Dovolená Evropanů v krizi: lidé raději zůstávají v domovinách

Paříž - Letní dovolené Evropanů a plány na ně se stále nesou ve znamení krize. Podle průzkumu organizací Ipsos/Europ Assistance se připravují na méně odjezdů než v roce 2008, turisté navíc zůstanou častěji ve své zemi nebo na kontinentu. Téměř 64 procent dotázaných Evropanů odpovědělo, že letos chtějí na dovolenou vyrazit. V roce 2008 to ale bylo 67 procent. Průzkum se konal v Německu, Francii, Británii, Itálii, Španělsku, Belgii a Rakousku.

Na letní dovolenou chce letos vyrazit 68 procent Francouzů proti 66 procentům z minulého roku, ale v roce 2008 jich bylo 74 procent. Španělé zůstávají pozadu na 59 procentech proti 65 procentům před dvěma roky. Jen v Německu ukazatel vzrostl, a to na 59 procent proti loňským 56 procentům a 57 procentům za předloni.

Evropané nyní moc nepřemýšlí kdy, ale kolikrát na dovolenou

Ekonomické problémy se promítají hlavně v plánech odjet na více dovolených. Mezi Francouzi a Brity jich chce vyjet pryč vícekrát 19 a 34 procent, zatímco před dvěma roky to bylo 32 a 42 procent dotázaných.

Nejčastějším cílem opět zůstanou destinace v Evropě. Z těch, co chtějí někam vyjet na dovolenou, jich chce na kontinentu zůstat 80 procent, tedy o dva procentní body více než vloni. Ve vlastní zemi jich chce zůstat 48 procent, také o dva procentní body meziročně více. Ve Francii dokonce chce zůstat 60 procent „dovolenkujících“ Francouzů.

Martin Vial, generální ředitel Europ Assistance

„I když je letos rozpočet důležitější, Francouzi chtějí dovolenou komfortnější. Proto zůstanou ve Francii a výdaje na přepravu sníží o 17 procent.“

I když průměrný rozpočet na letošní dovolenou proti minulému roku vzrostl o 17 eur na 2083 eur, stále zůstává pod 2206 eury z roku 2008. V Británii je sice rozpočet na 2700 librách, ale v roce 2006 to byly 4000 liber, připomíná generální ředitel Europ Assistance Martin Vial. Propad způsobila ekonomická krize, která Británii značně zasáhla, ale i propad libry.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Kraje nedostanou od státu chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic

Stát letos krajům neposkytne chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic druhé a třetí třídy a mostů. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) to potvrdil na jednání hejtmanům, kteří varují před odkladem desítek staveb po celé republice. Kraje tak budou muset sahat do jiných investic, nebo projekty přesunout na příští rok, uvedla mluvčí Asociace krajů ČR a Zlínského kraje Soňa Ličková.
před 1 hhodinou

Rozpočet ministerstva kultury je rekordní, říká Baxa

„Objem peněž, který má moje ministerstvo k dispozici, je historický,“ podotkl v Interview ČT24 moderovaném Terezou Willoughby ministr kultury a místopředseda ODS Martin Baxa. Zároveň zdůraznil, že činnost dotačních komisí rozhodujících o podpoře akcí živé kultury je objektivní.
před 3 hhodinami

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Příčinou pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v části Česka byl souběh několika problémů, důvod souběhu je ale stále nejasný, sdělil předseda představenstva ČEPSu Martin Durčák. Zároveň vyloučil přetížení sítě přetoky nebo poškození třetí osobou, soustava podle něj před výpadkem fungovala spolehlivě. ČEPS ve čtvrtek také spustil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení za využití termovize. Výsledky bude mít v řádu týdnů.
11:00Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Obrana pohrozila odstoupením od miliardové smlouvy na děla Caesar

Existuje riziko, že děla Caesar nesplní klíčové technické požadavky české armády, uvedlo ministerstvo obrany. V krajním případě by mohl úřad od zakázky za 10,3 miliardy korun odstoupit. Resort uzavřel s francouzskou firmou Nexter Systems, nyní KNDS France, smlouvu na 52 houfnic v roce 2021, o rok později přibyl dodatek na dalších deset. Armáda jich tak má dostat 62. Na zálohách dosud Česko uhradilo 7,2 miliardy.
10:11Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Energie zlevňují, už ale ne tak výrazně

Ceny energií v Česku klesají. Dodavatelé své nabídky v posledních měsících zlevňují – i když ne tak výrazně jako v předešlém období. Někteří plánují další snížení cen na podzim. Analytici se proto shodují, že nadcházející topná sezona bude v průměru levnější než ta předchozí. Část z nich ale zároveň upozorňuje, že v dlouhodobějším horizontu mohou energie začít spíš zdražovat, a radí současné ceny si pojistit na delší dobu.
před 7 hhodinami

Kolovratník odmítá reformu důchodů „na sílu“. Podle Skopečka by jinak neprošla

Hnutí ANO neuspělo u Ústavního soudu (ÚS) s návrhem na zrušení vládní důchodové reformy. Verdikt opoziční hnutí podle místopředsedy sněmovního hospodářského výboru Martina Kolovratníka (ANO) respektuje, i když jej prý trochu očekávalo. Místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček opozici vytknul, že debatu využívala k obstrukcím a odmítla také jednání s koalicí. O rozhodnutí ÚS i možných změnách v jednacím řádu sněmovny politici debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Barborou Kroužkovou.
před 8 hhodinami

USA zavádí další cla, dotknou se zboží z Brazílie nebo Iráku

Prezident USA Donald Trump oznámil nová dovozní cla pro osm dalších zemí. Je mezi nimi třeba Brazílie, za importy z jihoamerické země se bude platit 50procentní clo. Ve výši 30 procent pak budou cla na zboží z Alžírska, Iráku, Libye a Srí Lanky. Na zboží z Moldavska a Bruneje vyměřil Trump 25procentní clo a na zboží z Filipín bude celní přirážka 20 procent. Opatření vstoupí v platnost k 1. srpnu, EU mezi novými tarify nefiguruje. Ke stejnému datu zavádí Bílý dům také 50procentní cla na dovoz mědi.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Vysoké školy dostanou miliardy na navýšení počtu studentů zdravotnických oborů

Vláda ve středu schválila vysokým školám 12,8 miliardy korun na navýšení počtu studentů zdravotnických nelékařských oborů na období dvanácti let. Do roku 2037 by tak mělo přibýt více než 22 tisíc absolventů těchto oborů, zejména zdravotních sester. Po jednání kabinetu to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánovčera v 16:22
Načítání...