Henleinovci přebrali kontrolu nad Javornickem a Osoblažskem

Jeseník - Rok před začátkem druhé světové války bylo na Jesenicku zabito několik členů finanční stráže, i obyčejných civilistů. V září 1938 už totiž docházelo ke střetům mezi sudetskými Němci a strážci československé hranice. Nedaleko náměstí ve Vidnavě byli 22. září při výkonu služby ubiti dva příslušníci finanční stráže Josef Novák a František Pospíšil. Ještě téhož dne přebrali henleinovci kontrolu nad celým Javornickem a Osoblažskem.

„Došlo k incidentu, mezi hlídkou, která hlídala hraniční průchod a rozvášněným davem sudetských Němců, který čítal zhruba 400 až 500 lidí. Incident se vyhrotil tak, že došlo i ke střelbě,“ popisuje události 22. září ve Vidnavě starosta Jeseníku Petr Procházka.

O den dříve vyhasl v Nových Vilémovicích život prvního obránce československého pohraničí na Javornicku. Zde byl zastřelen dozorce finanční stráže Stanislava Majzlíka .V této obci se nacházelo družstvo stráží obrany státu, Němci měli eminentní  zájem tuto vojenskou jednotku zlikvidovat

Henleinovci přepadali ze zálohy

Ve Velké Kraši došlo k dalšímu ozbrojenému střetu mezi ustupujícími příslušníky stráže obrany státu, jejich rodinami a dalšími Čechy s ozbrojenými skupinami henleinovců. Ti tehdy barikádou na kolejích donutili zatavit vlak a odstřelovali ho z okolních budov. Zabili rolníka Viktora Dadáka a zranili několik členů finanční stráže.

Finanční stráž byla předchůdcem dnešní celní správy, její příslušníci byli ozbrojení a dohlíželi na dodržování státní a celní hranice. „Je dobře, že ČR si připomíná tyto dny, celní správa je hrdá na své předchůdce,“ uvedl ředitel celní správy v Prostějově Jiří Cajthaml.

Do večera 22. září 1938 se Javornicko a také např. Osoblažsko dostalo do rukou Němců. Většina družstev Stráže obrany státu padla do zajetí a jen malým skupinkám se podařilo utéct.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...