Stát by měl dávat na pojištěnce o tisícovku víc, říkají lékaři

Praha – Dnes platí stát na děti, důchodce nebo nezaměstnané 845 korun měsíčně. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) chce platbu na příští rok zvýšit na 904 korun a v následujících letech ji pravidelně valorizovat. Podle České lékařské komory (ČLK) je ale i tato částka příliš nízká a nabízí proto nový způsob výpočtu, v jehož důsledku by platba poskočila až na 1808 korun. Státních pojištěnců je v současnosti na šest milionů.

Během posledních dvou a půl roku se vlády rozhodly zvýšit měsíční platby za státní pojištěnce o víc než sedmnáct procent. A v tomto navyšování by měl stát podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) pokračovat. „Pokud by se nezvyšovala platba za státní pojištěnce, tak by se náklady začaly přenášet dříve nebo později na občany – lidé by platili více za léky a ještě více lékařů by odcházelo do zahraničí,“ prohlásil na konci března premiér.

Možné navyšování odvodů ale zřejmě narazí na odpor ministra financí Andreje Babiše (ANO). A to přesto, že se k němu vládní strany zavázaly v koaliční smlouvě. Je známý Babišův názor, že peněz je ve zdravotnictví dostatek, pouze se s nimi plýtvá. „Nemůžeme znovu navyšovat platby. Pokud by někdo už konečně začal řídit nemocnice a bylo by to transparentnější, tak je tam velký potenciál úspor,“ řekl před časem ministr financí, se kterým souhlasí i třetí koaliční strana – lidovci. „Chceme, aby ministerstvo zdravotnictví daleko více a efektivněji hledalo úspory,“ uvedl místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marian Jurečka. Zvyšováním odvodů státu by se už zítra měla zabývat koaliční rada.

K závazku koalice ke zvyšování plateb na státní pojištěnce se odvolává také prezident ČLK Milan Kubek. „ČLK vyzývá vládu, aby svůj slib a závazek splnila, a tak zabránila poklesu dostupnosti, kvality a bezpečnosti zdravotní péče pro občany ČR,“ uvedl. Navýšení, které má v plánu ministr Němeček, by mělo přijít státní kasu na 4,3 miliardy korun s tím, že by peníze navíc měly směřovat zejména na platy lékařů a sester. „Jestli si chceme personál udržet a zachovat kvalitu zdravotnictví, tak lidi prostě musíme zaplatit,“ dodal ministr. Zdravotní pojišťovny budou letos hospodařit s 250 miliardami korun.

Ministr Němeček věří, že koaliční partnery o nutnosti zvýšení plateb přesvědčí, návrh ČLK nicméně považuje za nereálný. Stejně jako požadavek odborů na částku ve výši 1242 korun. „Samozřejmě z hlediska zdravotníků by to byla velmi dobrá zpráva, nicméně si myslím, že toto už je skutečně mimo možnosti českého státního rozpočtu. Věřím, že náš návrh, který teď pošleme do vnějšího připomínkového řízení, podporu v koalici i ve vládě najde,“ uvedl.

ČLK přichází s novým výpočtem

„Ministerstvem navrhované zvýšení vyměřovacího základu z 6259 na 6695 korun, a tomu odpovídající zvýšení měsíční platby pojistného z 845 na 904 korun, považuje komora za zcela nedostatečné,“ uvedl Kubek, podle něhož přišel resort o miliardy korun kvůli několikaleté stagnaci platby státu, růstu DPH a devalvaci koruny. Ohrožena je podle Kubka dokonce i kvalita a dostupnost péče.

Lékařská komora navrhuje, aby se povinnost státu odvádět pojistné na státní pojištěnce zvýšila na 13,5 procenta z poloviny všeobecného vyměřovacího základu, který je letos 25 903 korun. Pro rok 2016 při predikci nárůstu všeobecného vyměřovacího základu o 2,16 procenta by šlo o polovinu z částky 26 781 korun a pojistné by činilo 1808 Kč, upřesnil výpočet Kubek.

