Stres a manažer – nerozlučná dvojka?

Praha - Manažer se stará o své zaměstnance, pracuje na rozvoji firmy a často dělá i nepopulární kroky. Navíc musí svůj čas věnovat také rodině. Stačí, když jediné kolečko v tomto dobře seřízeném manažerském stroji zaskřípe, a psychické i fyzické následky na sebe nenechají dlouho čekat. Následuje otázka, jak se vyrovnat se stresem.

Manažery často spojuje úspěšná kariéra, postavení ve vrcholovém managementu a právě stres. „Kuřáci obyčejně ve stresu kouří daleko více. Lidé, kteří rádi pijí, pijí daleko více. Zlost se zvyšuje a dochází k sebevraždám a vraždám,“ říká ředitelka společnosti People Impact Rostya Gordon Smithová.

Podle mnohých manažerů vše vypadá na začátku úplně nevinně - radostí z povýšení nebo možností realizovat svůj sen. „Na začátku máte pocit důležitosti, více zodpovědnosti, chodíte na párty či rauty, časté je cestování. Byla to nádhera,“ popisuje své začátky Jan Kalina, ředitel společnosti Nestlé Cereal Partners ČR.

9 minut
Reportáž Zuzany Mašátové
Zdroj: ČT24

Situace se dokáže velmi rychle a snadno zkomplikovat

Pak však přijdou nečekané události. Zkomplikuje se situace v rodině nebo nastoupí ekonomická krize. Teprve poté se ukáže, jak je manažer odolný. „V momentě, kdy jsem nastupoval, tak jsme byli nuceni změnit kompletně byznys. Období bylo poměrně těžké a součástí změny byznys modelu bylo i zeštíhlení organizace o 20 proces,“ vzpomíná na počátky krize v Česku Jaromír Krytek, ředitel festivalu Le Quattro Stagioni.

Podle Yvony Charouzdové, ředitelky Talent Management Center, jsou špičkoví manažeři firem svým způsobem rutinéři. Také podle ní stres, který manažeři zažívají, nejčastěji souvisí s nejistotou ze selhání. „Znala jsem případ, kdy manažer musel propustit několik desítek lidí. Jeho děti pak byly ve škole šikanovány, manželku několikrát odmítli obsloužit a manažeři měli poškrábané auto a podobně,“ vysvětluje Gordon Smithová. Podle Charouzdové je to sice nepříjemné, ale je to součást práce manažera.

Většina lidí zažila den, v němž se nic nedařilo. Jídlo se připálilo, klíče od auta nebyly k nalezení, dítě mělo horečku, důležitý termín byl ten tam, na cestě do práce se vyskytla kolona a objevily se třeba starosti, jak zaplatit všechny účty. Podle Gordon Smithové může být takový stres jen nárazový a okamžitý, se kterým se lidé dokáží snadněji vyrovnat. Dlouhodobé záležitosti však dokáží potrápit mnohem více.

Stres se začne projevovat na zdravotním stavu

Prvním příznakem stresu jsou podle Charouzdové ztuhlá ramena a krk. Kvůli nedostatku spánku se dostavuje únava, či naopak přichází nespavost. Časté jsou i projevy úzkosti. Ženy sice nejsou tak odolné ke stresu jako muži a stres ukazují dříve a více, ale umí jej lépe ukočírovat. Dlouhodobé vystavení stresu pak může vést až k poruchám, které by se raději měly konzultovat s odborníky.

Jan Kalina, ředitel společnosti Nestlé Cereal Partners ČR

„Tou dobou jsem spal asi tři až čtyři hodiny denně a člověk začínal cítit, že mu docházejí baterky. Přirozenou činností člověka pak bylo, že když už nemůžete, nejlepší je přidat ještě víc… V roce 2005 jsem měl dvě autonehody v řádu tří měsíců po sobě, a to jsem vzal jako velké varování. Obě byly z nepozornosti, ta druhá byla jasným varováním - zvolni.“

V současné době je nutné stres odbourávat, zmírnit tempo a věnovat se například vzdělávání. Jen tak se totiž dá podle některých odborníků čelit případnému neúspěchu, hrozbám ze ztráty zaměstnání, demotivaci a častým změnám nálad.

