Povede Nabucco do Evropy?

Budapešť - Novou plynovou cestu do Evropy budou v Budapešti hledat vrcholní politici zemí, které poškodil lednový rusko-ukrajinský spor. Plynovod Nabucco má přivést plyn ze střední Asie a Kaspického moře přes Turecko a Bulharsko - tedy mimo dosah Moskvy a Kyjeva. Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány navíc poškozené země vyzval, aby škodu vymáhaly společně.

Moskva navíc plánuje výstavbu konkurenčního plynovodu South Streama a země kolem Kaspického moře zatím Evropě nic neslíbily. Dalším problémem projektu Nabucco je otázka dopravy plynu.

Projekt Nabucco získal větší podporu potom, co část Evropy začátkem roku kvůli sporu Ukrajiny a Ruska zůstala bez plynu. Podle premiéra Topolánka ho slovy podporují všechny státy EU. Když ale dojde na probírání konkrétních kroků, je většina evropských představitelů spíš skeptická.

V cestě plynovodu stojí Turecko, které chce jednání spojit s jednáním o svém vstupu do EU, což odmítá Brusel. Česko chce v každém případě usilovat o větší nezávislost na strategických surovinách z Ruska a Ukrajiny. Vláda proto připravuje novou energetickou koncepci.

0Martin Říman

„Nechceme-li být hříčkou v rukou někoho jiného, musíme posilovat naši samostatnost, a to jedině na bázi jádra.“


O výstavbě plynovodu, jehož délka by se měla pohybovat kolem 3300 kilometrů, se začalo uvažovat v roce 2002. Podle současných předpokladů by práce fakticky mohly začít příští rok. Surovina by se ale i tak v Evropě pravděpodobně neobjevila dřív než v roce 2015.