Philip Morris zvýšil loni zisk o čtrnáct procent

Výrobci tabákových produktů Philip Morris ČR loni meziročně vzrostl čistý zisk o 14 procent na 2,6 miliardy korun. Tržby bez spotřební daně a DPH klesly o 22,7 procenta na 10,9 miliardy Kč, kvůli změně provozního modelu jsou ale údaje o tržbách meziročně neporovnatelné. Firma navrhuje pro jednání valné hromady vyplatit hrubou dividendu 920 korun. Za předchozí rok akcionáři získali 880 korun.

Výši čistého zisku ovlivnily podle předsedy představenstva Andráse Tövisiho hlavně příznivý vývoj cen a vyšší odbyt - v Česku o 2,1 procenta na 8,8 miliardy kusů cigaret, na Slovensku o 4,2 procenta na čtyři miliardy cigaret. 

Celkový tržní podíl firmy v Česku poklesl o 1,5 procentního bodu, na Slovensku o 1,9 procentního bodu stoupl. Celkový trh cigaret v ČR vzrostl o 1,7 procenta a na Slovensku o 0,9 procenta. 

Experti čekají stabilní dividendy

Analytici společnosti Patria Finance hodnotí celkové výsledky spíše neutrálně. Navrhovaná dividenda je sice zhruba o 3 procenta nižší, než Patria očekávala, ale i tak překonala odhad trhu, který předpokládal 900 korun na akcii. Dividendový výnos tak dosáhne přibližně 7 procent.

Experti uvedli, že společnost bude v následujích letech čelit několika negativním událostem. Za prvé postupnému zvyšování spotřebních daní na cigarety, za druhé možnému zákazu kouření v restauracích. „Přesto očekáváme, že bude schopná vyplácet víceméně stabilní dividendu i v následujících letech,“ dodala Patria Finance. 

Nový provozní model

Společnost od loňského 1. ledna přešla pro zvýšení konkurenceschopnosti a výkonnosti kutnohorského závodu na nový provozní model, kdy už nevlastní materiál pro výrobu, ale poskytuje mateřské společnosti Philip Morris International výrobní služby. Výsledkem této změny je, že Philip Morris ČR je odměňován formou poplatku za výrobní službu a zároveň nevykazuje exportní prodeje.

Služby za výrobní služby jsou vzhledem k nižším nákladům v principu nižší než tržby z exportních prodejů, které byly vykazované v minulém roce před změnou provozního modelu. Proto jsou údaje o tržbách meziročně neporovnatelné. Firma v Česku zaměstnává přibližně 1100 lidí v celé ČR.