CzechTourism: Praha je bezpečnější než Vídeň

Praha - Praha může lákat nejen zahraniční turisty na další prvenství - je bezpečnější metropolí než její hlavní turistický konkurent, jímž je Vídeň. Praha v bezpečnosti porazila i Paříž, Londýn a Brusel. Přesto Česká republika nemá v zahraničí příliš dobrou pověst, jak zjistila agentura CzechTourism.

V přepočtu na deset tisíc obyvatel v Praze v roce 2009 došlo ke spáchání 682 trestných činů, zatímco ve Vídni za stejné období bylo zaznamenáno 1 032 trestných činů. Kromě kriminality jsou pro pocit bezpečí turistů významným faktorem hygienické podmínky, přírodní podmínky a v neposlední řadě přívětivost k menšinám.

Česko v bezpečnosti předstihly Bratislava, Budapešť a Varšava

Mojmír Mikula, ředitel Odboru výzkumů, trendů a inovací agentury CzechTourism

„Turisté si destinaci pro dovolené vybírají nejen podle přitažlivosti destinace a infrastruktury, ale i podle přívětivosti, bezpečnosti a mediálního obrazu.“

Praha je ve srovnání s evropskými metropolemi podle počtu trestných činů čtvrtá nejbezpečnější. Přední místa žebříčku obsadily Bratislava, Budapešť a Varšava. Nejvyšší míru kriminality vykazuje Belgie, kde je podle ředitele Odboru výzkumů, trendů a inovací agentury CzechTourism Mojmíra Mikuly počet trestných činů třikrát vyšší než v Česku: „Belgie má ale paradoxně podstatně lepší mediální obraz.“ Pokud nějakého turistu okradou v Praze, pravděpodobně zareaguje slovy, že to mohl čekat. Naopak okradený turista v Belgii se bude divit, jak se to mohlo stát.

V Česku jsou například nastaveny velice přísně hygienické podmínky, jak zdůraznil prezident Asociace hotelů a restaurací (AHR) Václav Stárek. Každý obvodní lékař musí hlásit každé průjmové onemocnění na centrální registr. Rovněž bezpečnost ve volné přírodě není podle Stárka věcí zcela běžnou. V Česku je možné se procházet i s dětmi po lese bez obav z útoku divokých zvířat, doplnil Mikula z CzechTourismu.

Podle něj dlouhodobě poškozují mediální obraz Česka některé chronické potíže, jako jsou například nepoctiví taxikáři nebo provozovatelé směnáren, kteří neuvádí všechny povinné údaje. Ovšem s obdobnými nedostatky se potýkají i ostatní turistické destinace. „Co je velmi důležité pro ČR, je právě pohled na teroristické útoky, protože jsme jedna z nejbezpečnějších destinací,“ dodal Stárek.

Viliam Sivek, předseda představenstva Asociace cestovních kanceláří ČR

„My jsme po takové zprávě a analýze volali. Volali jsme po ní v loňském roce, volali jsme na začátku krize, protože svět si opravdu o nás začínal psát, že jsme tady barbaři, že se tady krade.“

Příznivé informace o bezpečnosti v ČR hodlá turistická centrála využít v propagaci Česka v zahraničí. V konkurenčním boji o zákazníky, obzvláště v době zotavování turistického ruchu, je otázka bezpečnosti prioritní, míní Mikula: „Rádi bychom Česko opatřili pomyslným razítkem bezpečné destinace.“

Belgické Bruggy
Zdroj: The Travel Library/Isifa/Rex Features

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Europoslanci schválili postupný zákaz dovozu ruského plynu

Evropský parlament ve středu ve Štrasburku schválil zákaz dovozu ruského plynu do Evropy nejpozději do podzimu roku 2027. Nařízení se týká zkapalněného zemního plynu (LNG), jehož dovoz by měl skončit nejpozději k 1. lednu 2027, i dovozu potrubního plynu, kdy je nejzazší termín za určitých podmínek 1. listopadu téhož roku.
12:42Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Spotřeba uhlí bude letos rekordní, předpovídá agentura IEA

Spotřeba uhlí bude letos opět rekordní, proti loňsku se zvýší o půl procenta a dosáhne 8,85 miliardy tun. Částečně je to způsobeno politikou vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ve svém výhledu o vývoji poptávky po tomto palivu to píše Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Spalování uhlí je přitom jedním z největších zdrojů skleníkových plynů, které významně přispívají ke změně klimatu.
před 3 hhodinami

