„Otevřete okno, aby duše mohla ven.“ Zemřel Petr Hapka

Praha – Ve věku sedmdesáti let zemřel hudební skladatel, zpěvák a dirigent Petr Hapka. Za svou kariéru napsal stovky hudebních melodií, na populární scéně se prosadil díky spolupráci s textařem Michalem Horáčkem, hudební stopu vtisknul zejména repertoáru šansoniérky Hany Hegerové.

Loni v březnu se Hapka podrobil operaci kyčelního kloubu, pak se u něj projevila Alzheimerova choroba. Dožil doma v Okoři u Prahy, kde se o něj starala rodina.

„Ze všech tvůrčích lidí, které jsem v životě potkal, byl on jedinečný: když sedal za klavír, očekával jsem zázrak. Mnohokrát k němu došlo. Popsat se ten pocit nedá,“ komentoval Hapkovu smrt jeho dlouholetý spolupracovník Michal Horáček. „Není to jen soukromá ztráta, ale ztráta národní. Zázraků je málo a géniů zrovna tak.“

Hapkovi přitom byla hudba souzená od narození; jeho otec byl malíř, matka operetní zpěvačka a oba syna vedli k hudbě od útlého dětství. Hrát na klavír se i díky vrozeným vlohám naučil už ve třech letech a ve čtyřech složil první písničky. „Když mi bylo asi třináct roků, tak jsem zjistil, že zaujmu holky daleko víc tím, že zahraju ve třídě na pianino, než kluci, co venku hráli fotbal,“ popsal okamžik, kdy se rozhodl pro hudební dráhu.

Na konzervatoři vystudoval zpěv a hru na violu, herectví ho učil prvorepublikový lev salonů Oldřich Nový. Od šedesátých let vystupoval jako klavírista s amatérskými orchestry a komponovat začal v revuálním divadle Paravan, jež se podílelo na oživování pražské kulturní scény v polovině 60. let. Později jako dirigent spolupracoval s divadlem Za branou.

„Hudba je jen jedna. Někdo ji dělá lépe, někdo hůř“

V průběhu 70. a 80. let se Petr Hapka stal jedním z nejproduktivnějších autorů filmové hudby v poválečném Československu, přičemž typický pro něj byl zejména melancholický, romantizující tón. Ideální místo nacházel tento hudební projev ve filmech pro dětské publikum, např. v seriálu My všichni školou povinní nebo ve snímku Městem chodí Mikuláš. Hlavní uplatnění potom nalezl v pohádkách, nejvýraznější atmosféru zanechaly Hapkovy skladby v Perinbabě od Juraje Jakubiska nebo v Herzově temné variaci krásky a zvířete Panna a netvor.

37 minut
Připomeňte si: Průřez dílem Petra Hapky
Zdroj: ČT24

Spolupráce s oběma zmíněnými režiséry si také nejvíce cenil. „Jejich filmy se nedají brát jako kšeft, protože jsou geniální,“ řekl před časem skladatel, který za jiných okolností neskrýval, že svou práci dělal pro peníze. Odmítal ale dělit muziku na vysokou a nízkou. „Hudba je jen jedna. Někdo ji dělá lépe, někdo hůř, to je všechno.“

S Hegerovou v levandulovém pokoji

Nesmazatelnou stopu zapsal zejména do hudební dráhy Hany Hegerové; právě z Hapkovy dílny totiž pocházejí nejvýraznější písně první dámy českého šansonu, ať už se jedná o populární Levandulovou (již s Hegerovou Hapka i sám interpretoval) nebo méně známou melodii Kdo by se díval nazpátek – které si ovšem sama Hegerová cení více.

Deska Potměšilý host (1987), na níž Levandulová zazněla, byla také prvním projevem spolupráce s textařem Michalem Horáčkem; Hapkovi přinesla i výraznou pozornost masového publika. Následovaly písně S cizí ženou v cizím pokoji v intepretaci Michaela Kocába nebo Hapkovy duety s Lucií Bílou (Dívám se, dívám) a Janou Kirschner (Bude mi lehká zem). Společnou práci oba umělci shrnuli v lyrickém muzikálu Kudykam, který před několika lety hrála Státní opera Praha; zde se Hapkova práce prolnula i s interpretací Karla Gotta, a to v písni Tante cose da veder.