ČLK ale nechce podle svého šéfa způsobit skokovým nárůstem zásadní zátěž pro státní rozpočet, proto navrhuje zákonem stanovit účinnost změny až k 1. lednu 2018. V přechodném období let 2016 a 2017 by pak výši platby nadále stanovila vláda svým nařízením. Pro rok 2016 tak navrhuje ČLK, aby vyměřovací základ odpovídal minimální mzdě, tedy částce 9200 korun, a platba za státní pojištěnce by činila 1242 měsíčně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Podle českých politiků jsou cla očekávaným kompromisem

Obchodní dohoda mezi Evropskou unií a Spojenými státy znamená pro obchod zásadní stabilitu a předvídatelnost, uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Místopředseda sněmovny Karel Havlíček (ANO) konstatoval, že by díky dohodě české firmy nemusely zásadním způsobem strádat. Dohodu, kterou v neděli uzavřela šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová a americký prezident Donald Trump, uvítal také německý kancléř Friedrich Merz.
před 17 hhodinami

Obrana potřebuje sedm miliard ke splnění závazku vůči NATO. Vyhlíží proto tanky

Plánované výdaje na obranu zatím letos dosahují 1,92 procenta očekávaného HDP, spočítala ČT. Vrcholní představitelé vlády včetně ministryně obrany Jany Černochové (ODS) přitom považují dodržení závazku vůči NATO vydávat na obranu dvě procenta HDP za klíčovou prioritu. Zatím ale chybí konkrétní plán, kdy a jak kabinet případně chybějících sedm miliard do obranného rozpočtu dodá. Černochová připustila, že by požadované peníze mohla dostat po uzavření zakázky na nové tanky.
včera v 07:00

O peníze na dostupné bydlení je obří zájem, vláda stopla příjem žádostí

Vláda kvůli mimořádnému zájmu pozastavila přijímaní nových žádostí o peníze na výstavbu či rekonstrukci nájemního bydlení. Kabinet totiž pro letošní rok vyčlenil sedm miliard korun, už teď se ale sešly požadavky obcí a firem za dvacet miliard. Podle opozice by mělo jít do programu peněz víc. Kabinet se hájí tím, že finance stačí vyčlenit v rozpočtu až pro příští roky, protože reálně se vyplácejí při zahájení prací. I proto ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na letošek finance doplnit neplánuje.
včera v 06:00

Orbán pohrozil blokováním rozpočtu EU. Od Bruselu chce zmrazené peníze

Maďarská vláda nepodpoří nový sedmiletý rozpočet Evropské unie, dokud Brusel zemi neuvolní všechny zmrazené peníze z unijních fondů. V sobotu to prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán v každoročním projevu v rumunském Sedmihradsku, kde žije maďarská menšina.
26. 7. 2025Aktualizováno26. 7. 2025

Škoda Auto zvýšila zisky, Volkswagen si pohoršil

Automobilka Škoda Auto v prvním pololetí zvýšila provozní zisk zhruba o dvanáct procent na téměř 1,29 miliardy eur (31,5 miliardy korun). Zvýšil se i celkový prodej aut. Mateřský koncern Volkswagen však zaznamenal meziroční pokles provozních zisků o třetinu, i když mírně zvýšil prodej aut na 4,36 milionu kusů z 4,34 milionu před rokem. Zároveň i kvůli dopadu amerických dovozních cel zhoršila automobilka celoroční výhled.
25. 7. 2025Aktualizováno25. 7. 2025

Dřevostavby bude možné stavět vyšší

Až osm podlaží místo čtyř budou moct mít dřevostavby od 1. srpna. Začne platit nová norma, která umožní stavět čistě dřevěné domy do osmnácti metrů a do dvaceti dvou a půl metru s nehořlavou, třeba železobetonovou spodní částí. Teď směly dřevostavby být maximálně dvanáctimetrové. Úprava normy by měla zrychlit výstavbu u bytových nebo kancelářských staveb.
25. 7. 2025

Evropská protiopatření by Američany určitě bolela, míní Horská

„Je to zhruba jedna pětina celkového exportu zboží do Ameriky. (...) Není to malá částka a je to něco, co by určitě američtí spotřebitelé pocítili a bolelo by je to,“ řekla v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem poradkyně premiéra Petra Fialy (ODS) a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská v souvislosti s předschváleným protiopatřením na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Opatření vejdou v platnost v případě, že se USA a EU nedohodnou, jednání s americkou administrativou ale dosud neskončila.
24. 7. 2025

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
24. 7. 2025
Načítání...