Část poslanců navrhuje zvýšit daňovou podporu důchodového spoření

Stát chce zatraktivnit soukromé spoření na důchod. V něm si peníze ukládá asi čtyři a půl milionu lidí. Koaliční poslanci i část opozice navrhují, aby si z daní mohli odečíst dvojnásobnou částku, než je stávajících maximálně 24 tisíc ročně. Zároveň chtějí zákonodárci zrušit daňovou podporu pro ty, kdo si založí investiční životní pojištění.

Video Události
video

Události: Stát chce zatraktivnit soukromé spoření na důchod

Například Kateřina Procházková, která by měla jít do důchodu zhruba za sedm let, si každý měsíc ukládá na penzijní spoření tři tisíce korun. To je maximální částka, kterou dnes stát přímo i daňově podporuje.

V případě zvýšení daňové podpory by si přitom paní Procházková ráda platila na důchod víc. Nyní se jí spořit vyšší částku nevyplatí. „Já bych v důchodu chtěla ještě trochu žít, a ne živořit. Samozřejmě se dá spořit i jiným způsobem, ale pro mě je státní zastřešení jistota,“ uvedla. 

Politici napříč stranami teď chtějí daňovou podporu důchodového spoření zvýšit; v současnosti stát měsíčně přidává na první vloženou tisícovku státní podporu 230 korun. Druhou a třetí tisícovku si můžou lidé odečíst z daní. Nově by si podle poslaneckého návrhu směli odečíst i čtvrtý a pátý tisíc. Maximální podporovaná částka by tak vzrostla ze tří na pět tisíc měsíčně.

„Ty peníze by měly skutečně směřovat k lidem, kteří jsou zodpovědní a myslí na stará kolena a tvoří si rezervy,“ zdůraznil spolupředkladatel návrhu poslanec Patrik Nacher (za ANO). „Máme za to, že je to samozřejmě i podpora důchodového systému penzijního připojištění,“ řekl další z předkladatelů Jan Chvojka, předseda poslaneckého klubu sociálních demokratů.

Návrh na zvýšení daňové podpory penzijního spoření podepsali ve sněmovně zástupci tří klubů – hnutí ANO, Pirátů a ČSSD. Tyto tři strany mají v dolní parlamentní komoře pohodlnou většinu.

Zákonodárci chtějí také zastavit podporu investičních životních pojistek 

Spolu se zvýhodněním penzijního spoření chtějí poslanci zároveň škrtnout podporu investičních životních pojistek.

„Hlavním cílem je zrušit daňovou úlevu na investiční životní pojištění. V návrhu se navrhuje převést tyto prostředky na možnost penzijního doplňkového spoření,“ uvedl člen rozpočtového výboru sněmovny Tomáš Martínek (Piráti).

„Pro mě víc převažuje argument, že je to jakési rušení výjimky, takže spíš bych řekla, že to je pro mě pozitivně neutrální stanovisko,“ vyjádřila se k návrhu ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Výhrady opozice 

Část opozice má naopak k poslaneckému návrhu, který chce více podpořit penzijní spoření, výhrady. „Jestli to jsou opravdu jenom výdělky pro penzijní společnosti, nebo jestli opravdu to připojištění slouží k účelu, který má mít,“ řekla například šéfka sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM).

„Větší podpora penzijního připojištění není náhradou za celkovou důchodovou reformu, kterou potřebujeme,“ tvrdí zase místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček.

Poslanci začnou návrh projednávat v létě. Schvalovat by ho měli na podzim.