Jablonec chce vlastní jadernou elektrárnu

Jablonec nad Nisou – V Česku by mohla přibýt další jaderná elektrárna. O její výstavbě uvažují radní v Jablonci nad Nisou, a už dokonce hledají vhodné místo, kde by mohla vyrůst. Důvodem jsou vysoké ceny tepla. Malý jaderný reaktor by problém vyřešil, levně by vytápěl celé město a ještě by dodával elektřinu. Občanské sdružení Spokojené bydlení, které vysoké ceny dlouhodobě kritizuje, ovšem tvrdí, že na tyto úvahy je pozdě, aktuálně to obyvatelům Jablonce nepomůže.

Reaktor o výkonu 50 megawattů by vyřešil jak drahé teplo, tak dodávky elektřiny pro padesátitisícový Jablonec. Sdružení Spokojené bydlení ovšem tvrdí, že na podobné úvahy je už pozdě. „Je potřeba řešit teplárenství teď hned, lépe řečeno měli jsme ho řešit před 20 lety v době, kdy poprvé přišli s námětem jaderné elektrárny do Jablonce,“ upozornil zástupce sdružení Jaromír Janega.

Že je stavba jaderné elektrárny běh na dlouhou trať potvrdil ČT24 i starosta Jablonce Petr Tulpa. „To není otázka výstavby elektrárny během pěti deseti let, to je otázka dvaceti, možná třiceti let,“ uvedl. Dodal ale, že lepší nějaký krok než nic. Výstavbu reaktoru poblíž Jablonce by podpořil i tamní dodavatel tepla. „Budeme samozřejmě dál sledovat vývoj. V tomto okamžiku samozřejmě se konkrétně k tomu nedá říct víc, než že podobné úvahy podporujeme,“ prohlásil ředitel Jablonecké teplárenské Tomáš Balcar.

2 minuty
Reportáž Lucie Pokorné
Zdroj: ČT24

Reaktor vyjde na půl miliardy

Jablonec je zatím prvním městem, které o vlastním jaderném reaktoru uvažuje. Investici za zhruba půl miliardy korun by tak jako pilotní projekt mohl finančně podpořit stát. I tak se Jablonec zřejmě nevyhne diskusím s ekology a posuzováním vlivu reaktoru na životní prostředí.

Teplo v Jablonci je předražené

Jablonečtí se potýkají s vysokými cenami tepla již delší dobu. Od července je přitom čeká další zdražování tentokrát o 3 procenta. Cena pro domácnosti se tak ze současných 670 korun vyhoupne na 690 za gigajoul. V Desné a Tanvaldu stojí gigajoul jen něco málo přes 530 korun, a to i přesto, že tato města jsou menší než Jablonec, a tím pádem se fixní náklady na výrobu tepla rozpočítávají na méně lidí. V Jablonci dokonce lidé zaplatí za teplo více než v Liberci, kde se již dlouho diskutuje o tom, že je tepelná energie předražená. Gigajoul tam vyjde zhruba na 610 korun.

„Já uznávám, že cena tepla není příliš nízká, to je pravda. Ale tvrzení, že město zaspalo, neinvestovalo, a proto je cena vysoká, není pravda,“ brání město jablonecká radní Soňa Paukrtová.

Malé jaderné reaktory už na několika místech ve světě fungují. Například na Čukotce zásobují obyvatele teplem a elektřinou už od sedmdesátých let. Podle Paukrtové by ten jablonecký nemusel být větší než šatní skříň.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Pokud USA spustí zvýšená cla, EU musí zareagovat stejně, řekl Lipavský

V případě, že Spojené státy skutečně spustí od června zvýšená padesátiprocentní cla na dovoz z EU, musí Evropa kolektivně zareagovat stejným způsobem. Balíček odvetných cel má připravený, řekl v Otázkách Václava Moravce ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Do doby případného spuštění cel je podle něj nutné s USA jednat.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Cesta tankeru s plynem z USA do Nizozemska byla poprvé pod taktovkou ČEZu

