Spolupráce mezi sociálním a zdravotním systémem nefunguje. Trpí tím senioři

Zhruba 6 miliard korun chybí podle poslední analýzy ministerstva práce a sociálních věcí na zdravotní výkony v sociálních službách. Za dlouholeté problémy může především neprovázanost obou systémů. Pojišťovny tak například seniorům v domovech hradí jen část zdravotnických služeb. Dotčené resorty nyní dokončují návrh, který má financování zpřehlednit.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE/Oliver Berg Autor: Oliver Berg

Díky dlouhodobé péči fyzioterapeutů dokáže Jiří Seyček udělat alespoň pár kroků. Trápí ho Parkinsonova choroba, artróza, a k tomu navíc velmi špatně vidí. „Mám zdvojený obraz a nevím, která je pravá fyzická osoba a která je přelud,“ popisuje svou potíž.

I přes špatný zrak si pan Seyček zachovává svou největší vášeň – psaní. Už tři roky žije v pražském domově pro zrakově postižené Palata. „Kulturní život je tu bohatý. Palata jednak pořádá výlety a každý den je tady ještě možnost si povídat se sousedy,“ pochvaluje si.

Spolubydlících má v domově sto třicet. Jejich průměrný věk je 84 let. Aby se udrželi v dobré kondici, musí hlavně cvičit paměť. K samostatnosti pomáhá klientům i řada dalších detailů. „Na společných chodbách máme prvky prostorové orientace,“ říká ředitel domova Jiří Procházka.

Důvěrné informace se nesmí předávat

Zdravotnická péče, včetně elektroléčby, je dostupná přímo v domově. Pojišťovny ale hradí jen část nákladů. Příčinou je nefunkční spolupráce sociálního a zdravotního systému. Sociální pracovníci vedou na svých počítačích svou vlastní agendu a zdravotníci mají dokumentaci také zvlášť, vysvětlil Procházka.

Dvojí administrativa navíc znamená, že si zdravotníci a sociální pracovníci nesmí předávat důvěrné informace o klientech. „To vytváří velké problémy v týmové spolupráci, která je nezbytná pro poskytování komplexní pobytové služby,“ kritizuje Procházka.

Video Události
video

Události: Dvojí sociální a zdravotní administrativa

Návrh bude do konce prázdnin

Budovy ministerstev zdravotnictví a práce a sociálních věcí spolu sousedí. Společnou řeč přesto hledaly několik let. Teď slibují, že do konce prázdnin předloží návrh prvních změn.

„Navýší se finanční prostředky a udělá se nový způsob úhrady. Za jeden měsíc vám bude chodit platba z veřejného zdravotního pojištění na konkrétního člověka,“ říká ředitel Odboru sociálních služeb ministerstva práce a sociálních věcí David Pospíšil.

Vzniknout mají i nové zdravotně-sociální služby. V praxi by to mělo přinést nejen úspory, ale také větší pohodlí klientů. Třeba ti z Palaty by v případě nemoci mnohdy nemuseli přejíždět do nemocnice.