Nečas dostal pochvalu od OECD, česká ekonomika také

Paříž – Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ocenila reformní úsilí české vlády. Přesto dostal český premiér Petr Nečas od generálního tajemníka organizace Ángela Gurríi některá doporučení. Vláda by podle nich měla nadále snižovat administrativní zátěž, zpružnit pracovní trh a zjednodušit daňový systém. Tedy v zásadě pokračovat ve svých chystaných reformních krocích.

Mluvilo se o důchodové a zdravotní reformě

Nečas s Gurríou hovořili především o důchodové a zdravotní reformě, které český premiér označil za „klíčové elementy“ reformního úsilí své koaliční vlády. Gurríovi se líbil především nápad na vznik Národní rozpočtové rady. Jde o nezávislý orgán, který bude posuzovat dopady legislativních návrhů na podobu státního rozpočtu. Sám Gurría v rozhovoru s českými novináři poznamenal, že má Česko ve srovnání s některými jinými z 34 členských zemí organizace relativně malé zadlužení i schodek rozpočtu.

Generální tajemník OECD Ángel Gurría:

0„Máte nízký deficit a silný růst, bude se vám nová rovnováha hledat lépe. Vidíme, že Česká republika si vede dobře v řadě oblastí, kde mají jiné země světa a Evropy problémy.“

Tajemník také zdůraznil, že očekávaný růst české ekonomiky v příštích dvou letech dosáhne zhruba tří procent. „Je to nad evropským průměrem,“ podotkl. Další oblastí, kde si ČR vede dobře, je podle něj míra zadlužení.

Gurría Nečase pochválil a pozval na oslavu narozenin OECD

Tajemník vládě v období končící ekonomické krize doporučil pokračovat v ozdravování hospodářství tak, aby se nezvyšovala nezaměstnanost, aby byly veřejné finance udržitelné a přitom se zlepšovaly služby veřejnosti včetně zdravotnictví a školství. Samotného Nečase před novináři pochválil a pozval na květnovou oslavu 50 let existence OECD, kam přijede například šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová či německá kancléřka Angela Merkelová. „Je to tvrdě pracující člověk, udělal si spoustu domácí přípravy,“ poznamenal Gurría o předsedovi české vlády.


Organizace sdružuje hospodářsky nejsilnější státy světa s pluralitním demokratickým zřízením a tržní ekonomikou. Jejím hlavním cílem je dosažení maximálního tempa hospodářského růstu v členských zemích, růstu zaměstnanosti a vzestupu životní úrovně při zachování finanční stability.