„Státní veterinární správa aktuálně šetří informaci o příchodu několika šarží fipronilem kontaminovaných vaječných výrobků v celkovém množství několika tun určených pro zpracování do cukrářských a pekařských výrobků,“ řekl ČTK Majer. Podrobnosti nesdělil, veterináři nyní šetří, kde zásilky jsou, kolik zboží již bylo zpracováno a případně prodáno.
Vejce kontaminovaná insekticidem fipronil byla podle agentury DPA odhalena ve čtyřech desítkách zemí. Skandál podle eurokomisaře pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenise Andriukaitise zasáhl zatím 26 členských zemí EU. Z evropských supermarketů již byly staženy miliony těchto vajec. Regulační úřady některých zemí však vyjádřily obavu, že mnoho kontaminovaných vajec se dostalo do potravinového řetězce, především prostřednictvím sušenek, koláčů a salátů.
V České republice se sice kontaminovaná vejce neobjevila, společnost Mondelez však v pondělí oznámila, že stáhla šest šarží svých Zlatých žloutkových věnečků z českého a slovenského trhu, protože by v nich mohl fipronil být. Na výsledky testů se čeká.
Eurokomisař: Je třeba zlepšit vzájemnou komunikaci
Andriukaitis prohlásil, že kauza má výrazný dopad na důvěru spotřebitelů. Proto je podle něj nejprve třeba rychle získat přesnou celkovou představu o tom, co se vlastně stalo, a pak o věci jasně informovat evropské občany. „A za třetí je třeba najít a hnát k odpovědnosti ty, kdo se podobných nelegálních aktivit dopouštějí,“ zdůraznil eurokomisař na tiskové konferenci po neformální schůzce ministrů zemědělství v estonském Tallinnu.

Vytenis Andriukaitis
„Dopad nelegálního používání tohoto produktu má celoevropský rozměr.“
Vytenis Andriukaitis
Skandál vypukl v srpnu, kdy se na trhu v zemích jako je Belgie, Nizozemsko a Německo objevily miliony vajec obsahujících jedovatý insekticid fipronil. Policie v Belgii a Nizozemsku provedla v souvislosti s hledáním viníků v minulých týdnech několik razií, v Nizozemsku byli zadrženi dva firemní manažeři, kteří zřejmě použili insekticid v drůbežárnách. Úřady těchto zemí se vzájemně obviňovaly, že dopustily, aby se jedovatá látka dostala bez kontroly do potravin.
Německý ministr zemědělství Christian Schmidt v souvislosti s kauzou kritizoval podle něj špatnou výměnu informací v příslušných evropských systémech. „Čekal bych, že evropský systém rychlého varování dostojí svému jménu,“ poznamenal. Eurokomisař Andriukaitis jeho kritiku odmítl s tím, že unijní systémy fungovaly dobře, zlepšit je prý třeba hlavně vzájemnou komunikaci mezi nimi.
Na konci září se kvůli případu v Bruselu sejde speciálně svolaná ministerská schůzka. „Budeme probírat, jak posílit způsoby, kterými Evropská unie řeší otázky související s bezpečností potravin a s podvody v této oblasti,“ dodal komisař.
Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. Světová zdravotnická organizace považuje preparát za mírně toxický; jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí.