Nečas dostal pochvalu od OECD, česká ekonomika také

Paříž – Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ocenila reformní úsilí české vlády. Přesto dostal český premiér Petr Nečas od generálního tajemníka organizace Ángela Gurríi některá doporučení. Vláda by podle nich měla nadále snižovat administrativní zátěž, zpružnit pracovní trh a zjednodušit daňový systém. Tedy v zásadě pokračovat ve svých chystaných reformních krocích.

Mluvilo se o důchodové a zdravotní reformě

Nečas s Gurríou hovořili především o důchodové a zdravotní reformě, které český premiér označil za „klíčové elementy“ reformního úsilí své koaliční vlády. Gurríovi se líbil především nápad na vznik Národní rozpočtové rady. Jde o nezávislý orgán, který bude posuzovat dopady legislativních návrhů na podobu státního rozpočtu. Sám Gurría v rozhovoru s českými novináři poznamenal, že má Česko ve srovnání s některými jinými z 34 členských zemí organizace relativně malé zadlužení i schodek rozpočtu.

Generální tajemník OECD Ángel Gurría:

„Máte nízký deficit a silný růst, bude se vám nová rovnováha hledat lépe. Vidíme, že Česká republika si vede dobře v řadě oblastí, kde mají jiné země světa a Evropy problémy.“

Tajemník také zdůraznil, že očekávaný růst české ekonomiky v příštích dvou letech dosáhne zhruba tří procent. „Je to nad evropským průměrem,“ podotkl. Další oblastí, kde si ČR vede dobře, je podle něj míra zadlužení.

Gurría Nečase pochválil a pozval na oslavu narozenin OECD

Tajemník vládě v období končící ekonomické krize doporučil pokračovat v ozdravování hospodářství tak, aby se nezvyšovala nezaměstnanost, aby byly veřejné finance udržitelné a přitom se zlepšovaly služby veřejnosti včetně zdravotnictví a školství. Samotného Nečase před novináři pochválil a pozval na květnovou oslavu 50 let existence OECD, kam přijede například šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová či německá kancléřka Angela Merkelová. „Je to tvrdě pracující člověk, udělal si spoustu domácí přípravy,“ poznamenal Gurría o předsedovi české vlády.

Organizace sdružuje hospodářsky nejsilnější státy světa s pluralitním demokratickým zřízením a tržní ekonomikou. Jejím hlavním cílem je dosažení maximálního tempa hospodářského růstu v členských zemích, růstu zaměstnanosti a vzestupu životní úrovně při zachování finanční stability.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Návrh evropského rozpočtu vzbuzuje na české politické scéně otázky

Evropská komise představila návrh, jak vybrat a rozdělit peníze v rozpočtovém období mezi lety 2028 a 2034. Zásadní navýšení prostředků plánuje v oblasti obrany, dekarbonizace nebo digitalizace. Členské státy chtějí, aby se Brusel zapojil do posilování obrany nebo konkurenceschopnosti. Česká politická scéna reaguje různě. Někteří oslovení politici oceňují závazek posilovat obranyschopnost, další hovoří o nutnosti hledat úspory.
před 35 mminutami

Čínské firmy pomáhají Rusku vyrábět útočné drony, ukazují dle Bloombergu dokumenty

Čínští dodavatelé hrají zásadní roli v ruské válce proti Ukrajině. Podle agentury Bloomberg to potvrzují interní zprávy jednoho z ruských dodavatelů dronů pro tamní armádu, jehož stroje plné čínských komponentů útočí na Ukrajinu. Dokumenty podle Bloombergu ukazují, jak se citlivé technologie dostávají z Číny do Ruska, i když vláda v Pekingu tvrdí, že je nedodává ani jedné straně, a jak dochází k obcházení sankcí.
před 4 hhodinami

Kupka a Kolovratník debatovali o budoucnosti vysokorychlostní železnice

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) diskutovali v pořadu Události, komentáře o budoucnosti vysokorychlostní železnice. Shodli se na jejím strategickém významu, lišili se však v pohledu na způsob financování. Kupka prosazuje větší ambice, zapojení soukromých investic a evropské podpory. Kolovratník naopak varoval před růstem státního dluhu.
před 7 hhodinami

Investory už nechávají Trumpovy hrozby cly chladnými

Americké i evropské akcie posilují. Děje se tak navzdory zprávám o clech pro EU a další státy, které přicházejí ze Spojených států. V dubnu, kdy začal prezident USA Donald Trump plošná cla zavádět, přitom trhy reagovaly prudkými ztrátami. Podle analytiků to vypadá, že si investoři na Trumpovy výroky zvykli a počítají s tím, že se jeho rozhodnutí ještě změní. Investiční bankéř Ondřej Jonáš míní, že současná situace může ovlivnit jednotlivé akcie vybraných firem – záleží ale na jejich velikosti, obratu i oboru, ve kterém se pohybují.
před 15 hhodinami

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
včeraAktualizovánovčera v 21:32

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánovčera v 09:57

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
14. 7. 2025

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
14. 7. 2025
Načítání...