Růst spotřebitelských cen zpomalil, analytici to očekávali

2 minuty
Události: Růst cen zpomalil
Zdroj: ČT24

Meziroční růst spotřebitelských cen v březnu zpomalil na 0,3 procenta z 0,5 procenta v únoru, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Důvodem byly hlavně levnější pohonné hmoty a také dovolené s komplexními službami. Analytici podobný vývoj očekávali. Zároveň opět v březnu klesla inflace.

Meziměsíčně ceny nejvíce vzrostly v oddíle odívání a obuv. Naopak nejvíce poklesly ceny dovolených, a to o 5,9 %. Pokles cen dále pokračoval i u cen pohonných hmot, které znovu nepatrně klesly, a to i přes mírný březnový obrat v cenách ropy na světových trzích. „Cena ropy se v současnosti udržuje nad hranicí 40 dolarů za barel a pro její další vývoj bude důležitý výsledek nedělního jednání o zmrazení její těžby,“ konstatuje hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Meziročně pak ceny nejcitelněji poklesly u cen pohonných hmot a potravin, vzrostly naopak u alkoholických nápojů a tabáku a rekreace a kultury.

Inflace dále klesla

Ceny pohonných hmot sehrály klíčovou roku i pro pokles celkové inflace. Ta v březnu meziročně klesla na svoji letošní nejnižší úroveň: 0,3 procent. A je tedy mírně nižší, než čekal trh – 0,4 procenta, a především je poměrně výrazně pod prognózou centrální banky, konstatují analytici. ČNB ve své čerstvé prognóze, zveřejněné počátkem února, čekala totiž březnovou meziroční inflaci na úrovni 0,9 procenta.

obrázek
Zdroj: ČT24

Pokles celkové inflace byl v březnu podpořen také zpomalením cenového růstu alkoholických nápojů a tabáku. „Dle mých odhadů zůstane inflace velmi nízko, pod úrovní půl procenta, až do letošního léta, a nad úroveň jednoho procenta se celková inflace vyšplhá až v závěru letošního roku,“ míní hlavní ekonom Generali Investments Radomír Jáč.

Podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela by k dalšímu poklesu inflace v nadcházejících měsících mohl přispět i konkurenční boj distributorů plynu. Většina z velkých dodavatelů totiž ohlásila od května snížení účtovaných cen pro spotřebitele.

„V kontextu poklesu cen ropy a potravin a dalších příznivých čísel z tuzemské ekonomiky není potřeba měnovou politiku dále uvolňovat. Tuto skutečnost si uvědomuje i trh, který po sadě příznivých dat z minulého týdne posunul kurz koruny opět k hranici kurzového závazku a ČNB s velkou pravděpodobností minulý týden již opět musela po březnové pauze začít intervenovat,“ říká Seidler.

A dodává, že dokud však intervence skutečně výrazně nezesílí nad padesát miliard po několik měsíců v řadě, ČNB zřejmě se zápornými sazbami experimentovat nebude.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Dřevostavby bude možné stavět vyšší

Až osm podlaží místo čtyř budou moct mít dřevostavby od 1. srpna. Začne platit nová norma, která umožní stavět čistě dřevěné domy do osmnácti metrů a do dvaceti dvou a půl metru s nehořlavou, třeba železobetonovou spodní částí. Teď směly dřevostavby být maximálně dvanáctimetrové. Úprava normy by měla zrychlit výstavbu u bytových nebo kancelářských staveb.
před 2 hhodinami

Evropská protiopatření by Američany určitě bolela, míní Horská

„Je to zhruba jedna pětina celkového exportu zboží do Ameriky. (...) Není to malá částka a je to něco, co by určitě američtí spotřebitelé pocítili a bolelo by je to,“ řekla v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem poradkyně premiéra Petra Fialy (ODS) a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská v souvislosti s předschváleným protiopatřením na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Opatření vejdou v platnost v případě, že se USA a EU nedohodnou, jednání s americkou administrativou ale dosud neskončila.
před 13 hhodinami

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
před 14 hhodinami

Vyrovnejte obchodní deficit, můžeme omezit dovoz, pohrozila v Pekingu šéfka EK

Unijní představitelé během čtvrtečního summitu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem vyzvali k vyváženějším obchodním vztahům. Jestliže Peking situaci nevyváží, tak Evropská unie může snížit svou míru otevřenosti vůči čínskému dovozu, naznačila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. K zachování spolupráce a otevřenosti vyzval také čínský prezident Si Ťin-pching. Evropská delegace jednala i s čínským premiérem Li Čchiangem.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Pražská burza poprvé ve své historii zavřela nad hranicí 2200 bodů

Pražská burza ve čtvrtek poprvé ve své historii zavřela nad hranicí 2200 bodů. Index PX posílil o 0,46 procenta na 2202,81 bodu a zhruba o deset bodů tak vylepšil své dosavadní maximum z 21. května letošního roku. K růstu mu pomohly především akcie Erste Bank, které přidaly více než tři procenta. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
před 15 hhodinami

KHNP představila firmám podmínky pro zapojení do dostavby Dukovan

Přípravy stavby nových jaderných bloků v Dukovanech pokračují podle plánu, nadále platí i závazek šedesátiprocentního postupného zapojení českých firem do projektu, uvedl na semináři korejské společnosti KHNP v Praze ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Korejci při semináři představili zástupcům téměř stovky tuzemských firem podmínky pro zapojení do výstavby. České firmy zajistí práce na geologickém průzkumu, který v Dukovanech začne v příštím týdnu.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Bez dohody uvalí EU na USA cla ve výši 93 miliard eur, schválily unijní státy

Zástupci členských států EU podpořili protiopatření na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Odvetná cla by mohla být uvalena, jestliže se Unii nepodaří dosáhnout obchodní dohody s USA. Jednání s americkou administrativou dosud neskončila, v případě jejich neúspěchu zavedou Spojené státy od 1. srpna třicetiprocentní cla na zboží z EU. Protiopatření ze strany Unie by pak měla začít platit zčásti od 7. srpna, zčásti o měsíc později.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Vyšší mýto dle Mátla zaplatí dva kilometry nové dálnice. Pocítí to zákazníci, varují dopravci

Vláda schválila zvýšení mýtných poplatků pro nákladní auta od začátku příštího roku. Náklady se promítnou do cen, varoval v Událostech, komentářích prezident Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia Josef Melzer. Šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl řekl, že jde o určité navýšení rozpočtu, ale už nyní se podle něj staví dálnice rychleji než v přechozích letech.
před 21 hhodinami
Načítání...