Přímému prodeji se v Česku daří

Praha - Čtyři lidé ze sta se v Česku živí takzvaným přímým prodejem - zboží nabízejí zákazníkům mimo obchody. Přitom prodeji v této podobě se nebývale daří a letos se pomocí něj prodá zboží za více než šest miliard korun. Před pěti lety šlo zhruba o pět miliard korun. Například v rámci přímého prodeje kosmetiky je ve střední Evropě prodán každý pátý kosmetický výrobek.

Prostřednictvím přímého prodeje lze například prodat make-up, vysavače nebo třeba čisticí prostředky – navíc až s donáškou až do domu. Prodeji se u nás věnuje 225 tisíc lidí. Byznys stojí hlavně na ženách, neboť jen každý pátý prodejce je muž. Výdělky ale mohou přesahovat i sto tisíc korun měsíčně. „Můj první začátek byl ten, že přišla přítelkyně a ukázala mi katalog. V současné době se tomu věnuji naprosto naplno, je to můj hlavní zdroj obživy,“ říká jedna z prodejkyň.

Podle Rostislava Kocmana, mluvčího Asociace osobního prodeje, se v Evropské unii věnují přímému prodeji více než čtyři miliony lidí: „Existuje snaha, aby tyto pozice byly brány jako rovnoprávné k zaměstnání, aby tito lidé měli podobné jistoty.“ Přímý prodej patří mezi nejstarší obchodní metody, během totalitního režimu, ale z Česka naprosto zmizel a teprve v posledních patnácti letech si na něj lidé znovu zvykají.

5 minut
Přímý prodej roste
Zdroj: ČT24

Ovšem sjednání obchodu přímo v obývacím pokoji může přinést i problémy. Důležité je sledovat hlavně to, jaké smlouvy prodejcům podepíšete. Jedním podpisem totiž můžete ztratit nárok na možnost odstoupení od smlouvy. „Většinou se jedná o určité lživé informace o tom, že byl obchod nebo návštěva toho daného dealera sjednána za účelem objednávky,“ varuje Jan Votočka, tiskový mluvčí Sdružení obrany spotřebitelů.

Přímému prodeji se daří i v krizi

Přestože se během krize mnohým firmám nedaří, přední společnosti zabývající se přímým prodejem zaznamenaly dokonce zvýšení zisků. Například americká společnost Herbalife, která obchoduje s výrobky na podporu výživy a zdravého životního stylu, zaznamenala ve 2. čtvrtletí růst tržeb o 20 procent a meziroční růst hodnoty akcií o 70 procent.

Úspěch společností podnikajících na bázi přímého prodeje tkví podle viceprezidentky Herbalife Edyty Kurek v důvěře, která je vytvářena mezi prodejci a jejich zákazníky. „Přímý prodej je založen na opakovaném prodeji. Chcete-li být úspěšní, musíte se vracet ke svému zákazníkovi. Když zákazník věří vám i vašemu produktu a je s ním spokojen, nakoupí u vás znovu,“ vysvětlila Kurek pro ČT24 s tím, že to se očividně jejich prodejcům daří. „Naše výrobky jsou vyzkoušené, skvěle fungují, lidé pijí naše šejky a máme více než dva miliony distributorů po celém světě,“ dodala Kurek.

Top 5 přímého prodeje

Největší světové společnosti, jejichž distribuce produktů je založena na principu přímého prodeje, mají roční zisky v řádu miliard dolarů. Do první pětky patří americké frimy Avon (kosmetika), Amway (domácí přípravky), Herbalife (zdravý životní styl a výživa), Mary Kay (kosmetika) a německá Vorwerk (vysavače). Po celém světě umožňují milionům lidí, aby prodejem výrobků, kteří tím získávají svoje vlastní nezávislé podnikání.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

EU a Indonésie po deseti letech jednání dosáhly shody na obchodní dohodě

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že po deseti letech vyjednávání dosáhla Evropská unie politické shody s Indonésií o obchodní dohodě. Obě strany tak podle šéfky Evropské komise vysílají silný signál o předvídatelném, dlouhotrvajícím partnerství založeném na důvěře a sdílených hodnotách. Indonéský prezident Prabowo Subianto hovořil „o strategickém průlomu.“
před 10 mminutami

EU odloží platnost opatření proti americkým clům

Evropská unie odloží do začátku srpna platnost protiopatření reagujících na americká cla, uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Původně měla začít platit od pondělí 14. července. Podle šéfky EK sedmadvacítka dává stále přednost vyjednávání, pokud jde o obchodní dohodu s USA.
14:01Aktualizovánopřed 55 mminutami

Snažíme se USA vysvětlit, jak cla poškodí průmysl obou stran, přiblížil Vlček

Po oznámení třicetiprocentních cel Spojenými státy pro dovoz z Evropské unie zůstává pro sedmadvacítku prioritou dohoda. Součástí strategie je podle českého ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) také věcně na číslech vysvětlovat, jak může zavedení tarifů poškodit průmysl Unie i USA. Řekl to České televizi na pracovní cestě po Asii.
před 1 hhodinou

Rozvoj fotovoltaiky po letech růstu zpomalil

Rozvoj fotovoltaiky po několika letech růstu zpomaluje. Potvrzují to nová čísla Solární asociace, podle které se letos v prvním pololetí připojilo k síti 13 tisíc elektráren s výkonem 357 megawattů. Oproti loňsku je o čtvrtinu menší. Podle asociace ovšem přijde nárůst na podzim s účinností nového zákona.
před 7 hhodinami

Program pro sedmnáctileté řidiče pod dohledem se osvědčil

Řidičský průkaz už získalo víc než pětatřicet tisíc sedmnáctiletých. Jedenáct tisíc z nich od začátku roku a zájem podle ministerstva dopravy narůstá. Program, který umožňuje nezletilým řídit pod dohledem mentora, se osvědčil i podle policie, nehodu letos zavinilo jen osm takto mladých šoférů. Žadatele neodrazují ani ceny – nejvíce zaplatí v Praze, průměrná cena kurzu zde činí 25 400 korun. Naopak nejnižší jsou v Plzeňském kraji.
před 18 hhodinami

USA uvalí na zboží z EU třicetiprocentní clo, oznámil Trump

Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy od 1. srpna uvalí na zboží z Evropské unie plošná cla ve výši třicet procent, uvedla agentura Reuters. Vyplývá to z dopisu, který šéf Bílého domu adresoval předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové a zveřejnil ho na své sociální síti Truth Social.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Nejde o ekonomické cíle, míní o amerických clech Rusnok. Je to chaos, říká Hnát

Z některých příkladů je vidět, že nejde o obchod ani o americký schodek, řekl v pořadu 90’ ČT24 bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok v souvislosti s některými oznámenými cly ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa. S tím souhlasil i prorektor VŠE v Praze Pavel Hnát, který zmínil, že současný chaos ukazuje na to, že ve věci žádné ekonomické propočty nejsou. Člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Petr Zahradník pak zmínil, že silnou kartou Evropy je zpracovatelský průmysl.
11. 7. 2025
Načítání...