Stát by měl dávat na pojištěnce o tisícovku víc, říkají lékaři

Praha – Dnes platí stát na děti, důchodce nebo nezaměstnané 845 korun měsíčně. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) chce platbu na příští rok zvýšit na 904 korun a v následujících letech ji pravidelně valorizovat. Podle České lékařské komory (ČLK) je ale i tato částka příliš nízká a nabízí proto nový způsob výpočtu, v jehož důsledku by platba poskočila až na 1808 korun. Státních pojištěnců je v současnosti na šest milionů.

Během posledních dvou a půl roku se vlády rozhodly zvýšit měsíční platby za státní pojištěnce o víc než sedmnáct procent. A v tomto navyšování by měl stát podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) pokračovat. „Pokud by se nezvyšovala platba za státní pojištěnce, tak by se náklady začaly přenášet dříve nebo později na občany – lidé by platili více za léky a ještě více lékařů by odcházelo do zahraničí,“ prohlásil na konci března premiér.

Možné navyšování odvodů ale zřejmě narazí na odpor ministra financí Andreje Babiše (ANO). A to přesto, že se k němu vládní strany zavázaly v koaliční smlouvě. Je známý Babišův názor, že peněz je ve zdravotnictví dostatek, pouze se s nimi plýtvá. „Nemůžeme znovu navyšovat platby. Pokud by někdo už konečně začal řídit nemocnice a bylo by to transparentnější, tak je tam velký potenciál úspor,“ řekl před časem ministr financí, se kterým souhlasí i třetí koaliční strana – lidovci. „Chceme, aby ministerstvo zdravotnictví daleko více a efektivněji hledalo úspory,“ uvedl místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marian Jurečka. Zvyšováním odvodů státu by se už zítra měla zabývat koaliční rada.

K závazku koalice ke zvyšování plateb na státní pojištěnce se odvolává také prezident ČLK Milan Kubek. „ČLK vyzývá vládu, aby svůj slib a závazek splnila, a tak zabránila poklesu dostupnosti, kvality a bezpečnosti zdravotní péče pro občany ČR,“ uvedl. Navýšení, které má v plánu ministr Němeček, by mělo přijít státní kasu na 4,3 miliardy korun s tím, že by peníze navíc měly směřovat zejména na platy lékařů a sester. „Jestli si chceme personál udržet a zachovat kvalitu zdravotnictví, tak lidi prostě musíme zaplatit,“ dodal ministr. Zdravotní pojišťovny budou letos hospodařit s 250 miliardami korun.

Ministr Němeček věří, že koaliční partnery o nutnosti zvýšení plateb přesvědčí, návrh ČLK nicméně považuje za nereálný. Stejně jako požadavek odborů na částku ve výši 1242 korun. „Samozřejmě z hlediska zdravotníků by to byla velmi dobrá zpráva, nicméně si myslím, že toto už je skutečně mimo možnosti českého státního rozpočtu. Věřím, že náš návrh, který teď pošleme do vnějšího připomínkového řízení, podporu v koalici i ve vládě najde,“ uvedl.

ČLK přichází s novým výpočtem

„Ministerstvem navrhované zvýšení vyměřovacího základu z 6259 na 6695 korun, a tomu odpovídající zvýšení měsíční platby pojistného z 845 na 904 korun, považuje komora za zcela nedostatečné,“ uvedl Kubek, podle něhož přišel resort o miliardy korun kvůli několikaleté stagnaci platby státu, růstu DPH a devalvaci koruny. Ohrožena je podle Kubka dokonce i kvalita a dostupnost péče.

Lékařská komora navrhuje, aby se povinnost státu odvádět pojistné na státní pojištěnce zvýšila na 13,5 procenta z poloviny všeobecného vyměřovacího základu, který je letos 25 903 korun. Pro rok 2016 při predikci nárůstu všeobecného vyměřovacího základu o 2,16 procenta by šlo o polovinu z částky 26 781 korun a pojistné by činilo 1808 Kč, upřesnil výpočet Kubek.

