Český lev zůstane Českým lvem

Praha - "Petr Vachler jako zakladatel cen přenechá název Český lev České filmové a televizní akademii, což je přirozené, protože byla od začátku garantem serióznosti hlasování," oznámil ředitel ČFTA Ivo Mathé. Ještě před pár dny to vypadalo, že kvůli sporům nejlepší filmové počiny uplynulého roku Český lev už neocení. Smlouva, kterou strany podepsaly, ale situaci změnila. Lev bude spojen s českou kinematografií i v 21. ročníku.

„Český lev bude označením výročních cen ČFTA nadále. Jsme velice rádi, že k dohodě došlo,“ potvrdil České televizi ředitel ČFTA Ivo Mathé. Pokud by se akademici s Vachlerem nedohodli, ceny by sice pokračovaly, ale musely by nést jiný název.

Naopak samotná ochranná známka by Vachlerovi příliš k ničemu nebyla, chtěl-li by pokračovat v cenách, nezbylo by mu, než je zaštítit novou akademií. Reprezentativního složení dvousetčlenné ČFTA by ovšem těžko dosáhl, čímž by značka Český lev ztratila na prestiži.

Úroveň slavnostního večera

Podle akademiků cenám škodil už za svého působení na Lvech. Hlavní spor se vedl o kvalitu a úroveň slavnostního večera, jehož pojetí akademie opakovaně kritizovala. Vachler byl nejen ředitelem ČFTA, ale i producentem Českých lvů a režisérem slavnostního vyhlašování, takže v diskusi o jeho konečné podobě měl konečné slovo.

  • Mathé: „Někdy si laureáti nechodili rádi pro ceny, protože se stali předmětem estrády.“
  • Vachler: „Když se shání peníze ze soukromého sektoru, tak máte zájem na tom, aby pořad byl sledovaný. Jako o to mají zájem Oscaři a podobně. Je to showbyznys.“

Kvůli rozporům počátkem června loňského roku čelo akademie opustil, akademie s ním poté začala vyjednávat o odkoupení ochranné známky Český lev. „Důvodem, proč jsme se dohodli je, že neustále ustupuji, protože nemám rád konflikty,“ uvedl nyní Vachler.

Pořadatel výročních filmových cen Český lev Petr Vachler ukazuje novinářům plastiky ve sklárnách Rückl v Nižboru na Berounsku, kde se 9. února odlévaly sošky pro 20. ročník cen.
Zdroj: Michal Doležal/ČTK

„Cesta byla dlouhá, ale úspěšná. Poprvé v jednadvacetileté historii cen je bude řídit sama ČFTA, což je z našeho pohledu posun ke kvalitě. Cesta k získání Českého lva byla dlouhá, museli jsme připravovat výroční cenu bez názvu, ale zároveň případně s názvem. Jsme rádi, že Český lev bude nadále, kontinuita, na které nám tak záleželo, je tím pádem zachována,“ říká Mathé.

Částku, kterou Vachlerovi za známku zaplatí, ČFTA zveřejnit nechce. „Jednání na počátku byla možná stigmatizována právě otevřeností, to asi oběma stranám trochu komplikovalo situaci, a proto to trvalo tolik měsíců,“ vysvětlil.

Jiná soška i logo

Soška pro vítěze bude mít nicméně jinou podobu než dosud, i když lví. Změní se taktéž logo ocenění. Oproti předchozím ročníkům nemají letos nominace svůj vlastní večer, oznámeny budou 22. ledna na tiskové konferenci.

Slavnostní vyhlášení vítězů se odehraje poprvé v pražském Rudolfinu a opět v přímém přenosu České televize. Moderátorem večera bude Marek Eben. Šanci získat Českého lva mají tvůrci 29 celovečerních hraných a animovaných filmů a 17 dokumentů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Elton John albem podpořil queer lidi, v Rusku ze stejného důvodu vadí

Elton John vydal nové album. Desku Who Believes In Angels? (Kdo věří v anděly?) nahrál společně s Brandi Carlileovou, s níž loni vydal singl nominovaný na Oscara. Shodou okolností v době vydání nahrávky, kterou rezonuje queer tematika, označil Putinův režim za nežádoucí zpěvákovu nadaci kvůli oslabování „tradičních“ hodnot.
před 57 mminutami

Zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková

Po několikaletém boji s rakovinou zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Webu Blesk.cz to potvrdil její otec Felix Slováček. Bylo jí 29 let. Proslavila se především jako muzikálová zpěvačka a herečka.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Výstava britské kontrarozvědky představuje „oficiální tajemství“

Britská kontrarozvědka uspořádala v Londýně mimořádnou výstavu s názvem „MI5 – Oficiální tajemství“. U příležitosti 115 let své existence kontrarozvědka spolu s Národním archivem představuje slavné špiony i nejznámější odhalené případy. Jedním z nich je například agent StB a KGB z Československa Václav Jelínek, který byl posledním zatčeným komunistickým špionem v Anglii před pádem železné opony. V Británii o něm právě vychází kniha.
před 14 hhodinami

Dvě ceny Anděl má Vladimír Mišík za Vteřiny, měsíce a roky

Ceny Anděl zhodnotily loňskou hudební produkci na české scéně. Dvě sošky patří písničkáři Vladimíru Mišíkovi, který se díky albu Vteřiny, měsíce a roky stal nejlepším sólovým interpretem. Sólovou interpretkou roku je Kateřina Marie Tichá, kapelou Monkey Business. Viktor Sheen, který obdržel nejvíce nominací, ovládl kategorii rap.
5. 4. 2025Aktualizováno5. 4. 2025

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
5. 4. 2025

Divadelní premiéry: Dvě Figarovy svatby, Sekyra i Eva Pilarová

Březnové divadelní novinky přinášejí vůbec první adaptaci knihy Ludvíka Vaculíka Sekyra nebo autorské představení o Evě Pilarové. Na tuzemských jevištích se potkávají také dvě Figarovy svatby a vrací se klasické kusy jako Krysař, Golem či Pygmalion. Přehled premiér vychází z reportáží odvysílaných v Událostech v kultuře.
4. 4. 2025

Springsteen vysype ze šuplíku sedm dosud nevydaných alb

Americký zpěvák a kytarista Bruce Springsteen oznámil, že najednou vydá sedm alb. Jde o dokončené, ale nikdy nezveřejněné nahrávky z jeho archivu. Nejstarší vznikla začátkem osmdesátých let. Jako ochutnávku už k uším posluchačů vypustil píseň Rain in the River.
4. 4. 2025

Československá předválečná tajná služba měla svoje agentky

Evženie a Elisabeth byly dvě zhruba pětadvacetileté dívky, které na přelomu třicátých a čtyřicátých let pracovaly pro Československou tajnou službu. Elisabeth získávala informace v advokátní kanceláři v Ratiboři a zbrojovce v Dessau. Gestapo ji ale odhalilo a nechalo popravit. Evženie byla také zatčena, ale později propuštěna. Jejich osudy mapuje nová výstava ve Znojmě.
4. 4. 2025
Načítání...