  • Kouření autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1713/171221.jpg
  • Nová kancelář zdroj: flickr.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1102/110190.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Pokud USA spustí zvýšená cla, EU musí zareagovat stejně, řekl Lipavský

V případě, že Spojené státy skutečně spustí od června zvýšená padesátiprocentní cla na dovoz z EU, musí Evropa kolektivně zareagovat stejným způsobem. Balíček odvetných cel má připravený, řekl v Otázkách Václava Moravce ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Do doby případného spuštění cel je podle něj nutné s USA jednat.
12:47Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Cesta tankeru s plynem z USA do Nizozemska byla poprvé pod taktovkou ČEZu

Energetická společnost ČEZ poprvé zajistila cestu tankeru se zkapalněným plynem z USA do terminálu v nizozemském Eemshavenu. Odtud komodita zamíří do Česka. Při dřívějších plavbách si ji firma převzala až v terminálu. Výhodou je to, že ČEZ má nyní nad lodí kontrolu a může ji operativně nasměrovat i do jiného evropského přístavu, případně jinam po světě. Česko má v Eemshavenu prostřednictvím ČEZu pronajatý prostor do roku 2027, od téhož roku pak má část kapacity pokrýt prostřednictvím terminálu v německém Stade. Polostátní ČEZ další terminály mapuje.
včera v 08:30

„Jednání nikam nevedou.“ Trump chce na EU od června clo padesát procent

Americký prezident Donald Trump doporučí, aby od 1. června platilo na dovoz z Evropské unie clo padesát procent. Napsal to na své sociální síti Truth Social. Podle něj se s EU jedná velmi obtížně, současná jednání nikam nevedou. Pokud budou produkty vyrobené či sestavené v USA, clo se na ně nebude vztahovat, dodal. Podle evropského komisaře Maroše Šefčoviče je EU připravena bránit své zájmy. Řekl, že obchod mezi EU a USA se musí řídit vzájemným respektem, nikoli hrozbami.
23. 5. 2025Aktualizováno23. 5. 2025

Europarlament schválil zvýšení cel na hnojiva a další produkty z Ruska a Běloruska

Europoslanci ve čtvrtek schválili zvýšení cel na hnojiva a některé zemědělské produkty importované z Ruska a Běloruska s cílem snížit závislost Evropské unie na těchto dovozech. Cla na některá dusíkatá hnojiva se během tří let zvýší z 6,5 procenta na částku odpovídající přibližně sto procentům, což je úroveň, která fakticky zastaví obchod, poznamenala agentura Reuters.
22. 5. 2025

Příjmy státu od ukrajinských uprchlíků stále rostou

V rámci pomoci Ukrajincům pokračuje růst příjmů a klesají výdaje, vyplývá z dat ministerstva práce a sociálních věcí. Uprchlíci z Ukrajiny, kteří v Česku pracují, zaplatili na odvodech 6,9 miliardy korun. Stát na jejich humanitární dávky, ubytování, zdravotní péči, vzdělávání a další podporu vydal 3,8 miliardy korun. Počet pracovníků se zvyšuje, příjemců dávek naopak ubývá, řekl šéf resortu práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
21. 5. 2025

KHNP podala kasační stížnost na soudní opatření k Dukovanům

Korejská společnost KHNP podala kasační stížnost na soudní opatření, které zablokovalo podpis finální dohody o stavbě jaderných bloků v Dukovanech. Chce se tím bránit vzniku škod, které mohou firmě vzniknout. Věc bude projednávána s ohledem na její povahu a význam prioritně, uvedla mluvčí Nejvyššího správního soudu (NSS) Sylva Dostálová. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který napadené rozhodnutí vydal, kasační stížnost podávat nebude.
21. 5. 2025Aktualizováno21. 5. 2025

EDU II podala kasační stížnost kvůli dostavbě Dukovan

Společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II) podala kasační stížnost proti soudnímu opatření, které zablokovalo podpis finální smlouvy o stavbě nových jaderných bloků. Soud podle ní nesprávně posoudil veřejný zájem na projektu. Případem se nyní bude zabývat Nejvyšší správní soud. Společnost KHNP, která loni v jaderném tendru uspěla, zatím podepsala se zástupci českých firem pouze smlouvy o budoucí spolupráci, kasační stížnost proti opatření chystá také.
19. 5. 2025Aktualizováno19. 5. 2025

Korejci podají kasační stížnost kvůli dostavbě Dukovan

Jihokorejská společnost KHNP v nejbližších dnech podá kasační stížnost proti rozhodnutí Krajského soudu v Brně, zjistila ČT. Soud vydal předběžné opatření, kterým zakázal podepsat smlouvu na dostavbu dvou jaderných bloků v Dukovanech. Současná situace může podle firmy způsobit značné škody českým národním zájmům i jí jako společnosti. Kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu již podala společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II), která má celý jaderný tendr na starosti.
19. 5. 2025Aktualizováno19. 5. 2025
Načítání...