Růst spotřebitelských cen zpomalil, analytici to očekávali

Meziroční růst spotřebitelských cen v březnu zpomalil na 0,3 procenta z 0,5 procenta v únoru, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Důvodem byly hlavně levnější pohonné hmoty a také dovolené s komplexními službami. Analytici podobný vývoj očekávali. Zároveň opět v březnu klesla inflace.

Video Události
video

Události: Růst cen zpomalil

Meziměsíčně ceny nejvíce vzrostly v oddíle odívání a obuv. Naopak nejvíce poklesly ceny dovolených, a to o 5,9 %. Pokles cen dále pokračoval i u cen pohonných hmot, které znovu nepatrně klesly, a to i přes mírný březnový obrat v cenách ropy na světových trzích. „Cena ropy se v současnosti udržuje nad hranicí 40 dolarů za barel a pro její další vývoj bude důležitý výsledek nedělního jednání o zmrazení její těžby,“ konstatuje hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Meziročně pak ceny nejcitelněji poklesly u cen pohonných hmot a potravin, vzrostly naopak u alkoholických nápojů a tabáku a rekreace a kultury.

Inflace dále klesla

Ceny pohonných hmot sehrály klíčovou roku i pro pokles celkové inflace. Ta v březnu meziročně klesla na svoji letošní nejnižší úroveň: 0,3 procent. A je tedy mírně nižší, než čekal trh – 0,4 procenta, a především je poměrně výrazně pod prognózou centrální banky, konstatují analytici. ČNB ve své čerstvé prognóze, zveřejněné počátkem února, čekala totiž březnovou meziroční inflaci na úrovni 0,9 procenta.

 

Pokles celkové inflace byl v březnu podpořen také zpomalením cenového růstu alkoholických nápojů a tabáku. „Dle mých odhadů zůstane inflace velmi nízko, pod úrovní půl procenta, až do letošního léta, a nad úroveň jednoho procenta se celková inflace vyšplhá až v závěru letošního roku,“ míní hlavní ekonom Generali Investments Radomír Jáč.

Podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela by k dalšímu poklesu inflace v nadcházejících měsících mohl přispět i konkurenční boj distributorů plynu. Většina z velkých dodavatelů totiž ohlásila od května snížení účtovaných cen pro spotřebitele.

„V kontextu poklesu cen ropy a potravin a dalších příznivých čísel z tuzemské ekonomiky není potřeba měnovou politiku dále uvolňovat. Tuto skutečnost si uvědomuje i trh, který po sadě příznivých dat z minulého týdne posunul kurz koruny opět k hranici kurzového závazku a ČNB s velkou pravděpodobností minulý týden již opět musela po březnové pauze začít intervenovat,“ říká Seidler.

A dodává, že dokud však intervence skutečně výrazně nezesílí nad padesát miliard po několik měsíců v řadě, ČNB zřejmě se zápornými sazbami experimentovat nebude.