Úroky v eurozóně zůstávají na dosavadním rekordu

Frankfurt/Londýn - Evropská centrální banka dnes se základní úrokovou sazbou nepohnula. Jednoprocentní úroveň, na které se úrokové sazby v eurozóně drží od května, nicméně stále představuje rekordní minimum. Zdrženlivý postoj ECB na dnešním zasedání se všeobecně očekával. Banka zároveň zveřejnila aktualizovanou prognózu letošního propadu Evropské ekonomiky, nyní v eurozóně počítá s mnohem hlubší recesí. Představila také podrobnosti svého plánu na pumpování peněz do skomírajícího hospodářství.

K dalšímu snížení sazeb nakonec bankéře ve Frankfurtu nepřiměla ani včerejší aktualizovaná čísla Eurostatu o výsledcích evropské ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí. Ta byla překvapivě ještě černější než původní odhady. HDP eurozóny meziročně propadl o 4,8 procenta a hospodářství celé sedmadvacítky ve stejném období oslabilo o 4,5 procenta.

Eurozóna má letos oslabit o víc než pět procent

Nová prognóza ECB předpokládá, že ekonomika eurozóny se v letošním roce propadne až o 5,1 procenta. V příštím roce by pak podle odhadu mohla klesnout až o procento. „Po mimořádně slabém prvním čtvrtletí se očekává, že aktivita ve zbytku tohoto roku klesne mnohem mírnějším tempem,“ uvedla
banka. 

Většina analytiků předpokládá, že ECB cyklus snižování úrokových sazeb už skončila a nyní bude hledat jiný způsob podpory ekonomiky. Pod jedno procento nechtějí se sazbami jít ani někteří činitelé ECB, nicméně prezident banky Jean-Claude Trichet nedávno řekl, že jedno procento nemusí být nutně minimum.

Dnes také Trichet představil podrobnosti plánu na nákup dluhopisů v hodnotě 60 miliard eur (1,6 bilionu korun). Nákupy se podle Tricheta budou týkat celé eurozóny a měly by být dokončeny do června příštího roku. Plán má eurozóně pomoci snížit náklady na úvěry a vymanit se z recese. „Víme, že to budou dluhopisy kryté, tzn. hypoteční zástavní listy, víme, že to budou dluhopisy s ratingem A a víme, že se to bude týkat střednědobých dluhopisů, tzn. 3-10 let splatnosti,“ dodává Vojtěch Benda, hlavní ekonom ING.

Úroky se nehnuly ani v Británii

O výši úrokových sazeb se dnes rozhodovalo také v Londýně. I britská Bank of England je nakonec ponechala beze změny na úrovni 0,5 procenta. Cena úvěrů britské centrální banky se tak nahnula už třetí měsíc v řadě. Banka zároveň zatím nedala najevo, že by měla v úmyslu úroky v blízké době měnit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
před 3 hhodinami

Ekonomy znepokojuje situace na realitním trhu

Červnová inflace zrychlila v meziročním srovnání téměř ke třem procentům z květnových 2,4 procenta. To je nejvyšší hodnota od loňského prosince. Ekonomka a bývalá zástupkyně České republiky ve Světové bance Jana Matesová se obává situace na realitním trhu, ekonom Jan Švejnar zase v případě zvyšování cen volá po navýšení dovozu. Řekli to v 90' ČT24 moderované Jakubem Musilem.
před 7 hhodinami

Bitcoin pokračuje v růstu na další rekordy, překonal hranici 118 tisíc dolarů

Cena bitcoinu v pátek pokračuje v prudkém růstu. Kolem 8:30 SELČ se vyšplhala na další rekord, za posledních 24 hodin posílila zhruba o sedm procent a dostala se nad 118 tisíc dolarů (2,49 milionu korun), vyplývá z údajů kryptoměnové burzy CoinDesk. Výrazně zpevňují i další kryptoměny.
05:54Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Kanada bude čelit clu ve výši 35 procent, EU brzy dostane dopis, oznámil Trump

Kanada bude od 1. srpna čelit clu ve výši 35 procent na dovoz zboží do Spojených států, sdělil v noci na pátek americký prezident Donald Trump. Podle tiskových agentur se tak vyjádřil v dopise kanadskému premiérovi Marku Carneymu, který chce do uvedeného data s Washingtonem ještě jednat. Zbývajícím obchodním partnerům, kteří dosud podobný dopis neobdrželi nebo nedosáhli rámcových dohod, budou USA účtovat plošnou celní sazbu ve výši patnáct nebo dvacet procent, řekl šéf Bílého domu stanici NBC News. Evropská unie podle něj dopis dostane brzy.
05:47Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Snahu vlády o změnu systému emisních povolenek podporují odbory i zaměstnavatelé

Zaměstnavatelé a odbory podporují snahu vlády o změnu systému obchodování s emisními povolenkami ETS 2. Žádají ucelenou analýzu dopadů jejich zavedení. Prosazují také to, aby se evropské dotace po roce 2027 zacílily do několika málo oblastí a využily na strategické projekty, řekli po čtvrtečním jednání tripartity šéf Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a předák ČMKOS Josef Středula. Dohodnout se nepodařilo na růstu platů ve veřejném sektoru.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

USA zavádí další cla, dotknou se zboží z Brazílie nebo Iráku

Prezident USA Donald Trump oznámil nová dovozní cla pro osm dalších zemí. Je mezi nimi třeba Brazílie, za importy z jihoamerické země se bude platit 50procentní clo. Ve výši 30 procent pak budou cla na zboží z Alžírska, Iráku, Libye a Srí Lanky. Na zboží z Moldavska a Bruneje vyměřil Trump 25procentní clo a na zboží z Filipín bude celní přirážka 20 procent. Opatření vstoupí v platnost k 1. srpnu, EU mezi novými tarify nefiguruje. Ke stejnému datu zavádí Bílý dům také 50procentní cla na dovoz mědi.
9. 7. 2025Aktualizovánopřed 23 hhodinami

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Příčinou pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v části Česka byl souběh několika problémů, důvod souběhu je ale stále nejasný, sdělil předseda představenstva ČEPSu Martin Durčák. Zároveň vyloučil přetížení sítě přetoky nebo poškození třetí osobou, soustava podle něj před výpadkem fungovala spolehlivě. ČEPS ve čtvrtek také spustil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení za využití termovize. Výsledky bude mít v řádu týdnů.
včeraAktualizovánovčera v 20:50

Kraje nedostanou od státu chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic

Stát letos krajům neposkytne chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic druhé a třetí třídy a mostů. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) to potvrdil na jednání hejtmanům, kteří varují před odkladem desítek staveb po celé republice. Kraje tak budou muset sahat do jiných investic nebo projekty přesunout na příští rok, uvedla mluvčí Asociace krajů ČR a Zlínského kraje Soňa Ličková. Ministerstvo dopravy k tomu sdělilo, že stát přispívá každoročně krajům a Praze na dopravní projekty více než deseti miliardami korun.
včeraAktualizovánovčera v 20:48
Načítání...