Kubánci objevují kouzlo vlastních restaurací

Havana - Soukromé restaurace jsou ve světě naprosto běžnou věcí, na Kubě ale dochází k jejich rozvoji až teď. Díky reformám otevírá své vlastní podniky čím dál víc Kubánců a právě restaurace patří mezi nejoblíbenější. Řada z nich dokonce fungovala už dřív, ovšem ilegálně.

Privátní restaurace nyní na Kubě zažívají boom. Živnostníci tak už neprodávají jen fast food na ulicích, ale řada z nich vzniká nově. Některé přitom fungovaly tajně i za Fidela Castra, jako například restaurace La Casa.

Majitel restaurace La Casa Alejandro Robaina už založil blog a účet na Facebooku, aby přilákal jak Kubánce s přístupem na internet, tak i zahraniční hosty: „Naše stránky mají dobrou návštěvnost. A na Youtube máme i video, kde představujeme naše jídlo, i to, jak ho náš šéfkuchař připravuje.“

2 minuty
Restaurace na Kubě
Zdroj: ČT24

Alejandro Robaina, majitel restaurace La Casa

„Konkurence je dobrá. Někdo říká: Proděláš, přijde míň lidí, protože mají na výběr u více podniků. Já se ale nebojím. Ostatní by museli být tak dobří jako já. Teď můžu naplno využít své nápady, jsem šťastný. To je hospodářská soutěž, a to je umění.“

Kubánci lákají na nadstandartní služby

Nespí ale ani konkurence - další restaurace lidi lákají třeba na 24hodinový servis nebo dodávku jídel domů. Od května můžou jejich majitelé navíc legálně zaměstnávat personál. Z nových pravidel má radost i majitelka restaurace La Galeria Giselle Nicolasová: „Předtím, než jsme otevřeli, jsme navštívili řadu podniků. Viděli jsme dobré i špatné věci. No a teď jsme tady, pracujeme každý den. Stále není vše dořešeno, hodně záleží na vládě.“

Změny na Kubě jsou podle amerického prezidenta Obamy stále příliš malé. Kubánci, kteří se do podnikání pustili, jsou ale šťastní, že můžou vzít alespoň částečně osud do svých rukou.

Kubánská restaurace
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

USA zavádí další cla, dotknou se zboží z Brazílie nebo Iráku

Americký prezident Donald Trump oznámil nová dovozní cla pro osm dalších zemí. Je mezi nimi například Brazílie, za importy z jihoamerické země se bude platit 50procentní clo. Ve výši 30 procent pak budou cla na zboží z Alžírska, Iráku, Libye a Srí Lanky. Na zboží z Moldavska a Bruneje vyměřil Trump 25procentní clo a zboží z Filipín čeká celní přirážka 20 procent. Opatření vstoupí v platnost k 1. srpnu, Evropská unie mezi novými cly nefiguruje.
před 3 hhodinami

Vysoké školy dostanou miliardy na navýšení počtu studentů zdravotnických oborů

Vláda ve středu schválila vysokým školám 12,8 miliardy korun na navýšení počtu studentů zdravotnických nelékařských oborů na období dvanácti let. Do roku 2037 by tak mělo přibýt více než 22 tisíc absolventů těchto oborů, zejména zdravotních sester. Po jednání kabinetu to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Ústavní soud zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení částí konsolidačního balíčku

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh skupiny senátorů vedených Michaelem Canovem (SLK) na zrušení některých částí vládního konsolidačního balíčku. Senátoři napadli pět částí, které podle nich nesměřují ke konsolidaci či porušují pravidla legislativního procesu, protože jde o takzvané přílepky. Kritizovali i zrušení třicetiprocentního podílu na výnosu z internetových a nelegálních hazardních her s tím, že porušuje právo obcí na samosprávu. Jejich argumenty ale ÚS nevyslyšel.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Valorizace penzí kompenzuje růst cen, říká Jurečka. Juchelka kritizuje její úpravu

Zvýšení důchodů plně kompenzuje zdražování, protože se valorizuje o inflační nárůst, řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v debatě o výši penzí a jejich růstu. Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny Aleše Juchelky (ANO) je ale zároveň nárůst jen o jednu třetinu růstu reálných mezd nedostačující, dříve šlo o polovinu. V Událostech, komentářích moderovaných Barborou Kroužkovou hosté hovořili také o důchodové reformě a nezaměstnanosti.
před 15 hhodinami

Až čtvrtinu klientů tvoří cizinci, hlásí makléři. Kupují i byty na sídlištích

Cizinci mají velký zájem o tuzemské byty, především v Praze a Brně. Podle developerů i realitních makléřů je čtvrtina až pětina jejich klientů ze zahraničí. Ještě donedávna vyhledávali především nové a zrekonstruované bydlení poblíž centra. Teď se zajímají i o sídliště v okrajových částech měst.
před 20 hhodinami

Jednání Tokia s USA o clech se zadrhla. Soul věří, že si Trumpa získá

Písemnou informaci o výši plošných cel zaváděných od srpna obdrželo od Spojených států celkem čtrnáct převážně afrických a asijských zemí. Mezi nimi jsou i američtí spojenci jako Japonsko a Jižní Korea, jimž hrozí tarif 25 procent. V případě Tokia se vyjednávání zasekla na samostatných clech na auta, z nichž prezident USA nechce ustoupit. Soul pak věří, že si šéfa Bílého domu získá díky technologiím a spolupráci v loďařském průmyslu, o kterou projevil zájem. O něco náročnější vyjednávání Washington podle analytiků vede s Pekingem.
8. 7. 2025

Rada EU aktivovala výjimku z rozpočtových pravidel kvůli obraně

Rada Evropské unie aktivovala takzvanou národní výjimku z Paktu stability a růstu kvůli zvýšení výdajů na obranu pro patnáct zemí, včetně České republiky. Rada, která zastupuje členské státy, o tom v úterý informovala v tiskové zprávě po zasedání ministrů financí a hospodářství sedmadvacítky.
8. 7. 2025

Zdechovský a Dostál se přeli o kauze textových zpráv Von der Leyenové

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová čelí návrhu na vyslovení nedůvěry. Důvodem je nezveřejněná SMS komunikace s šéfem farmaceutické společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Návrh, o kterém se má hlasovat ve čtvrtek 10. července, přichází v době, kdy Komise jedná se Spojenými státy o clech. Otázka důvěry se stala tématem ostré výměny mezi dvěma českými europoslanci – Tomášem Zdechovským (KDU-ČSL) a Ondřejem Dostálem (Stačilo!) v pořadu Události, komentáře, moderovaném Martinem Řezníčkem.
8. 7. 2025
Načítání...