Obce dostanou během příštího týdne peníze za koronavirové ztráty, potvrdila Schillerová

Obce dostanou během příštího týdne peníze za koronavirové ztráty, potvrdila České televizi ministryně financí Alena Schillerová (nestr. za ANO). Příkaz by měla podepsat už v pondělí. Stát měl kompenzace za výpadky příjmu začít rozesílat na začátku srpna. Celkem má jít o 1250 korun na každého obyvatele obce. Využít je místní samosprávy můžou, na co chtějí. Podle některých kritiků ale peníze měly přijít mnohem dřív.

Video Události
video

Obce dostanou během příštího týdne peníze za koronavirové ztráty, potvrdila Schillerová

„Dala jsem pokyn svým kolegům, aby v pondělí připravili podklady k tomu, abych podepsala příslušný převod z bankovních účtů. To znamená, že v průběhu příštího týdne by to obce obdržely,“ říká ministryně financí a vicepremiérka Alena Schillerová.

Obce by od státu měly na kompenzacích získat přes 13 miliard korun. Podle propočtů Svazu měst a obcí ale dopad na obecní rozpočty převýší minimálně dvojnásobek, tedy více než 30 miliard. A tak řada původně plánovaných investic se letos neuskuteční. Odpadne tak například rekonstrukce bytů pro seniory v Božanově na Broumovsku. 

„V případě, že celoroční propad bude o víc jak deset procent daňových příjmů oproti roku 2019, říkám na rovinu, nebudeme schopní to ufinancovat,“ varoval už 5. června starosta Božanova Karel Rejchrt (nez.).

Podobně o pár dní dříve starostka obce Jeřišno Dagmar Vaňková (nestr.) potvrdila, že v jejich případě bude muset počkat oprava požární nádrže, byť už je podle ní v havarijním stavu. „Bohužel určitě opravu pro letošek odložíme,“ uvedla.

Obec Zvole chtěla podle tamního starosty Miroslava Stoklasy (nestr.) investovat do nového obecního úřadu a už pořídila i pozemek na návsi obce – nyní ale stavbu odkládají.

Do těchto i dalších obcí by už příští týden ale měly přijít peníze z kompenzací. Třeba pro obec s třemi stovkami lidí to dělá 375 tisíc korun. „Na počet obyvatel každá obec dostane 1250 (korun na osobu) a celkově to bude státní rozpočet stát 13,4 miliardy, které jdou na obce. A já věřím, že je smysluplně využijí zejména na investice,“ uvedla k tomu ministryně financí.

Právě investice ale některé obce pro letošek zastavily. Podle některých kritiků totiž trvalo dlouho, než bylo jasné, kolik a kdy dostanou.

„Teď už to s investicemi na tento rok bude horší a nebudeme si nic nalhávat, právě investice obcí a krajů jsou podstatné pro to, aby se ekonomika mohla šikovně startovat – a to se teď úplně nepovedlo,“ říká místopředseda ČSSD a poslanec Ondřej Veselý.

Podle Svazu měst a obcí bude třeba také další finanční injekce. Obce totiž přicházejí o další peníze například z výběru daní. „Je to de facto vratka toho, co si stát od obcí půjčil pro to, aby byl schopen realizovat kompenzační bonus vůči malým živnostníkům a 'eseročkům'. Myslíme si, a stejně tak to beze sporu vnímá i vláda, že je třeba obce podpořit mnohem více,“ uvedl předseda Svazu měst a obcí František Lukl.

„V tuto chvíli všechna města a obce žijí obrovskou nejistotou, jak to bude s jejich daňovými příjmy, sledují jen, jak to klesá, tohle je konkrétní částka, se kterou můžou počítat, to je jejich důležitá jistota,“ uvedl k tomu místopředseda ODS Martin Kupka.

Podle předsedy STAN a poslance Víta Rakušana je tato kompenzace potřebná k tomu, aby obce udržely mandatorní výdaje, což znamená, že se nezastaví jejich chod. „Protože pokud by tyto peníze nebyly, hrozilo by, že se omezí základní občanská obslužnost,“ konstatuje s tím, že obce jsou velmi opatrné, jaké investice vracet do chodu města, protože odhad propadu příjmů za tento rok ještě zřejmý není.

Obce totiž dostávají každý měsíc peníze z takzvaných sdílených daní, kdy se o tyto vybrané peníze státní rozpočet dělí právě se samosprávami. A těchto peněz je v posledních měsících méně. Současně by ale města mohla čerpat další peníze z dotací.