho Cartiera-Bressona a má trvat do 6. ledna.

Nejstarší dochovaná fotografie je vystavena v místnosti s tlumeným světlem a ve speciální vitríně. Jde vlastně o cínovou destičku s nánosem světlocitlivé směsi. Snímek je zapuštěn v pozlaceném rámečku. Na první pohled toho na heliografické destičce není mnoho vidět a vypadá spíš jako staré zrcátko. Ale z určitých úhlů je poznat obrysy krajiny, fasád domů, střechy stodoly i stromu a vzdáleného vysokého komínu.

Snímek byl pořízen z okna Niepceho venkovského domu v obci francouzského departementu Saint-Loup-de-Varennes v centrální Francii. Fotka není příliš spektakulární, ale představuje „velký třesk fotografie“, říká kurátor výstavy Claude Sui. Slavnou fotografii našel po více než 50 letech zapomnění v roce 1952 německý sběratel Helmut Gernsheim v Londýně.

Snímek byl naposledy v Evropě vystaven v roce 1961 a v roce 1963 se stal součástí archivu Texaské univerzity v Austinu, která disponuje částí Gernsheimovy sbírky. Nyní fotografii získala pro výstavu Zrození fotografie - mistrovská díla Gernsheimovy sbírky mannheimská muzejní instituce Reiss-Engelhorn-Museen, která část Gernsheimovy kolekce rovněž vlastní.

Pozoruhodná výstava zahrnuje 250 exponátů a poskytuje výjimečný pohled na fotografii devatenáctého a dvacátého století. Jde o poctu pionýru fotografie Helmutu Gernsheimovi (1913 až 1995) u příležitosti stého výročí jeho narození.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Hynek Martinec nahlíží na současný svět přes cyberlemon

Díla česko-britského umělce Hynka Martince jsou ve sbírkách galerií po celém světě. Do letošního srpna jsou k vidění i na výstavě Cyberlemon v pražském Centru současného umění DOX. Ve svých nových dílech reaguje na zrychlený a stále více polarizovaný svět. Na stěnu galerie také vytvořil své dosud největší dílo – devět metrů dlouhou a osm metrů vysokou kresbu. A jakýmsi průvodcem výstavy je – jak napovídá název – citron, přičemž „kybercitron“ ohlašuje Martincovo téma: syntézu starého a nového.
před 12 hhodinami

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
před 14 hhodinami

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
včera v 22:36

Mareš kreslí komiksy o Praze. Po politicích je to lázeň, poznamenal

Široké veřejnosti je ilustrátor a kreslíř Štěpán Mareš známý především jako autor satirického Zeleného Raoula, teď vytvořil trochu jinou sérii komiksů. Bez karikatury se věnuje historii Prahy a osobnostem, které v ní žily. „Po všech těch politicích je to lázeň,“ podotkl Mareš v Událostech, komentářích. První tři svazky vytvořené pro městskou firmu Prague City Tourism vypráví o Golemovi, Albertu Einsteinovi a Franzi Kafkovi. Další mají následovat, stejně jako překlady do angličtiny a němčiny. Marešovy komiksy mají být vkusnou alternativou k matrjoškám, čepicím a podobným předmětům, které se prodávají jako suvenýry z Prahy.
včera v 16:34

Minisérie Adolescent pomáhá dospět rodičům

Minisérie Adolescent o třináctiletém chlapci obviněném z vraždy spolužačky se zdá být víc než jen diváckým hitem. Britský premiér Keir Starmer mluví o nebezpečných mladých mužích sledujících internet, rodiče zjišťují, proč emoji červené pilulky ohrožuje jejich děti.
27. 3. 2025

Prahu miluju, říká Bill Skarsgård. Tentokrát v ní uváznul při natáčení V pasti

I do českých kin se chystá americký thriller V pasti s Anthony Hopkinsem a Billem Skarsgårdem v hlavních rolích. Remake argentinského snímku 4x4 tvůrci představili osobně i v Praze, producentsky se na něm podílel mimo jiné český filmař Petr Jákl.
27. 3. 2025

Izraelští osadníci podle aktivistů napadli a zranili oscarového palestinského režiséra

Izraelští osadníci v pondělí na okupovaném Západním břehu Jordánu napadli a zbili Hamdána Ballála, jednoho z režisérů dokumentárního filmu Žádná jiná země, který letos získal Oscara, píše agentura AP s odkazem na židovské aktivisty, kteří byli svědky incidentu. Palestinský režisér byl poté zadržen izraelskou armádou, propuštěn byl v úterý.
25. 3. 2025Aktualizováno25. 3. 2025

Černého motýli by mohli zůstat na Máji déle

Majitel obchodního domu Máj v Praze na Národní třídě zvažuje, že požádá magistrát o prodloužení souhlasu s umístěním pohyblivých motýlů na fasádě. Pražští památkáři instalaci několikametrových výtvorů výtvarníka Davida Černého povolili jen na jeden rok. Rozměrná díla byla na budovu umístěna loni 18. a 19. května, což vzbudilo kritiku části odborníků i veřejnosti. Černý podání žádosti podle provozovatele Máje podporuje.
25. 3. 2025
Načítání...