Jablonec chce vlastní jadernou elektrárnu

Jablonec nad Nisou – V Česku by mohla přibýt další jaderná elektrárna. O její výstavbě uvažují radní v Jablonci nad Nisou, a už dokonce hledají vhodné místo, kde by mohla vyrůst. Důvodem jsou vysoké ceny tepla. Malý jaderný reaktor by problém vyřešil, levně by vytápěl celé město a ještě by dodával elektřinu. Občanské sdružení Spokojené bydlení, které vysoké ceny dlouhodobě kritizuje, ovšem tvrdí, že na tyto úvahy je pozdě, aktuálně to obyvatelům Jablonce nepomůže.

Reaktor o výkonu 50 megawattů by vyřešil jak drahé teplo, tak dodávky elektřiny pro padesátitisícový Jablonec. Sdružení Spokojené bydlení ovšem tvrdí, že na podobné úvahy je už pozdě. „Je potřeba řešit teplárenství teď hned, lépe řečeno měli jsme ho řešit před 20 lety v době, kdy poprvé přišli s námětem jaderné elektrárny do Jablonce,“ upozornil zástupce sdružení Jaromír Janega.

Že je stavba jaderné elektrárny běh na dlouhou trať potvrdil ČT24 i starosta Jablonce Petr Tulpa. „To není otázka výstavby elektrárny během pěti deseti let, to je otázka dvaceti, možná třiceti let,“ uvedl. Dodal ale, že lepší nějaký krok než nic. Výstavbu reaktoru poblíž Jablonce by podpořil i tamní dodavatel tepla. „Budeme samozřejmě dál sledovat vývoj. V tomto okamžiku samozřejmě se konkrétně k tomu nedá říct víc, než že podobné úvahy podporujeme,“ prohlásil ředitel Jablonecké teplárenské Tomáš Balcar.

2 minuty
Reportáž Lucie Pokorné
Zdroj: ČT24

Reaktor vyjde na půl miliardy

Jablonec je zatím prvním městem, které o vlastním jaderném reaktoru uvažuje. Investici za zhruba půl miliardy korun by tak jako pilotní projekt mohl finančně podpořit stát. I tak se Jablonec zřejmě nevyhne diskusím s ekology a posuzováním vlivu reaktoru na životní prostředí.

Teplo v Jablonci je předražené

Jablonečtí se potýkají s vysokými cenami tepla již delší dobu. Od července je přitom čeká další zdražování tentokrát o 3 procenta. Cena pro domácnosti se tak ze současných 670 korun vyhoupne na 690 za gigajoul. V Desné a Tanvaldu stojí gigajoul jen něco málo přes 530 korun, a to i přesto, že tato města jsou menší než Jablonec, a tím pádem se fixní náklady na výrobu tepla rozpočítávají na méně lidí. V Jablonci dokonce lidé zaplatí za teplo více než v Liberci, kde se již dlouho diskutuje o tom, že je tepelná energie předražená. Gigajoul tam vyjde zhruba na 610 korun.

„Já uznávám, že cena tepla není příliš nízká, to je pravda. Ale tvrzení, že město zaspalo, neinvestovalo, a proto je cena vysoká, není pravda,“ brání město jablonecká radní Soňa Paukrtová.

Malé jaderné reaktory už na několika místech ve světě fungují. Například na Čukotce zásobují obyvatele teplem a elektřinou už od sedmdesátých let. Podle Paukrtové by ten jablonecký nemusel být větší než šatní skříň.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
12:37Aktualizovánopřed 38 mminutami

České firmy nepůjde při dostavbě Dukovan obejít, řekl Vlček

Korejská společnost KHNP podepsala první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na výstavbě nových bloků v Dukovanech. Měly by mít na starosti až šedesát procent obří zakázky. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ujistil, že samotný kontrakt obsahuje záruky, aby tuzemské firmy nebylo možné obcházet.
před 10 hhodinami

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní pokuty

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní sankce za praktiky proti spotřebitelům. Historicky nejvyšší šestimilionovou pokutu dostala společnost ELGAS Energy, spotřebitelé na ni poslali tisíce stížností. Skoro 1,5 milionu korun udělil úřad Lidové energii. Regulátor rozdal pokuty za víc než devět milionů korun. Nejčastěji si lidé stěžují na špatné vyúčtování.
před 20 hhodinami

Vláda schválila připravovaný podpis dohody o Dukovanech s KHNP

Korejský ministr průmyslu, obchodu a energetiky An Tuk-kun věří, že Česko a Korea mohou překonat překážky, které vyvstaly při schvalování tendru na dostavbu dukovanské jaderné elektrárny. Po slavnostním podpisu smluv o budoucí spolupráci jednal s premiérem Petrem Fialou (ODS). Vláda zároveň schválila připravovaný podpis finální dohody s KHNP dopředu pro případ, až podpis kontraktu bude možný.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

ČNB snížila úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu

Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,5 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od začátku prosince 2021. Podle analytiků vývoj ekonomiky dával argumenty pro snížení sazby i pro její ponechání na 3,75 procenta. Guvernér ČNB Aleš Michl řekl, že prostor pro další snižování sazeb je omezený a tento krok je podmíněný tím, že v české ekonomice budou slábnout proinflační rizika.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Průmysl v březnu meziročně rostl lehce, stavebnictví výrazně

Stavební výroba v tuzemsku v březnu meziročně vzrostla o 12,1 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj k růstu zčásti přispělo teplejší počasí a nízká srovnávací základna. Meziročně v březnu reálně stoupla i průmyslová výroba – o 1,4 procenta, tedy podobně jako v únoru, kdy vzrostla o 1,5 procenta. V porovnání s loňským březnem vzrostly i zakázky v sektoru, uvedli statistici.
včera v 10:17

Evropská komise plánuje zákaz uzavírání nových smluv na ruský plyn

Evropská komise (EK) navrhne zákaz uzavírání nových smluv s dodavateli ruského plynu, stávající spotové smlouvy budou zastaveny do konce roku 2025. Oznámil to eurokomisař pro energetiku Dan Jörgensen, který ve Štrasburku představil plán, jak ukončit veškerý dovoz ruských fosilních paliv do Evropské unie (EU).
6. 5. 2025Aktualizováno6. 5. 2025

Soud rozhodl o pozdržení podpisu smlouvy o dostavbě Dukovan

Brněnský soud v úterý předběžným opatřením zablokoval středeční finální podpis smlouvy o stavbě jaderných bloků v Dukovanech. Učinil tak na návrh francouzské firmy EDF, která napadla rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Vláda rozhodnutí soudu bere na vědomí. Podle ministra průmyslu Lukáše Vlčka (STAN) však bude mít odklad ekonomické dopady. Ve hře je prý podání kasační stížnosti. Podle analytiků může škoda za zpoždění dosáhnout stovek milionů korun.
6. 5. 2025Aktualizováno6. 5. 2025
Načítání...