Stát tvrdě zdaní stavební spoření

Praha – Stavební spoření nebude tak výhodné jako doposud. Vládní koalice našla kličku, jak pěti milionům střádajících snížit státní podporu na polovinu, aniž by musela čelit žalobám u Ústavního soudu. ODS, TOP 09 a Věci veřejné vymyslely ďábelský plán. Okamžitě poté, co stát příští rok v dubnu pošle podporu za letošek na účty stavebních spořitelen, ji obratem zdaní bezprecedentně vysokou – 50procentní – daní.

Budoucí vládní koalice plánuje velké škrty. A pokud na ně dojde, pocítí je každý. Nejde přitom pouze o snížení státní podpory stavebního spoření. Koalice počítá i s tím, že za dva roky změní systém daní. A chce postupně snižovat deficity státních rozpočtů tak, aby od roku 2016 byl vyrovnaný.

Na stavebním spoření stát ušetří 6,6 miliardy korun ročně

Zdaněním státní podpory stavebního spoření stát ušetří přibližně 6,6 miliardy korun. „Neděláme to rádi, ale je to nutný krok. Právní analýzy nám říkají, že tento krok, jakkoliv je nepříjemný, je možný. Na výši subvencí ze státního rozpočtu není žádný nárok,“ prohlásil premiér Petr Nečas. Povinnost odvést novou daň budou mít stavební spořitelny, střádající to tak pocítí až na výpisu ze svého účtu.

Lidem zůstane na účtu pouze polovina dnešní státní podpory. U starých smluv, které lidé uzavřeli do konce roku 2003, tak státní podpora klesne ze 4 500 na 2 250 korun ročně a u nových smluv uzavřených od začátku roku 2004 se sníží z 3 000 na 1 500 korun. Za šest let spoření tak střadatelé, kteří si sáhnou na maximální státní podporu, přijdou u nových smluv zhruba o 9 tisíc korun.

Zavedení daně, která není součástí smluv o stavebním spoření, už podle koalice protiústavní nebude. „To je změna legislativy. Je to stejné, jako kdybyste po zvýšení daně z příjmu šli za zaměstnavatelem a argumentovali, že když jste s ním uzavřeli smlouvu, tak tam nebylo nic o tom, že bude platit vyšší daně. A on vám logicky řekne, že za to nemůže,“ vysvětlil budoucí ministr financí a místopředseda TOP 09 v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny Miroslav Kalousek.

Zavedení bezprecedentně vysoké daně není protiústavní ani podle právníků. „Samotná skutečnost, že nějaká státní podpora je zdaněná, protiústavní není. Existují k tomu i příklady. Když máte dotace, tak si je také musíte dát do příjmů a jsou vlastně zdaněné,“ řekl HN ústavní právník z Právnické fakulty UK Marek Antoš. „Může se jednat o rozpor s pozitivní očekáváním klientů na zmnožení jejich majetku. A navíc o rozpor s ochrannou jejich vlastnického práva,“ tvrdí naopak právník Josef Pivoňka.

Spořitelny: Česko přijde o důvěru finančních trhů

Stavební spořitelny se proti návrhu na zdanění státní podpory bouří. Argumentují tím, že to bude znamenat konec překlenovacích úvěrů, protože na ně bude spořitelnám chybět potřebná hotovost. Obávat by se navíc stát měl i reakce finančních trhů.

„Jednorázové snížení samozřejmě musí dopadnout nejen do ekonomiky stavebních spořitelen, ale tam hrozí velké nebezpečí neklidu na finančních trzích. Zavést padesátiprocentní daň na poskytovanou státní podporu – to je ve finančním sektoru něco absolutně bezprecedentního,“ varoval v rozhovoru pro ČT24 předseda Asociace českých stavebních spořitelen Vojtěch Lukáš. „Toto razantní snížení bude znamenat, že produkt ztratí na atraktivitě pro klienty, takzvané přátelské klienty, a to bude mít dopady do celého systému,“ dodává.

Opozice je také proti. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka označil jednorázové zdanění stavebního spoření, které chystá rodící se koalice, za „podvod na občany“. Není to nic jiného, než zpětné snížení příspěvků, řekl.

Lidé používají stavební spoření na kdeco

V nové koalici se koncept stavebního spoření nejméně zamlouvá Věcím veřejným. Po šesti letech spoření totiž státní podpora zůstane i lidem, kteří ušetřené peníze použijí i na jiné věci než na pořízení bydlení. „Věci veřejné navrhovaly omezení stavebního spoření opravdu jen na stavby. Lidé to dneska mají jako kasičku, jako šetření,“ upozornil předseda Věcí veřejných Radek John.

Na stavebním spoření se dá slušně vydělat

Stavební spoření má v Česku zhruba 5 milionů lidí. Na popularitě mu dodává jeho bezrizikovost spojená s poměrně vysokým výnosem. Díky výhodným úrokovým sazbám a vysoké státní podpoře lze u starých smluv sjednaných před koncem roku 2003 dosáhnout výnosu až kolem 13 procent. U novějších smluv z roku 2004 a pozdějších se výnos vyšplhá maximálně k 7 procentům.

Stavební spoření je pro střadatele výhodné nejen kvůli státní podpoře a příznivému úroku, ale také proto, že si každý může přiměřeně svému příjmu zvolit částku, jakou chce spořit. Je zde však jedna omezující podmínka. Pro přiznání státní podpory v maximální výši musí střadatel za rok naspořit ze svých prostředků minimálně 20 tisíc korun. Znamená to tedy posílat na účet spoření alespoň 1 667 korun měsíčně.

