Jablonec chce vlastní jadernou elektrárnu

Jablonec nad Nisou – V Česku by mohla přibýt další jaderná elektrárna. O její výstavbě uvažují radní v Jablonci nad Nisou, a už dokonce hledají vhodné místo, kde by mohla vyrůst. Důvodem jsou vysoké ceny tepla. Malý jaderný reaktor by problém vyřešil, levně by vytápěl celé město a ještě by dodával elektřinu. Občanské sdružení Spokojené bydlení, které vysoké ceny dlouhodobě kritizuje, ovšem tvrdí, že na tyto úvahy je pozdě, aktuálně to obyvatelům Jablonce nepomůže.

Reaktor o výkonu 50 megawattů by vyřešil jak drahé teplo, tak dodávky elektřiny pro padesátitisícový Jablonec. Sdružení Spokojené bydlení ovšem tvrdí, že na podobné úvahy je už pozdě. „Je potřeba řešit teplárenství teď hned, lépe řečeno měli jsme ho řešit před 20 lety v době, kdy poprvé přišli s námětem jaderné elektrárny do Jablonce,“ upozornil zástupce sdružení Jaromír Janega.

Že je stavba jaderné elektrárny běh na dlouhou trať potvrdil ČT24 i starosta Jablonce Petr Tulpa. „To není otázka výstavby elektrárny během pěti deseti let, to je otázka dvaceti, možná třiceti let,“ uvedl. Dodal ale, že lepší nějaký krok než nic. Výstavbu reaktoru poblíž Jablonce by podpořil i tamní dodavatel tepla. „Budeme samozřejmě dál sledovat vývoj. V tomto okamžiku samozřejmě se konkrétně k tomu nedá říct víc, než že podobné úvahy podporujeme,“ prohlásil ředitel Jablonecké teplárenské Tomáš Balcar.

Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné

Reaktor vyjde na půl miliardy

Jablonec je zatím prvním městem, které o vlastním jaderném reaktoru uvažuje. Investici za zhruba půl miliardy korun by tak jako pilotní projekt mohl finančně podpořit stát. I tak se Jablonec zřejmě nevyhne diskusím s ekology a posuzováním vlivu reaktoru na životní prostředí.

Teplo v Jablonci je předražené

Jablonečtí se potýkají s vysokými cenami tepla již delší dobu. Od července je přitom čeká další zdražování tentokrát o 3 procenta. Cena pro domácnosti se tak ze současných 670 korun vyhoupne na 690 za gigajoul. V Desné a Tanvaldu stojí gigajoul jen něco málo přes 530 korun, a to i přesto, že tato města jsou menší než Jablonec, a tím pádem se fixní náklady na výrobu tepla rozpočítávají na méně lidí. V Jablonci dokonce lidé zaplatí za teplo více než v Liberci, kde se již dlouho diskutuje o tom, že je tepelná energie předražená. Gigajoul tam vyjde zhruba na 610 korun.

„Já uznávám, že cena tepla není příliš nízká, to je pravda. Ale tvrzení, že město zaspalo, neinvestovalo, a proto je cena vysoká, není pravda,“ brání město jablonecká radní Soňa Paukrtová.

Malé jaderné reaktory už na několika místech ve světě fungují. Například na Čukotce zásobují obyvatele teplem a elektřinou už od sedmdesátých let. Podle Paukrtové by ten jablonecký nemusel být větší než šatní skříň.

Jaderný reaktor
Jaderný reaktor