Přesunutí poplatků za zelené zdroje je dle Davida správné. Na dluh, míní Hladík

„Nepochybuji o tom, že to je krok správným směrem, ale nebude to stačit,“ reagoval europoslanec Ivan David (SPD) na krok vlády, která počítá s tím, že bude ze státního rozpočtu hradit poplatky za obnovitelné zdroje energie. Vyjít by to mělo na sedmnáct miliard korun, což bude každoročně na dluh budoucích generací, varoval exministr životního prostředí a poslanec Petr Hladík (KDU-ČSL). Vyzval k pomoci energeticky náročným odvětvím. Převedení poplatků na stát je podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje „extrémně důležitý krok“ pro energeticky náročný průmysl, po němž svaz volal mnoho let. Pozvání do Událostí, komentářů přijala také ředitelka Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT Vladimíra Dvořáková. Moderoval Daniel Takáč.
před 5 hhodinami

EK zmírnila plán na zákaz prodeje automobilů se spalovacími motory

Evropská komise (EK) zmírnila plán na zákaz prodeje automobilů se spalovacími motory v Evropské unii od roku 2035. Nový návrh požaduje, aby se emise oxidu uhličitého (CO2) u nových aut snížily o devadesát procent proti úrovni z roku 2021, tedy nikoli o sto procent, jak bylo původně plánováno.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Cenový tlak na potraviny polevuje, ve stavebnictví však sílí

Čeští spotřebitelé stále čelí rychlému růstu cen hovězího, vajec nebo drůbeže, méně si naopak připlatí za brambory, ovoce a zeleninu. Potraviny obecně nezdražují podle Českého statistického úřadu tak rychle jako dříve. Podle hlavního ekonoma Moneta Money Bank Petra Gapka by tak jejich ceny mohly být stabilnější. Tlak na ceny naopak nepolevuje ve stavebnictví, které se potýká s vysokými náklady na materiál a energie. Sektoru se také nedostává kvalifikované pracovní síly, jako jsou zedníci, tesaři nebo stavbyvedoucí. Rostou i nároky na pracovníky, kteří potřebují znát nové technologie.
před 17 hhodinami

Platby za obnovitelné zdroje se zcela přesunou na stát

Stát v příštím roce převezme veškeré financování podporovaných zdrojů energie (POZE). Státní rozpočet to nově zatíží dalšími zhruba sedmnácti miliardami korun, celkově tak stát za poplatky dá více než 41 miliard korun. Schválila to vláda ANO, SPD a Motoristů, která tím chce snížit regulované ceny elektřiny. Domácnostem by toto opatření mělo regulovanou část energií oproti letošku snížit o více než patnáct procent, firmám ještě výrazněji. Dosud bylo financování POZE rozděleno mezi stát a odběratele.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Volkswagen po 24 letech uzavřel svou továrnu v Drážďanech

Továrna německé automobilky Volkswagen v Drážďanech ukončila po 24 letech provoz. Stroje se v takzvané Skleněné manufaktuře zastavily, jakmile vyrobily poslední vůz – červený Volkswagen ID.3. Automobil, na který se podepsali všichni zaměstnanci, se stane muzejním exponátem. Samotná drážďanská továrna se za padesát milionů eur (1,2 miliardy korun) změní v centrum inovací. Německá média upozornila, že to je poprvé v 88leté historii, kdy Volkswagen uzavřel některou ze svých továren v Německu.
před 23 hhodinami

Vojtěch chce zefektivnit systém zdravotnictví. I nesystémovým krokem

Na ministerstvo zdravotnictví se po čtyřech letech vrací Adam Vojtěch (za ANO). Staronový ministr se hodlá vypořádat s rostoucími výdaji na zdravotní péči zefektivněním systému, nikoli masivním navyšováním zdrojů. Významnou roli dle Vojtěcha sehrají zdravotní pojišťovny, zaměřit se chce také na podporu prevence, primární péče a digitalizaci. Naopak zvýšení odvodů na zdravotní pojištění by mohlo uškodit české ekonomice, řekl v 90′ ČT24 moderované Romanem Fojtou.
včera v 08:26
Načítání...