Energetická společnost ČEZ poprvé zajistila cestu tankeru se zkapalněným plynem z USA do terminálu v nizozemském Eemshavenu. Odtud komodita zamíří do Česka. Při dřívějších plavbách si ji firma převzala až v terminálu. Výhodou je to, že ČEZ má nyní nad lodí kontrolu a může ji operativně nasměrovat i do jiného evropského přístavu, případně jinam po světě. Česko má v Eemshavenu prostřednictvím ČEZu pronajatý prostor do roku 2027, od téhož roku pak má část kapacity pokrýt prostřednictvím terminálu v německém Stade. Polostátní ČEZ další terminály mapuje.
24. 5. 2025

„Jednání nikam nevedou.“ Trump chce na EU od června clo padesát procent

Americký prezident Donald Trump doporučí, aby od 1. června platilo na dovoz z Evropské unie clo padesát procent. Napsal to na své sociální síti Truth Social. Podle něj se s EU jedná velmi obtížně, současná jednání nikam nevedou. Pokud budou produkty vyrobené či sestavené v USA, clo se na ně nebude vztahovat, dodal. Podle evropského komisaře Maroše Šefčoviče je EU připravena bránit své zájmy. Řekl, že obchod mezi EU a USA se musí řídit vzájemným respektem, nikoli hrozbami.
23. 5. 2025Aktualizováno23. 5. 2025

Europarlament schválil zvýšení cel na hnojiva a další produkty z Ruska a Běloruska

Europoslanci ve čtvrtek schválili zvýšení cel na hnojiva a některé zemědělské produkty importované z Ruska a Běloruska s cílem snížit závislost Evropské unie na těchto dovozech. Cla na některá dusíkatá hnojiva se během tří let zvýší z 6,5 procenta na částku odpovídající přibližně sto procentům, což je úroveň, která fakticky zastaví obchod, poznamenala agentura Reuters.
22. 5. 2025

Příjmy státu od ukrajinských uprchlíků stále rostou

V rámci pomoci Ukrajincům pokračuje růst příjmů a klesají výdaje, vyplývá z dat ministerstva práce a sociálních věcí. Uprchlíci z Ukrajiny, kteří v Česku pracují, zaplatili na odvodech 6,9 miliardy korun. Stát na jejich humanitární dávky, ubytování, zdravotní péči, vzdělávání a další podporu vydal 3,8 miliardy korun. Počet pracovníků se zvyšuje, příjemců dávek naopak ubývá, řekl šéf resortu práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
21. 5. 2025

KHNP podala kasační stížnost na soudní opatření k Dukovanům

Korejská společnost KHNP podala kasační stížnost na soudní opatření, které zablokovalo podpis finální dohody o stavbě jaderných bloků v Dukovanech. Chce se tím bránit vzniku škod, které mohou firmě vzniknout. Věc bude projednávána s ohledem na její povahu a význam prioritně, uvedla mluvčí Nejvyššího správního soudu (NSS) Sylva Dostálová. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který napadené rozhodnutí vydal, kasační stížnost podávat nebude.
21. 5. 2025Aktualizováno21. 5. 2025

EDU II podala kasační stížnost kvůli dostavbě Dukovan

Společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II) podala kasační stížnost proti soudnímu opatření, které zablokovalo podpis finální smlouvy o stavbě nových jaderných bloků. Soud podle ní nesprávně posoudil veřejný zájem na projektu. Případem se nyní bude zabývat Nejvyšší správní soud. Společnost KHNP, která loni v jaderném tendru uspěla, zatím podepsala se zástupci českých firem pouze smlouvy o budoucí spolupráci, kasační stížnost proti opatření chystá také.
19. 5. 2025Aktualizováno19. 5. 2025

Korejci podají kasační stížnost kvůli dostavbě Dukovan

Jihokorejská společnost KHNP v nejbližších dnech podá kasační stížnost proti rozhodnutí Krajského soudu v Brně, zjistila ČT. Soud vydal předběžné opatření, kterým zakázal podepsat smlouvu na dostavbu dvou jaderných bloků v Dukovanech. Současná situace může podle firmy způsobit značné škody českým národním zájmům i jí jako společnosti. Kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu již podala společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II), která má celý jaderný tendr na starosti.
19. 5. 2025Aktualizováno19. 5. 2025
Načítání...