Fiskální pakt: ANEO a KČ jsou pro, ČSNS s ním nesouhlasí

Praha - Česká republika udělala dobře, když přijala smlouvu o rozpočtové odpovědnosti - čili tzv. fiskální pakt. Tento názor sdílí jak lídr kandidátky ANEO (Aktiv nezávislých občanů) Václav Prokůpek, tak Václav Srb, jenž vede kandidátní listinu KČ (Koruna Česká). Naopak proti rozhodnutí vlády je Michal Klusáček, představitel ČSNS (Česká strana národně sociální). Všichni tři diskutovali v pořadu Události, komentáře. Lídři stran, které se ucházejí o křesla v EP, přicházejí do studia podle jejich pořadových čísel, a to sestupně, vždy po třech.

16 minut
Předvolební debata: ANEO, ČSNS a KČ
Zdroj: ČT24

Jak hodnotíte přijetí fiskálního paktu?

  • Václav Prokůpek (ANEO) - "Byl to dobrý krok, ale sám o sobě nestačí, musíme se dostat na perspektivní trhy zemí BRICu. To fiskální pakt neovlivní, nápad to ale byl bezpochyby dobrý."
  • Michal Klusáček (ČSNS) - "Fiskální pakt byla chyba. Česká vláda by neměla přesouvat jakoukoliv moc na Evropskou unii. Nezískali jsme žádnou moc, ale předali jsme ji arbitrovi, kterému se budeme zodpovídat."
  • Václav Srb (KČ) - „Z ekonomického hlediska je určitě dobré, že ho vláda přijala. Je to vyjádření určité ekonomické politiky státu, která ne vždy koreluje s principy filozofickými, politickými či ideologickými. Ale v tomto případě ano.“

Lídři stran se v debatě shodli na tom, že postoj české vlády vůči Číně a Tibetu je pragmatický. Nejsou však zajedno v přístupu k problému. Zatímco Václav Srb (KČ) výroky Lubomíra Zaorálka chápe z ekonomického hlediska, odsuzuje je z pohledu morálního. Michal Klusáček (ČSNS) zase tvrdí, že česká vláda se těmito prohlášeními vměšuje do vnitřních záležitostí Číny a lidská práva jsou podle něj porušována všude na světě. Václav Prokůpek (ANEO) je toho názoru, že je dobře, že se vláda snaží dostávat české exportéry na perspektivní trhy.

Volby do Evropského parlamentu se v České republice konají v pátek 23. a v sobotu 24. května.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Svět čelí třetí světové válce po kouscích, řekl Lev XIV. Vyzval k míru a konci bojů

Nový papež Lev XIV. v nedělním proslovu k věřícím na vatikánském náměstí svatého Petra přednesl modlitbu a vyzval ke spravedlivému a trvalému míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy. Funkce se oficiálně ujme přesně týden po inaugurační mši.
14:45Aktualizovánopřed 4 mminutami

V Albánii skončily parlamentní volby, kampani dominovala integrace do EU

V Albánii se v neděli konaly parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát v nich usiloval premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snažil další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlasování skončilo vpodvečer, podle agentury AP se předpokládá, že výsledek bude známý do 48 hodin. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.
09:27Aktualizovánopřed 50 mminutami

Budu na Putina v Turecku čekat osobně, oznámil Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli večer na sociální síti X napsal, že ve čtvrtek bude osobně v Turecku, aby se zúčastnil jednání s ruským vládcem Vladimirem Putinem. Očekává, že od pondělka začne platit bezpodmínečné příměří. Přímé rozhovory mezi Kyjevem a Moskvou navrhl v noci na neděli přímo šéf Kremlu. Reagoval tak na sobotní jednání evropských lídrů se Zelenským.
01:59Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Írán se nevzdá obohacování uranu, vzkázal Arakčí

Írán se nemíní vzdát schopnosti obohacovat uran, řekl podle agentury AFP íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí ještě před dalším kolem nepřímých jednání o íránském jaderném programu se Spojenými státy v Ománu. Podle něj je obohacování jeden z technologických úspěchů, kterého íránský lid dosáhl. Nejmenovaný činitel americké vlády podle AFP následně označil výsledky rozhovorů za povzbudivé, Teherán jednání vnímá jako obtížná, ale užitečná. Rozhovory budou pokračovat.
13:06Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Rusko zaútočilo více než sto drony, hlásí ukrajinská armáda

Rusko zaútočilo více než sto drony na Ukrajinu, píše server Ukrajinska pravda s odvoláním na prohlášení ukrajinské armády. Stalo se tak v noci na neděli, kdy skončilo jednostranné třídenní příměří, které vyhlásila Moskva. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že během tohoto klidu zbraní Ukrajina zaútočila více než čtrnácttisíckrát.
13:50Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílejí i Češi

Na vyšetřování nedávného rozsáhlého blackoutu ve Španělsku se podílejí i čeští odborníci. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák. Odhadl, že výsledky by expertní komise mohla mít zhruba za půl roku. K výpadku dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově došlo na konci dubna, paralyzoval většinu pevninského Španělska a Portugalska i části jihozápadní Francie.
14:54Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Druhá světová válka obrátila pohled na mezinárodní spravedlnost

Poté, co bezpodmínečně kapitulovala třetí říše a o několik měsíců později i Japonsko, světová veřejnost začala do detailu odhalovat zločiny, kterých se vládnoucí krajně pravicové režimy, ale i jednotlivci, dopouštěli doma i na okupovaných územích. Ani oběti holocaustu a desítky milionů mrtvých civilistů nejsou vyčerpávajícím výčtem utrpení, které tento konflikt přinesl. V návaznosti na to se obyvatelé spojeneckých států a zejména Němci museli nevyhnutelně vypořádat s faktem, že těmto skutkům a vůbec celé válce nebylo zabráněno.
před 13 hhodinami

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 22 hhodinami
Načítání...