Aby klient dostal státní podporu, nesmí stavební spoření vypovědět minimálně šest let od uzavření smlouvy. Pokud by smlouvu vypověděl dříve, získal by pouze dohodnuté úroky, z naspořené částky by mu ale ukously třeba sankční poplatky za předčasné ukončení smlouvy. Pokud své peníze potřebuje dříve, může využít bez sankcí například překlenovacího úvěru. V takovém případě je ale třeba peníze využít pouze na pořízení bydlení.

Úrok ze stavebního spoření se pohybuje obvykle v rozmezí jednoho až dvou procent. Nejvyšší úrok aktuálně nabízí stavební spořitelna Wüstenrot, u které klienti dostanou při volbě normální či speciální varianty spoření úrok 2,2 procenta za rok. Vyšší úrok při spoření je však obvykle vykompenzován vyšší úrokovou sazbou z úvěru, který si klient může vzít po skončení stavebního spoření. U Wüstenrotu vystoupá při normální variantě na 4,9 procenta, což je nejvíce ze všech stavebních spořitelen na českém trhu. Naopak nejnižší, 3procentní úrok z úvěru je možné získat u Modré pyramidy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Kraje nedostanou od státu chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic

Stát letos krajům neposkytne chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic druhé a třetí třídy a mostů. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) to potvrdil na jednání hejtmanům, kteří varují před odkladem desítek staveb po celé republice. Kraje tak budou muset sahat do jiných investic, nebo projekty přesunout na příští rok, uvedla mluvčí Asociace krajů ČR a Zlínského kraje Soňa Ličková.
před 59 mminutami

Rozpočet ministerstva kultury je rekordní, říká Baxa

„Objem peněž, který má moje ministerstvo k dispozici, je historický,“ podotkl v Interview ČT24 moderovaném Terezou Willoughby ministr kultury a místopředseda ODS Martin Baxa. Zároveň zdůraznil, že činnost dotačních komisí rozhodujících o podpoře akcí živé kultury je objektivní.
před 2 hhodinami

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Příčinou pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v části Česka byl souběh několika problémů, důvod souběhu je ale stále nejasný, sdělil předseda představenstva ČEPSu Martin Durčák. Zároveň vyloučil přetížení sítě přetoky nebo poškození třetí osobou, soustava podle něj před výpadkem fungovala spolehlivě. ČEPS ve čtvrtek také spustil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení za využití termovize. Výsledky bude mít v řádu týdnů.
11:00Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Obrana pohrozila odstoupením od miliardové smlouvy na děla Caesar

Existuje riziko, že děla Caesar nesplní klíčové technické požadavky české armády, uvedlo ministerstvo obrany. V krajním případě by mohl úřad od zakázky za 10,3 miliardy korun odstoupit. Resort uzavřel s francouzskou firmou Nexter Systems, nyní KNDS France, smlouvu na 52 houfnic v roce 2021, o rok později přibyl dodatek na dalších deset. Armáda jich tak má dostat 62. Na zálohách dosud Česko uhradilo 7,2 miliardy.
10:11Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Energie zlevňují, už ale ne tak výrazně

Ceny energií v Česku klesají. Dodavatelé své nabídky v posledních měsících zlevňují – i když ne tak výrazně jako v předešlém období. Někteří plánují další snížení cen na podzim. Analytici se proto shodují, že nadcházející topná sezona bude v průměru levnější než ta předchozí. Část z nich ale zároveň upozorňuje, že v dlouhodobějším horizontu mohou energie začít spíš zdražovat, a radí současné ceny si pojistit na delší dobu.
před 7 hhodinami

Kolovratník odmítá reformu důchodů „na sílu“. Podle Skopečka by jinak neprošla

Hnutí ANO neuspělo u Ústavního soudu (ÚS) s návrhem na zrušení vládní důchodové reformy. Verdikt opoziční hnutí podle místopředsedy sněmovního hospodářského výboru Martina Kolovratníka (ANO) respektuje, i když jej prý trochu očekávalo. Místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček opozici vytknul, že debatu využívala k obstrukcím a odmítla také jednání s koalicí. O rozhodnutí ÚS i možných změnách v jednacím řádu sněmovny politici debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Barborou Kroužkovou.
před 8 hhodinami

USA zavádí další cla, dotknou se zboží z Brazílie nebo Iráku

Prezident USA Donald Trump oznámil nová dovozní cla pro osm dalších zemí. Je mezi nimi třeba Brazílie, za importy z jihoamerické země se bude platit 50procentní clo. Ve výši 30 procent pak budou cla na zboží z Alžírska, Iráku, Libye a Srí Lanky. Na zboží z Moldavska a Bruneje vyměřil Trump 25procentní clo a na zboží z Filipín bude celní přirážka 20 procent. Opatření vstoupí v platnost k 1. srpnu, EU mezi novými tarify nefiguruje. Ke stejnému datu zavádí Bílý dům také 50procentní cla na dovoz mědi.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Vysoké školy dostanou miliardy na navýšení počtu studentů zdravotnických oborů

Vláda ve středu schválila vysokým školám 12,8 miliardy korun na navýšení počtu studentů zdravotnických nelékařských oborů na období dvanácti let. Do roku 2037 by tak mělo přibýt více než 22 tisíc absolventů těchto oborů, zejména zdravotních sester. Po jednání kabinetu to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánovčera v 16:22
Načítání...