Čeští odboráři ale se závěry statistiky nesouhlasí. Podle Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ) hovoří naopak o růstu o 4,6 procenta. „Eurofound by měl rozhodně vysvětlit, jakým způsobem došel ke svým závěrům, z našeho pohledu pochybením, která zásadním způsobem poškozují a degradují práci sociálních partnerů uzavírajících kolektivní smlouvy na úrovni podniků a odvětví,“ zlobila se místopředsedkyně ČMKOS Marcela Kubínková.
Podle agentury se z největšího růstu mezd mohli těšit Lotyši, kde průměrný plat, jehož výše je závislá na kolektivní smlouvě, reálně vzrostl o více než 18 procent. Na druhém místě skončili Litevci s více než šestnáctiprocentním růstem a třetí místo drží Rumuni se zhruba dvanáctiprocentním růstem.
Z platů zaměstnanců loni značně „ukrajovala“ inflace. Zatímco ještě v roce 2006 mzda reálně rostla ve všech zemích EU s výjimkou Maďarska, Slovinska a Británie, loni již klesala v celkem 12 členských státech a v dalších růst až na pár výjimek zpomalil.