Připomeňte si nejslavnější melodie Petra Hapky:

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Začal filmový festival Berlinale. Úvodní snímek poukázal na téma migrace

V německé metropoli začalo Berlinale. Na zahajovacím ceremoniálu jednoho z největších mezinárodních filmových festivalů převzala čestného Zlatého medvěda za celoživotní dílo britská oscarová herečka Tilda Swintonová. Na úvod se promítala novinka Das Licht mezinárodně proslulého německého režiséra Toma Tykwera.
14. 2. 2025

Animovaný dětský démon pohlíží na Západ. V Číně vydělal miliardu dolarů

Nejvýdělečnějším čínským filmem všech dob se stal snímek Ne-ča: Dítě démonů dobývá moře. Premiéru měl letos na konci ledna a za pár dní utržil přes miliardu dolarů. Doma je film zdrojem národní hrdosti, v zahraničí, zejména směrem k Hollywoodu, ukazuje ambice čínské kinematografie.
13. 2. 2025

Nejvíce nominací na ceny Anděl posbíral opět Viktor Sheen

Stejně jako v minulém ročníku vede nominace na hudební ceny Anděl rapper Viktor Sheen. Obdržel tři. Šanci získat po dvou soškách mají dále Kateřina Marie Tichá, Vladimír Mišík, Monkey Business, Bert & Friends nebo Smack a P Money. Vítězové vzešlí z hlasování členů České hudební akademie budou známi 5. dubna v přímém přenosu České televize.
13. 2. 2025

„Sbalte si věci, začala válka.“ Výstava přibližuje osudy ukrajinských umělců i dětí

I téměř tři roky po začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu stále rezonují v tvorbě mladých ukrajinských umělců témata jako válka či život v exilu. Své příběhy teď tvůrci představují na pražské výstavě s názvem Svoboda navzdory.
13. 2. 2025

Buffy opět přemůže upíry, její návrat by ale divákům krev pít neměl

Na obrazovky se vrátí seriálová postava, která si na přelomu milénia získala i spoustu českých fanoušků. Chystá se totiž reboot Buffy, přemožitelky upírů, navíc opět se Sarah Michelle Gellarovou, kterou tato role proslavila. Část reakcí na „další kapitolu v Buffyverzu“ je nadšená, část se ptá, jestli si „upíří“ hrdinka spíš nevyláme zuby.
12. 2. 2025

Severokorejští uprchlíci chtějí prorazit s K-popem. V KLDR by riskovali trest smrti

Ve Spojených státech se letos chystá prorazit nová kapela z Jižní Koreje. Jmenuje se 1Verse (čti Universe čili vesmír) a dva z jejích pěti členů se narodili v KLDR. Mluví se tak o ní jako první K-popové chlapecké skupině, s níž vystupují severokorejští uprchlíci. V jejich rodné, totalitní zemi je K-pop zakázaný pro svůj údajně zhoubný vliv, za poslech této hudby hrozí roky nucených prací, za pašování i trest smrti.
12. 2. 2025

Trosky čekají hráče Kingdom Come. Snad je nepřekvapí zřícenina, říká kastelánka

Hrad Trosky v Českém ráji se chystá na vyšší návštěvnost turistů z celého světa. Odehrává se na něm totiž část druhého pokračování úspěšné české videohry Kingdom Come: Deliverance. Středověké Čechy virtuálně prozkoumává více než milion hráčů z celého světa.
11. 2. 2025

Co dělala AI? Oscar bude chtít nejspíš znát podíl umělé inteligence

Snímky Brutalista, Emilia Pérez či Duna: Část druhá mají několik věcí společných. Všechny mohou získat Oscara za rok 2024 pro nejlepší film a všechny se staly příspěvky do pokračující diskuse o přiznaném využití umělé inteligence ve filmech. Americká Akademie filmového umění a věd, která prestižní filmové ocenění uděluje, zvažuje, že oznámení o „spolupráci“ s AI uloží filmařům jako povinnost.
11. 2. 2025
Načítání...