Brambory těžce snášely letošní tropy. Úroda bude o čtvrtinu menší

Letošní úroda brambor bude meziročně menší o čtvrtinu, uvedl předseda Českého bramborářského svazu Miloslav Chlan. Důvodem je sucho a letní tropické teploty i zmenšení produkčních ploch, vysvětlil. Loni produkce brambor včetně započítání sklizně domácností činila 819 712 tun.

„Až spotřebitelé vyčerpají tuzemskou úrodu, budou se prodávat brambory dovozové, což povede ke zdražení. Po novém roce by tak mohla výkupní cena brambor vzrůst na sedm korun za kilogram,“ odhadl předseda svazu s tím, že v současnosti činí 4,5 koruny. Zákazníci v obchodech brambory v průměru pořídí za zhruba 16 korun za kilogram, podle odhadu místopředsedy svazu Vlastimila Rasochy by mohla cena stoupnout o 30 procent.

Doufám, že maloobchodní ceny nepřesáhnou 20 korun za kilogram.
Miloslav Chlan
předseda Českého bramborářského svazu

Sběr brambor ještě podle Chlana neskončil, sklidilo se zatím asi 80 procent. Jsou regiony, kde byl výnos mírně podprůměrný, jinde klesla úroda i o polovinu. Kvalita by však přes extrémní sucho měla být podle předsedy na dobré úrovni, v obchodech se nicméně mohou objevit menší hlízy.

Podobně horší úrodu měli i velcí evropští producenti jako Německo, Velká Británie, Belgie nebo Francie, kde byl pokles úrody dokonce ještě větší. Podle producentů se tak do Česka letos nebudou dovážet brambory za „dumpingové“ ceny, v zahraničí se podle Rasochy prodávají o 30 až 50 procent dráže než v České republice. Přesto by brambory měly podle svazu zůstat nadále nejlevnější zeleninou.

Stát chce zvětšit plochu, na které se pěstují brambory

Ministerstvo zemědělství by podle schválené strategie chtělo, aby do roku 2030 bylo osázeno bramborami celkem 27 tisíc hektarů půdy, z toho na 21 tisících hektarech by mělo jít o brambory konzumní a zbytek by měly pokrývat brambory na škrob.

Pěstování brambor stát podporuje finančně, kromě přímých plateb na plochu, na které mají nárok všichni zemědělci, také penězi na produkci citlivých komodit. Ročně jde o 135 milionů korun. „V loňském roce tak resort podpořil téměř šest tisíc hektarů brambor pro výrobu škrobu částkou 13 743 korun za hektar a přes 10 tisíc hektarů konzumních brambor částkou 4777 korun za hektar,“ uvedlo ministerstvo.

Osevní plocha brambor
Zdroj: ČSÚ

V dotačním programu Podpora ozdravování polních a speciálních plodin je pak letos více peněz, celkem 180 milionů korun. Producenti brambor v něm mohou žádat až o 25 milionů korun.

Podle Českého statistického úřadu se v předloňském roce snědlo v průměru na osobu 69,1 kilogramu brambor, loni podle odhadu svazu 67 kilogramů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
před 20 hhodinami

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
12. 5. 2025

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
11. 5. 2025

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
11. 5. 2025
Načítání...