ČLK ale nechce podle svého šéfa způsobit skokovým nárůstem zásadní zátěž pro státní rozpočet, proto navrhuje zákonem stanovit účinnost změny až k 1. lednu 2018. V přechodném období let 2016 a 2017 by pak výši platby nadále stanovila vláda svým nařízením. Pro rok 2016 tak navrhuje ČLK, aby vyměřovací základ odpovídal minimální mzdě, tedy částce 9200 korun, a platba za státní pojištěnce by činila 1242 měsíčně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Česko po výpadku. Hasiči měli přes tři sta výjezdů

Velkou část Česka v pátek na několik hodin postihl masivní výpadek elektrického proudu, který způsobila technická závada na kabelu. Bez elektřiny se po poledni ocitl podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) asi milion odběratelů. Společnost ČEPS pak pozdě večer dokončila opravu vedení vysokého napětí V411. Stav nouze skončil k půlnoci z pátku na sobotu. Vyšetřování by podle Vlčka mělo být hotové v řádu týdnů.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Výpadek proudu způsobil rozsáhlé škody průmyslovým podnikům i restauracím

Podle Hospodářské komory evidují firmy po pátečním výpadku elektrického proudu ztráty v řádu minimálně stovek milionů korun. Nejvíc k tomu přispěly velké průmyslové provozy. Situace se ale dotkla i obchodů a restaurací.
před 6 hhodinami

OPEC+ od srpna urychlí zvyšování těžby ropy

Osm zemí ze skupiny OPEC+, kterou tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem, se dohodlo na urychlení plánu na zvyšování těžby ropy. Od srpna skupina zvýší těžbu o 548 tisíc barelů denně, uvedl ropný kartel, zatímco v květnu, červnu a červenci navyšoval těžbu pokaždé o 411 tisíc barelů denně. Skupina se sešla poprvé od doby, kdy ceny ropy vystřelily vzhůru – než opět ustoupily – po úderech Izraele a USA na Írán, poznamenala agentura Reuters.
před 13 hhodinami

Dálničních známek se letos prodalo víc, už pět milionů

Téměř pět milionů dálničních známek ke konci června koupili řidiči. To je o skoro 400 tisíc víc než vloni ve stejném období. Největší nárůst zájmu je o jednodenní známky, které jsou v prodeji teprve od loňského března. Vyplývá to z dat Centra dopravních informačních systémů ministerstva dopravy (CENDIS). Nejvíc dálničních známek si řidiči kupují s přicházejícím létem, vrchol prodeje se proto i letos očekává v červenci a srpnu.
před 19 hhodinami

Nová dohoda EU a Kyjeva zvyšuje kvóty na ukrajinský cukr i pšenici

Obchodní dohoda mezi EU a Ukrajinou zavádí nové kvóty pro vývoz citlivých ukrajinských produktů. Například pro cukr jde podle nejmenovaného vysokého unijního představitele o kvótu sto tisíc tun ročně z dřívějších dvaceti tisíc tun, u pšenice pak jde o zvýšení na 1,3 milionu tun z původní kvóty jeden milion tun. Na dovoz levných zemědělských produktů z Ukrajiny si stěžují zemědělci v některých zemích EU, poukazují hlavně na nerovné podmínky.
4. 7. 2025

Inflace v červnu podle odhadu zrychlila na 2,9 procenta

Spotřebitelské ceny v Česku se v červnu meziročně zvýšily o 2,9 procenta. Inflace tak dále zrychlila z květnových 2,4 procenta. Proti předchozímu měsíci ceny v červnu vzrostly o 0,3 procenta, vyplývá z předběžného odhadu, který v pátek na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Konečnou hodnotu statistici zveřejní ve čtvrtek 10. července, v předchozích měsících pokaždé potvrdili svůj odhad.
4. 7. 2025

Zástupci sedmi politických uskupení debatovali o bezpečnosti a ekonomice

Česko musí investovat peníze do obrany efektivně, shodli se krajský volební lídr Pirátů Ivan Bartoš a pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09). Volební lídr Motoristů Vladimír Pikora míní, že je důležité utrácet peníze při zvyšování výdajů v tuzemsku. Krajská volební lídryně SPD Markéta Šichtařová (Svobodní) nevidí ve zbrojení smysl. Krajský volební lídr Stačilo! Roman Roun (KSČM) by byl pro referendum o setrvání v NATO, senátor Ondřej Lochman (STAN) naopak vidí Alianci jako oporu Česka. Místopředseda sněmovny Aleš Juchelka (ANO) spatřuje důležitost v komunikaci se spojenci, řekl v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou.
3. 7. 2025Aktualizováno4. 7. 2025

O červencových svátcích zůstanou obchody otevřené

Potravinové řetězce i obchodní centra mohou být během červencových svátků otevřené. Letos připadá Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na sobotu 5. července, Den upálení mistra Jana Husa pak vychází na neděli 6. července. Česká obchodní inspekce nicméně doporučuje lidem, aby se o prodejní době raději informovali dopředu.
4. 7. 2025
Načítání...