Veterináři šetří zásilku vaječných výrobků. Mohly by obsahovat jedovatý insekticid

Čeští veterináři dostali z Německa varování, že do Česka dorazilo několik tun vaječných výrobků kontaminovaných jedovatým insekticidem fipronil. ČTK to sdělil Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS). Jméno firmy, která zásilku dostala, neuvedl. Dosud se v tuzemsku výskyt insekticidu nepotvrdil na rozdíl od jiných evropských států. Podle eurokomisařa pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenise Andriukaitise přes nízké riziko pro lidské zdraví má kriminální kauza výrazný dopad na důvěru spotřebitelů.

„Státní veterinární správa aktuálně šetří informaci o příchodu několika šarží fipronilem kontaminovaných vaječných výrobků v celkovém množství několika tun určených pro zpracování do cukrářských a pekařských výrobků,“ řekl ČTK Majer. Podrobnosti nesdělil, veterináři nyní šetří, kde zásilky jsou, kolik zboží již bylo zpracováno a případně prodáno.

Vejce kontaminovaná insekticidem fipronil byla podle agentury DPA odhalena ve čtyřech desítkách zemí. Skandál podle eurokomisaře pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenise Andriukaitise zasáhl zatím 26 členských zemí EU. Z evropských supermarketů již byly staženy miliony těchto vajec. Regulační úřady některých zemí však vyjádřily obavu, že mnoho kontaminovaných vajec se dostalo do potravinového řetězce, především prostřednictvím sušenek, koláčů a salátů. 

V České republice se sice kontaminovaná vejce neobjevila, společnost Mondelez však v pondělí oznámila, že stáhla šest šarží svých Zlatých žloutkových věnečků z českého a slovenského trhu, protože by v nich mohl fipronil být. Na výsledky testů se čeká.

Eurokomisař: Je třeba zlepšit vzájemnou komunikaci

Andriukaitis prohlásil, že kauza má výrazný dopad na důvěru spotřebitelů. Proto je podle něj nejprve třeba rychle získat přesnou celkovou představu o tom, co se vlastně stalo, a pak o věci jasně informovat evropské občany. „A za třetí je třeba najít a hnát k odpovědnosti ty, kdo se podobných nelegálních aktivit dopouštějí,“ zdůraznil eurokomisař na tiskové konferenci po neformální schůzce ministrů zemědělství v estonském Tallinnu.

Dopad nelegálního používání tohoto produktu má celoevropský rozměr.
Vytenis Andriukaitis
eurokomisař pro zdraví a bezpečnost potravin

Skandál vypukl v srpnu, kdy se na trhu v zemích jako je Belgie, Nizozemsko a Německo objevily miliony vajec obsahujících jedovatý insekticid fipronil. Policie v Belgii a Nizozemsku provedla v souvislosti s hledáním viníků v minulých týdnech několik razií, v Nizozemsku byli zadrženi dva firemní manažeři, kteří zřejmě použili insekticid v drůbežárnách. Úřady těchto zemí se vzájemně obviňovaly, že dopustily, aby se jedovatá látka dostala bez kontroly do potravin.

Německý ministr zemědělství Christian Schmidt v souvislosti s kauzou kritizoval podle něj špatnou výměnu informací v příslušných evropských systémech. „Čekal bych, že evropský systém rychlého varování dostojí svému jménu,“ poznamenal. Eurokomisař Andriukaitis jeho kritiku odmítl s tím, že unijní systémy fungovaly dobře, zlepšit je prý třeba hlavně vzájemnou komunikaci mezi nimi.

Na konci září se kvůli případu v Bruselu sejde speciálně svolaná ministerská schůzka. „Budeme probírat, jak posílit způsoby, kterými Evropská unie řeší otázky související s bezpečností potravin a s podvody v této oblasti,“ dodal komisař.

Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. Světová zdravotnická organizace považuje preparát za mírně toxický; jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 2 hhodinami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
19:11Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 123 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 123 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 123 153,22 (2,6 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
07:59Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
10:20Aktualizovánopřed 12 hhodinami

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
před 16 hhodinami

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
včera v 21:02

Obchod mezi Českem a Vietnamem je na vzestupu

Obchod Česka a Vietnamu roste. Do asijské země míří i tuzemské podniky. Během následujících měsíců by měl být dokončen třeba prodej tamní uhelné elektrárny skupině Sev.en Pavla Tykače. Ve Vietnamu se také začínají vyrábět vozy Škoda, v dalších letech v něm chce firma vyprodukovat přes 25 tisíc aut ročně. České podniky by se podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) mohly zapojit i do budování jaderných elektráren.
včera v 20:19

EU odloží platnost opatření proti americkým clům

Evropská unie odloží do začátku srpna platnost protiopatření reagujících na americká cla, uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Původně měla začít platit od pondělí 14. července. Podle šéfky EK sedmadvacítka stále dává přednost vyjednávání, pokud jde o obchodní dohodu s USA.
včeraAktualizovánovčera v 19:26
Načítání...